piątek, 1 grudnia 2023

Anna Duman - "Depresja. Jak pokonać śmiertelny smutek?"

Autor: Anna Duman 

Tytuł: Depresja. Jak pokonać śmiertelny smutek?

Wydawnictwo: RM [współpraca reklamowa]

Data wydania: 2021

Ilość stron: 192


Opis:

Jest ci smutno, nic cię nie cieszy i zaczynasz myśleć, że jesteś do niczego?

Nie masz siły, by wstać z łóżka? A może masz problemy ze snem? Jeśli kiepski nastrój się utrzymuje, to nie jest chandra – być może masz depresję.

Depresja to poważna, potencjalnie śmiertelna choroba. Charakteryzuje się między innymi obniżeniem nastroju, ciągłym zmęczeniem, osłabieniem koncentracji, problemami ze snem i apetytem, izolacją społeczną i całkowitym brakiem nadziei na lepsze jutro…

Pamiętaj: nie musisz się tak czuć! Depresję się leczy! Możesz sobie pomóc, korzystając z porady specjalisty, który przepisze ci leki bądź skieruje cię na terapię. Nie musisz tej trudnej drogi pokonywać samotnie.

A o czym jest ta książka? To nie tylko rozprawa o objawach i leczeniu depresji, lecz także (a może przede wszystkim) praktyczny poradnik o tym, gdzie szukać pomocy, jak nie bać się wizyty u psychiatry, czego oczekiwać po terapii, jak rozmawiać z osobami chorymi na depresję, jak mówić o swoich uczuciach i obawach. Pomoże tym, którzy borykają się z chorobą osobiście lub próbują wesprzeć bliskiego, który cierpi na depresję.


Recenzja:

Jako psycholog staram się sięgać po różne pozycje tematyczne, aby znaleźć perełki warte polecenia - i dla moich pacjentów, i dla Was (czytelników tej strony). Tym razem sięgnęłam po "Depresja. Jak pokonać śmiertelny smutek?" - i przychodzę dzisiaj do Was z recenzją.

Z góry mówię, że nie jestem w stanie ocenić tej pozycji na konkretnej skali od jednego do dziesięciu - wydaje mi się, że jest tu dużo fajnych podstaw dotyczących choroby, jaką jest depresja, ale to właśnie bardziej takie totalne podstawy, z dużą dawką informacji, niż coś więcej. 

Wydaje mi się, że dużo osób jest w stanie wynieść mnóstwo informacji z książki "Depresja. Jak pokonać śmiertelny smutek?" - bo jednak w Polsce trudno czasem dokopać się do sprawdzonych i rzetelnych informacji. Nikt też nie mówi, czym różni się na przykład psycholog od psychoterapeuty czy coacha - i kogo wybrać, gdy zaczniemy odczuwać niepokojące objawy.

Wokół depresji zebrało się dużo mitów - więc "Depresja. Jak pokonać śmiertelny smutek?", książka napisana przez lekarza, który na co dzień zajmuje się problematyką chorób psychicznych, jest ważnym elementem, który powinien być dostępny szerzej - zarówno w bibliotekach, jak i chociażby szkołach.

Autorka podzieliła swoją pozycję na dwanaście rozdziałów, w którym pisze między innymi o tym, skąd się bierze depresja, jakie są jej objawy, czy to już czas na wizytę u specjalisty (i jeśli tak - to jakiego?), informacje o leczeniu i o przebiegu pierwszej wizyty. Poruszany jest też wątek samobójstwa, albo chociażby tego, jak dostrzec objawy u osób nam bliskich - i co nas powinno niepokoić.

Mówiąc w skrócie: solidna dawka wiedzy, którą jestem w stanie polecić, ale jak mówię - dla osób, które bardziej chcą się dowiedzieć czegoś więcej i którzy chcą mieć pewność, że w razie czego zauważą niepokojące objawy.

W "Depresja. Jak pokonać śmiertelny smutek?" znajduje się także lista telefonów zaufania, które powinny być nam wszystkim znajome - bo niejednokrotnie są w stanie uratować ludzkie życie, gdy ma się wrażenie, że wszystko inne i wszyscy inni zawiedli.

Ja wiem, że depresja nie jest zwykle chorobą, którą widać gołym okiem. To trochę jak grypa: niektórych boli gardło, inni mają kaszel... Przy depresji nie ma pewności, że ta osoba będzie leżeć w łóżku i nie będzie miała siły na nic. Raczej jest to kwestia tego, że często ludzie zakładają maski i udają, że wszystko jest okej - chociaż wewnątrz nich od dawno panuje smutek lub pustka. 

4 komentarze:

 1. Myślę, że warto przeczytać. I mieć świadomość.

  OdpowiedzUsuń
 2. Depresja jest to poważna choroba, dlatego tak ważne jest, by ją poznać, zrozumieć. I z racji tego dobrze, że powstacją książki o tej chorobie. "Depresja. Jak pokonać śmiertelny smutek?" to zbiór informacji na temat depresji, jej diagnozowania oraz leczenia. Warta ta lektura zapoznania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ważna książka, uważam, choć szkoda, że nie wychodzi poza skalę podstaw. Może się okazać, że dla wielu czytelników ciekawych tego zagadnienia to już będę wszystkie informacje, jakie sami znaleźli/ wiedzą. Znaczy dobrze, że powstaje literatura dotycząca tego tematu, bo naprawdę wiele osób ma depresję i albo o tym nie wie i nie ma pojęcia, jak sobie z tym radzić, albo otoczenie nie jest tego w ogóle świadome i tylko przybija głębiej w pustkę takiego osobnika. Choć owszem, trudno ją czasem odróżnić od zwykłej chandry... Bardzo mamy obecnie depresyjne społeczeństwo.
  Ja będę jednak szukać pozycji z większą dawką informacji/ sprawdzonych sposób, ta pozycja mi raczej nie dostarczy nic więcej, patrząc po recenzji.
  Pozdrawiam ciepło wszystkich!

  OdpowiedzUsuń