niedziela, 25 września 2022

Kristin Leer - "ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce"

Autor: Kristin Leer

Tytuł: ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce

Wydawnictwo: ZNAK

Data wydania: 2022

Ilość stron: 320


Opis:

Poznaj swoją supermoc i żyj lepiej z adhd!

Trudno ci się skupić na jednym zadaniu, robisz sto rzeczy naraz i masz problem z dotrzymaniem deadline’ów? To nie musi być lenistwo ani prokrastynacja. To może być ADHD. Dawniej sądzono, że z tego zaburzenia stopniowo się wyrasta. Najnowsze badania wskazują jednak na to, że może się ono utrzymywać przez całe życie.

Dorośli z ADHD uchodzą często za ludzi impulsywnych, leniwych, niecierpliwych, nerwowych, mających trudności z koncentracją i utrzymaniem porządku. Ale Kristin Leer, lekarka psychiatrii ze zdiagnozowanym ADHD, przekonuje, że zaburzenie to nie musi być wyrokiem – to może być twoja supermoc!

Osoby z ADHD mają tak zwany mózg łowcy, cechują się kreatywnością i spontanicznością, a także emanują pozytywną energią, którą potrafią zarażać innych. Mają zdolność do osiągania niezwykłego stanu hiperskupienia i potrafią przyswoić niezwykłą ilość wiedzy w bardzo krótkim czasie.

Autorka książki pokazuje ADHD z nowej perspektywy, sięga do współczesnych badań i teorii oraz proponuje techniki i strategie radzenia sobie z tym zaburzeniem w dorosłym życiu, a także omawia zalety posiadania nieneurotypowego mózgu.


Recenzja:

ADHD - zwykle kojarzy nam się raczej negatywnie: jako choroba, dysfunkcja, coś czego by się nie chciało mieć. Prawda jest jednak taka, że to nie zawsze musi być przekleństwo: i że czasem bywa tak, że ADHD ma swoje plusy.

O tych plusach opowiada Kristin Leer -  lekarka, która sama ma ADHD - i jej syn ma taką samą diagnozę. Autorka uważa, że momentami ADHD bywa supermocą: i że na przykład pomagało jej to przygotować się do egzaminów w czasie studiów. 

Okazuje się, że ADHD ma swoje plusy - i Kristin Leer przekonuje, że to nie jest jednoznacznie negatywne: a życie z chorobą może być zastąpione słowami: "życie z supermocą".

Książka ma ponad trzysta stron i jest dużym kompendium wiedzy - jest podzielona na kilka części:

1 - czym naprawdę jest ADHD?

2 - życie z ADHD

3 - dlaczego życie z ADHD to nie lada wyzwanie?

4 - strategie radzenia sobie z ADHD

5 - ADHD w połączeniu z innymi chorobami

6 - diagnozstyka

7 - leczenie.

Można powiedzieć, że większej ilości danych o ADHD nie poznałam nigdzie - nawet na studiach, a przecież kończyłam psychologię. W "ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce" połączone zostały bowiem nie tylko kwestie psychologii, ale także medycyny i codziennego życia z ADHD.

Bez wątpienia nawet sam sposób wydania - miękka oprawa ze skrzydełkami, a do tego minimalistyczna okładka i ładne ułożenie tekstu, sprawiają, że "ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce" chce się po prostu czytać.

ADHD jest bardzo częstą diagnozą - czasami nawet zbyt częstą i w tym momencie ograniczają już stawianie zbyt pochopnych diagnoz. Niemniej jednak prawda jest taka, że warto coś o ADHD wiedzieć, bo to jest wokół nas: i nawet, jeśli nie znamy jeszcze nikogo z taką diagnozą, to w przyszłości możemy poznać.

Podsumowując: dla zainteresowanych, bardzo polecam!

5 komentarzy:

 1. "ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce" to inne spojrzenie na tą chorobę. Dobrze że powstają takie pozycje, które w przystępny sposób pomoże nam zrozumieć to zaburzenie. Warta zwrócenia na nią uwagę, może kiedyś się przyda.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla zainteresowanych na pewno warta uwagi publikacja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi interesująco, zwłaszcza że coraz więcej osób maga się z tym. Myślę że warto poznać, żeby lepiej zrozumieć

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno dla osób, które często borykają się z tym problemem, aby go lepiej poznać, zrozumieć. Mnie to aż tak nie pociąga, nie miałabym gdzie wykorzystać tej wiedzy, ale w szkołach powinna być wykorzystywana.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno ciekawa książka, wyjaśniająca wiele rzeczy. Na razie niw mam jednak w planach do przeczytania

  OdpowiedzUsuń