wtorek, 15 listopada 2022

Shelley Parker-Chan - "Ta, która stała się słońcem"

Autor: Shelley Parker-Chan
Tytuł: Ta, która stała się słońcem
Cykl: Świetlisty Cesarz, tom 1
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 26 października 2022
Liczba stron: 532
Ocena: 9/10

Opis:

Przepowiedziano jej nicość. Miała umrzeć z głodu w pyle rolniczej prowincji, zapomnianej przez bogów i ludzi. Jednak żar przepełniający jej duszę, niepowstrzymane pragnienie życia, popchnęły ją do walki. Skryła się za imieniem zmarłego brata i mając nadzieję, że Niebiosa nie zauważyły oszustwa, ruszyła spełniać jego przeznaczenie. Przeznaczenie pełne bólu i wielkości. I choć wielkość przypadnie imieniu Zhu Chongba, to cały ból będzie musiała znieść osoba ukryta w skórze młodego mężczyzny.

Oto historia, w której "wielkość" może oznaczać cokolwiek a drogi do niej pełne są cierpienia, złamanych ślubów i wyborów, których nikt nie powinien dokonywać. Nie ma jednak ceny, której Zhu nie zapłaci za nakarmienie ognia który w niej płonie - dzikiej, nieokiełznanej żądzy życia.

Recenzja:

Ta, która stała się słońcem Shelley Parker-Chan to podróż przez krainę marzeń i koszmarów, gdzie żar duszy przeplata się z ciemnością ludzkich ambicji, tworząc niezwykłe widowisko, które trudno zapomnieć. Ta powieść to coś więcej niż zwyczajna kolejna fantastyczna historia – to nietuzinkowe ukazanie ludzkiej determinacji i nieustraszonej walki z przeznaczeniem. W tej epickiej opowieści, osadzonej w realiach starożytnej Chin, Parker-Chan mistrzowsko splecie wątki wojenne, polityczne i osobiste, tworząc niezapomnianą queerową opowieść osobliwie historyczną.

Po co uganiać się za cieniami straconej przeszłości, skoro można stworzyć coś nowego, jeszcze wspanialszego?

Główna bohaterka, skazana na nicość i zapomnienie, staje się niezwykłą ikoną odwagi i siły w obliczu przeciwności losu. Pod przybranym imieniem Zhu Chongba, kryjąc się za tożsamością zmarłego brata, odważnie podąża śladami przeznaczenia, gotowa znieść każdy ból i poświęcenie, by osiągnąć wielkość, której pragnie. Jej historia jest mistyczną podróżą przez labirynt ludzkich losów, gdzie droga do chwały prowadzi przez cierpienie, złamane śluby i bolesne wybory. Parker-Chan doskonale oddaje psychologiczny rozwój postaci, malując ich portrety pełne głębi i złożoności, co sprawia, że czytelnik zostaje wciągnięty w wir emocji i napięcia, towarzyszących bohaterom w ich niezwykłej podróży.

Język i styl pisarski autorki są poetyczne i sugestywne, tworząc atmosferę pełną magii i tajemnicy starożytnych Chin. Opisy krajobrazów, zwyczajów i wierzeń są tak bogate w detale, że czytelnik przenosi się wprost do świata przedstawionego, odczuwając każdy dreszcz emocji i każdy moment wzruszenia. W każdej stronie tkwi magia opowieści, ja absolutnie zostałam oczarowana głębią doświadczeń bohaterów i ukazaniem emocji. W opowieści nie zabrakło także odrobiny dowcipu, dzięki czemu ta opowieść zdaje się być jeszcze bardziej żywa. Całość czyta się niesamowicie, nie potrafiłam oderwać się nawet na moment!

Ta, która stała się słońcem to opowieść, które porusza, inspiruje i zostaje z czytelnikiem długo, bo wiele wydarzeń w niej rozdziera serce. Autorka prowadzi nas tu przez labirynty ludzkiej duszy – główna bohaterka staje przed wyzwaniem odnalezienia w sobie wewnętrznej siły, by zawalczyć o swoje marzenia i przeznaczenie, ale czy jej się uda? Krótko podsumowując, to książka, którą czyta się z zachwytem i niepohamowanym pragnieniem, by poznać losy bohaterów, a wśród tego niebanalnego świata pełnego magii, tajemnic i niezwykłych przygód jest to czystą przyjemnością. Jeśli lubicie oryginalną fantastykę przyprawioną orientem – polecam z całego serca!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz