czwartek, 15 września 2022

Julia Kaleńska-Rodzaj - "Psychologia tremy"

Autor: Julia Kaleńska-Rodzaj

Tytuł: Psychologia tremy

Wydawnictwo: PWN

Data wydania: 2021

Ilość stron: 240


Opis:

 Praca zawodowego muzyka jest jednym z najbardziej złożonych rodzajów działalności. Podstawą sukcesu są tu wieloletnie codzienne ćwiczenia, wymagające dużego wysiłku fizycznego i psychicznego. Można powiedzieć, że występ publiczny jest „wierzchołkiem góry lodowej” w życiu muzyka, na którym za każdym razem ważą się losy muzyka-wykonawcy i muzyka-osoby. Jeśli muzyk pozytywnie ocenia obie te sfery, owocuje to poczuciem dobrostanu psychicznego, co stwarza dobre warunki do dalszego twórczego rozwoju. Dlatego już sama myśl o możliwości niepowodzenia wzbudza lęk, który doprowadzić może do dezorganizacji procesu gry i radykalnego spadku jakości wykonania. Zjawisko tremy z pewnością znane jest każdej osobie występującej publicznie, doświadczamy tego uczucia w najważniejszych dla nas momentach życiowych. Dla większości zawodów problem tremy nie jest tak istotny ze względu na to, że występy publiczne są w nich zjawiskiem okazjonalnym. Natomiast w zawodach artystycznych, wykonawczych umiejętność radzenia sobie z tremą jest często czynnikiem decydującym o możliwości wykonywania zawodu. Julia Kaleńska-Rodzaj, doktor psychologii, psycholog-praktyk i zawodowy muzyk, poszukuje naukowych odpowiedzi na pytania: Czym jest trema? Czy jest wyłącznie zjawiskiem negatywnym, przeszkodą, którą należałoby usunąć z drogi, by występ był udany? Autorka eksploruje możliwości interpretacji tremy jako stanu podwyższonego pobudzenia, jako lęku społecznego oraz jako emocji złożonej. Dzieli się własnymi doświadczeniami wyniesionymi z pracy psychologicznej z muzykami: dwa ostatnie rozdziały książki mają praktyczny charakter - poświęcone są radzeniu sobie z tremą oraz optymalnemu przygotowaniu się wykonawcy do występu publicznego. Choć książka napisana jest głównie z myślą o muzykach – wykonawcach i pedagogach, to zaprezentowane w niej techniki mogą pomóc każdemu z nas w regulacji emocji podczas ważnych wydarzeń życiowych. 


Recenzja:

Każdy z nas styka się z tremą - tylko czy my do końca wiemy co to właściwie jest i czym jest to spowodowane? Czy trema jest tożsama ze stresem? Do czego tak właściwie odnosi się słowo "trema"? Bez wątpienia jest to zjawisko częste i powszechnie spotykane, ale tak właściwie wielu z nas nie wie, o co tak naprawdę chodzi.

Wydawnictwo Naukowe PWN SA jest jednym z tych wydawnictw, które darzę ogromnym sentymentem - i uwielbiam ich książki głównie dlatego, że są bardzo wartościowe, potrafią nauczyć, a do tego - nie mam zastrzeżeń w kwestii wydania.

Ba, chociaż okładka jest miękka, to mam wrażenie, że tę pozycję bardzo lekko się trzyma w dłoniach - i bardzo fajnie ją po prostu podotykać. 

Ważniejsza jest oczywiście treść - a ona jest bardzo bogata - i chociaż opiera się głównie na tremie muzyków, poruszone są tu bardzo istotne zagadnienia, ale też aspekty ważne dla innych grup zawodowych.

Bez wątpienia Julia Kaleńska-Rodzaj wykonała kawał dobrej roboty, tworząc pozycję, która wciąga od pierwszych stron, a jednocześnie: jest bardzo merytoryczna. Zwykle nie zdarza się, aby wiedza była przekazywana w tak prosty i lekki sposób - a tutaj akurat mamy to połączenie.

Do tego wszystkiego nie jest to tylko teoria - chociaż bez wątpienia autorka najpierw przeprowadza nas nawet przez to, jak się "tremę" definiuje. Ale, ale! Najważniejsze jest to, że później dostajemy także całą masę praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak z tremą radzić sobie na co dzień. I to według mnie jest zdecydowanie największym plusem tej książki.

Autorka jest doktorem psychologii, który fascynuje się muzyką - i to widać, bo to dosłownie wybrzmiewa na kartach tej pozycji. Niemniej jednak jestem naprawdę pod ogromnym wrażeniem tego, jak udało się zgrabnie podejść do tematu tremy, zebrać wszystko w jedną kupę i spiąć klamrą, która to wszystko ładnie podsumowuje.

Bez wątpienia jest tu trochę bardziej fachowego języka, ale zwykle jest on tłumaczony. Trudno mi ocenić, czy tę książkę jest w stanie przeczytać ktoś, kto całkowicie nie wie nic o psychologii - bo ja jestem już po pięciu latach studiów z psychologii, gdzie czytało się sporo literatury obowiązkowej.

Mówiąc w skrócie: jeśli Was zaciekawiła "Psychologia tremy", koniecznie sięgnijcie i nie zwlekajcie! 

8 komentarzy:

 1. Ja bym chciała wiedzieć, jak sobie radzić z tremą. Tak prawdziwie. Ciężki przypadek. W sensie z tych praktycznych porad na końcu książki będzie coś w stylu jogi i trenowanie oddechu? Bo ja rozumiem, że to ważne, ale cóż, samą jogą się tremy nie pokona. Wiem po własnej skórze. Żeby nie było, korzystałam z porad eksperta, sporo czytałam i chodziłam kiedyś na takie zajęcia, pomysły były tam dobre, ale zdaje się, że chyba każdy musi wypracować własne metody albo chodzi o zdecydowane podbudowanie własnej oceny... Albo o magię, której nie posiadam. W każdym razie co w tej książce jest takiego nowego?

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno pomocna książka. Ale narazie nie potrzebuje zagłębiać tego tematu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Każdy z nas spotyka się z tremą na różnych etapach. Fajnie, że napisana jest przystępnym językiem i łatwo się ja czyta. "Psychologia tremy" pomoże nam zaakceptować oraz radzić sobie z tremą. Z chęcią zapoznam się z tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesująca propozycja, muszę że warto ją poznać

  OdpowiedzUsuń
 5. Miałam na studiach (zupełnie niezwiązanych z tematem) zajęcia z emisji głosu i właśnie radzenia sobie z tremą. Bardzo ciekawy temat, ale moje trema ma się nadal dobrze :D

  OdpowiedzUsuń
 6. To może być ciekawa książka, tylko nie wiem czy napisana językiem zrozumiałym dla mnie. Zapisze sobie. Dziękuję za recenzje..

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja podziękuję za tę pozycję

  OdpowiedzUsuń
 8. Miałam trochę psychologii na pedagogice, ale nie mam ochoty czytać literatury typowo psychologicznej. Czasem sięgnę po jakiś poradnik, ale ta akurat mnie do siebie nie przekonuje.

  OdpowiedzUsuń