poniedziałek, 20 lutego 2023

Alicja Grzesiak - "Zatroszcz się o swoje wewnętrzne dziecko i odkryj swój potencjał"

Autor: Alicja Grzesiak

Tytuł:  Zatroszcz się o swoje wewnętrzne dziecko i odkryj swój potencjał

Wydawnictwo: Sensus

Data wydania: 2022

Ilość stron: 400


Opis:

Obdarz siebie miłością

Trudno w to uwierzyć, ale 85% naszego dorosłego życia tworzy się we wczesnym dzieciństwie. To tamten czas nas ukształtował, zapewnił nam zasoby psychiczne na drogę życiową lub deficyty, które sprawiają, że czujemy się ze sobą źle, nie potrafimy zbudować satysfakcjonującego związku, odczuwamy wewnętrzną pustkę. Te deficyty zablokowały nam dostęp do własnego JA. To Twoje JA jest Tobą prawdziwym, formuje się dzięki odczuwanym uczuciom. Twój świat jednak kształtowali rodzice, którzy nieśli wzorce blokujące uczucia ― to zaś efekt ich deficytów wyniesionych z dzieciństwa. Jako dorośli bowiem jesteśmy rezultatem pokoleniowej traumy i mimo postępu w świecie nauki wychowujemy swoje dzieci w taki sam sposób, w jaki wychowywano nas.

Dziecko pragnie miłości, a bywa, że musi się borykać z brakiem czasu i uwagi rodziców, być świadkiem awantur w domu, uciekać z przerażeniem przed pijanym ojcem albo kulić się ze strachu przed wrzeszczącą matką. Za wszelką cenę więc zabiega o miłość, stara się zasłużyć na ciepło, troskę, współczucie. A przecież jest małym człowiekiem, istotą wystarczającą, cudem narodzin.

Możliwe, że w Tobie dorosłym nadal żyje to przerażone, samotne i opuszczone dziecko, które czeka, aby je przytulić, ochronić, zapewnić mu bezpieczeństwo. Ty jako dorosły to potrafisz! Możesz to zrobić, Twoje wewnętrzne dziecko bowiem zasługuje na bezwarunkową miłość, całkowitą akceptację i opiekę. Jeśli je otrzyma, wreszcie poczuje się kochane, bezpieczne ― i sprawi, że odkryjesz Twoje prawdziwe JA.


Recenzja:

Jak ja uwielbiam tematykę wewnętrznego dziecka! Jako psycholog jestem zachwycona tym, że ktoś coś takiego okrył - i że w tym momencie można pracować i ze sobą, i z pacjentami-klientami w ten sposób. 

To nie jest żart - tylko stuprocentowa prawda: bo mało rzeczy mnie tak zaskoczyło pod kątem dosyć szybciej skuteczności, jak praca z wewnętrznym dzieckiem.

Gdy rodzimy się, jesteśmy czystą kartą. Tę kartę zapisują nasi bliscy, rówieśnicy i cała reszta społeczeństwa - ale gdy jesteśmy dziećmi, nasz świat obraca się głównie wokół naszych rodziców lub opiekunów. Dziecko kocha - dziecko nie ocenia, czy ojciec większość czasu spędza w pracy, a matka je ignoruje, bo woli spożywać alkohol. Dziecko po prostu kocha swoich rodziców najbardziej na świecie i nie jest w stanie sobie wyobrazić, że mógłby mieć innych.

Tyle, że gdy potrzeby dziecka są niezaspokojone, często odbija się to w wieku dorosłym - czasem w sposobie przywiązania (więzi bezpieczne, lękowo-ambiwalentne lub unikające), a czasem po prostu szukamy na siłę czegoś, czego nam brakowało: a to dużej ilości przyjaciół, a to stabilności, a to większej ilości pieniędzy... 

Alicja Grzesiak w swojej cudownej książce - "Zatroszcz się o swoje wewnętrzne dziecko i odkryj swój potencjał" - pokazuje nam właśnie, jak można obdarzyć się miłością, zatroszczyć o to wewnętrzne dziecko wewnątrz nas i dzięki temu sprawić, że nasze teraźniejsze i przyszłe życie będzie jeszcze bardziej owocne.

Wydaje Wam się dziwne, że można troszczyć się o wewnętrzne dziecko, skoro już jesteśmy dorosłymi ludźmi? Twierdzicie, że nie ma w Was żadnych fragmentów z dziecka, którym byliście? Cóż, myślę, że po sięgnięciu po książkę, którą dziś recenzuję, spojrzycie na sprawę ciut inaczej.

Autorka pozytywnie mnie zaskoczyła - i ja osobiście, mimo stosowania tej metody i wiedzy o tym, że takie coś istnieje, podeszłam do czytania z dużą dawką ciekawości i fascynacji. Uważam, że poszerzyłam dodatkowo swoją wiedzę - a przynajmniej dobrze ją ugruntowałam.

Dlatego też jestem w stanie z czystym sercem polecić książkę "Zatroszcz się o swoje wewnętrzne dziecko i odkryj swój potencjał" - i uważam, że jest to jedna z tych pozycji, które powinien przeczytać każdy, niezależnie od wieku.

To nie jest typowy poradnik psychologiczny - ale bez wątpienia to w pewien sposób uniwersalny sposób na to, aby poprawić sobie jakość życia i swój stosunek do samego siebie.

Do tego wszystkiego ta pozycja jest naprawdę dobrze wydana - zarówno pod kątem technicznym, jak i pod kątem zawartości ważnych rzeczy w treści (zresztą, objętościowo też widać, że sporo tam zostało poruszone - i to jest prawda).

Podsumowując: dla mnie jest to poradnik godny polecenia! Jeśli zastanawiacie się, jak sobie pomóc, a nie jesteście gotowi na wizytę u specjalisty, to już wiecie, po co powinniście sięgnąć!

5 komentarzy:

 1. Warto zwrócić uwagę na "Zatroszcz się o swoje wewnętrzne dziecko i odkryj swój potencjał". Książka ta może pomoże poznać samego siebie. Będę miała no oku tą pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 2. nie przepadam za poradnikami, wiec podziękuję

  OdpowiedzUsuń
 3. Z czym mi się kojarzy ta autorka... Ale wciąż nie umiem sobie przypomnieć. Pewnie to dojdzie do mnie dopiero gdy opublikuję ten komentarz, znając życie 😅 już sam opis tej książki jest ciekawy, daje do myślenia. Nie lubimy myślenia, że wszystko bierze się z dzieciństwa, a przecież faktycznie, nasz system zachowań kształtuje się właśnie wtedy, więc to nie dziwne, że uświadomienie sobie niektórych sytuacji z przeszłości może nam pomóc w zrozumieniu siebie samych. Może być początkiem do samoakceptacji (jeśli takie słowo istnieje). Wygląda na bardzo udaną pozycję!

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzadko czytam poradniki. Ten wydaje się ciekawy. Dziękuję za polecenie

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytam tego typu poradniki, a ten brzmi ciekawie, czemu więc nie, chętnie przeczytam jak będę miała okazję :)

  OdpowiedzUsuń