wtorek, 17 października 2023

Ewa Skrzypczak - "Dlaczego on mi to robi? Jak poradzić sobie w toksycznym związku"

Autor: Ewa Skrzypczak

Tytuł: Dlaczego on mi to robi? Jak poradzić sobie w toksycznym związku

Wydawnictwo: Znak

Data wydania: 2023

Ilość stron: 352


Opis:

Milczenie Janka trwało zwykle po kilka dni, ale czasami kilka tygodni. Nie wiedziałam, dlaczego tak mnie traktuje. Zaczynałam go błagać, żebyśmy porozmawiali.

Marcin regularnie sprawdzał moją torbę, telefon, wąchał, czy nie pachnę męskimi perfumami. Aby unikać kłótni, przestałam w ogóle wychodzić z domu, nawet do sklepu.

Z czasem wymyślił nową metodę umniejszania mi. Pokazywał mi jakąś kobietę i mówił, że z tą chętnie by się pobawił, bo ma niezły tyłek. Popadłam w obsesję.

Konrad zaczął mnie wyzywać, z czasem robił to coraz częściej. A to od tumana, matoła, a to od debilki, jebanej idiotki, a w końcu nawet głupiej cipy.

Takich historii jest mnóstwo. Ile związków, tyle możliwych scenariuszy. Tych kilka cytatów to tylko namiastka zachowań, jakie zdarzają się w toksycznych relacjach. Ale jeśli którykolwiek z nich wzbudza w tobie emocje podobne do tych, które czujesz na co dzień w związku ze swoim partnerem, mówi to tylko o jednym - jesteś w relacji, która cię niszczy.

Z tą książką:

nauczysz się rozpoznawać wzorce toksycznych zachowań,

dowiesz się, dlaczego tak łatwo jest ulec urokowi toksycznej osoby,

poznasz narzędzia, dzięki którym odzyskasz kontrolę nad swoim życiem.

Pamiętaj, nie jesteś sama. Masz wybór, masz możliwości. Nie bój się i uwierz w swoją moc. Twoje szczęście zależy tylko od ciebie!


Recenzja:

Może przypomnę: dla tych, którzy zapomnieli (a może nigdy nie wiedzieli?) - jestem psychologiem. Co jakiś czas sięgam po książki z gatunku psychologicznych: czy to poradników, czy to czegoś bardziej popularnonaukowego lub typowo naukowego. Szukam pozycji godnych polecenia - i wydaje mi się, że "Dlaczego on mi to robi? Jak poradzić sobie w toksycznym związku" można śmiało polecić.

Jak często zdarza się, że zastanawiasz się czy oby wszystko w twoim związku jest okej? Jak często zdarza się, że zastanawiasz się, co takiego zrobiłaś/zrobiłeś źle, skoro on/ona się nie odzywają, są obrażeni i po raz kolejny stroją focha, jakby zaraz miała nadejść trzecia wojna światowa? 

Może coś, co dotychczas miałaś lub miałeś za swego rodzaju drażliwość i potrzebę dotarcia się, jest tak naprawdę toksycznym zachowaniem?

Od razu dodam, że nad toksycznym związkiem można pracować - ale dopiero wtedy, gdy obie strony chcą coś z tym zrobić, a nie, że jedna ze stron ma podejście: "pójdziemy na terapię, naprawimy cię, bo to wszystko to twoja wina".

Wracając jednak do książki - "Dlaczego on mi to robi? Jak poradzić sobie w toksycznym związku" dzieli się na dwie części główne - najpierw jest opowieść o toksycznej miłości (poruszającej części takie jak na przykład: karanie ciszą, chorobliwą zazdrość, kłamstwa, ubliżanie i umniejszanie czy mitomania), a także opowieść, którą ładnie nazwano "ku zmianie" - gdzie dowiadujemy się o tym, dlaczego nasza przeszłość tak bardzo wpływa na naszą teraźniejszość i mnóstwo innych rzeczy.

Licząc z bibliografią - to solidne trzysta pięćdziesiąt stron, gdzie mam wrażenie, że wszystko jest podane w tak prosty, fajny i przejrzysty sposób, że tu nie da się nie zrozumieć przesłania. 

Dodam także od razu, że w tej pozycji można znaleźć ćwiczenia - większość z nich (według mnie) bazuje bardziej na teorii poznawczo-behawioralnej, ale prawda jest taka, że nawet bez ćwiczeń... tekst jest tak mocny w swej szczerości: bo poruszana tematyka naprawdę potrafi wywołać wiele myśli i skojarzeń, a także sprawia, ze musimy zastanowić się nad swoim życiem, a nie tylko związkiem.

Warto także podkreślić, kim jest autorka. Ewa Skrzypczak to psycholożka, terapeutka, profilaktyczka uzależnień oraz certyfikowany coach. Prowadzi social media - pod nazwą To Twój Czas - gdzie psychoedukuje, ale oprócz tego od wielu lat prowadzi swój prywatny gabinet. Jest więc ona odpowiednią osobą do stworzenia pozycji o takiej tematyce - i dlatego podkreślam, że "Dlaczego on mi to robi? Jak poradzić sobie w toksycznym związku" to zdecydowany must have!

Piękna oprawa, a do tego czytelny podział na odpowiednie elementy to zdecydowany plus - ale ustalmy, że to jest książka, którą warto jednak przeczytać w całości, a nie sięgać tylko po fragmenty, które bardziej nas w tym momencie dotyczą (lub dotyczyły).

Wydaje mi się, że naprawdę szukałam takiej powieści do polecania innym osobom - szczególnie swoim pacjentom, którzy często przeżywają podobne sytuacje. Toksyczność w związkach pojawia się coraz częściej - i jest też coraz więcej badań na ten temat, dlatego bibliografia autorki w tej pozycji liczyła trzy strony.

Podsumowując: polecam, naprawdę polecam!

4 komentarze:

 1. "Dlaczego on mi to robi? Jak poradzić sobie w toksycznym związku" to ważna książka, która może pomóc wielu osobom oraz nauczysz się rozpoznawać takie relacje. Książkę tę powinien przeczytać każdy. Patner może nas czarować, sprawiać, że czujemy się wyjątkowe, patrzymy na taką relację przez różowe okulary nie zauważając drugiego dnia. Ważne jest żeby ktoś otworzył nam oczy a lektura ta może nam w tym pomóc. Warta poznania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam, pamiętam, Pani Psycholog i naprawdę podziwiam 😉
  Masakra... Książka naprawdę potrzebna. Bardzo późno dochodzi do nas, że mamy kontakt z osobą toksyczną i wikłamy się w jakieś dziwne sytuacje, bo jesteśmy "mili ludźmi", którzy chcą pomagać tym, na których nam zależy. Związki z takimi osobami są jeszcze gorsze i wbrew pozorom bardzo często do nich dochodzi. Pomimo własnego rozeznania emocjonalnego, ciężko jest należycie szybko ocenić symptomy i zrozumieć, że ma się do czynienia z takim człowiekiem.
  Straszne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mogłabym być autorem tej książki, niestety.

  OdpowiedzUsuń