Autor: Mirosław Brejwo
Tytuł: Oswoić samotność
Wydawnictwo: ZNAK [współpraca reklamowa]
Data wydania: 2024
Ilość stron: 336
Opis:
Czy samotność zawsze jest zła?
Czy można być samotnym pośród ludzi?
A może samotność to… szansa?
Samotność to wirus, który rozprzestrzenia się szybciej niż grypa. Paradoksalnie, bo przecież żyjemy w tłumie ludzi, także wirtualnym – wystarczy kilka kliknięć, by wciąż być w kontakcie. A jednak. Wyobcowanie można odczuwać na różnych etapach życia i w relacjach międzyludzkich – w związku, pracy, rodzinie, pośród przyjaciół.
Mirosław Brejwo, autor popularnego podcastu Psychologia, którą warto znać, pozwala zrozumieć przyczyny samotności, a przy tym odziera ją z mitów i stereotypów. Podpowiada, jak przekuć ją na luksus i czerpać radość z ciszy. Pokazuje, jak zaakceptować siebie, wzmocnić swój potencjał, jak radzić sobie z kryzysami, a przede wszystkim – jak zbudować satysfakcjonujące relacje społeczne.
Zwalcz lęk przed samotnością.
Naucz się, jak być samemu ze sobą, ale nie czuć się samotnie.
Dowiedz się, jak mieć wystarczająco wielu ludzi wokół.
Recenzja:
Przegląd ciekawych pozycji psychologicznych trwa u mnie nadal - bo sporo ich ostatnio zostało wydanych. Gdy miałam więc okazję sięgnąć po "Oswoić samotność" - od razu skorzystałam z tej możliwości, bo wyszłam z założenia, że tematyka jest ciekawa i warta tego, żeby się nad nią pochylić.
Czym jest samotność, biorąc pod uwagę, że sam a samotny to nie jest jedno o to samo? Mirosław Brejwo, psycholog i prawnik z wykształcenia, który ma też bogate doświadczenie zawodowe: także pod kątem szkoleń, konsultacji indywidualnych i współpracy z Uniwersytetem Gdańskim oraz Wyższą Szkołą Zdrowia w Gdańsku. Niektórzy autora mogą kojarzyć też z podcastu Psychologia, którą warto znać - jednego z najpopularniejszych polskich podcastów na Spotify.'
"Oswoić samotność" to ponad trzysta stron wiedzy - od podstaw i tłumaczenia czym jest samotność, skąd się bierze, co może na nią wpływać, a także autor podsuwa sporo ćwiczeń samodoskonalących, bardziej bazujących na podejściu terapeutycznym w nurcie poznawczo-behawioralnym (co w krótkim czasie może przynieść naprawdę niesamowite skutki i rezultaty).
Oprócz teorii mamy tu naprawdę dużo praktyki pod kątem ćwiczeń, bo większość poradników psychologicznych jednak nie porusza tego w aż tak dużym zakresie. "Oswoić samotność" jest jednak pozytywnym zaskoczeniem, które mnie: jako psychologa, który często styka się w pracy z pacjentami z poczuciem osamotnienia, porusza tym bardziej do tego, aby polecać tę pozycję, bo wiem, jak bardzo jest ważna i potrzebna.
Samotność jest tu znacznie pogłębiona: zarówno pod kątem poruszenia tematu uzależnień, depresji, uciekania w pracę czy zaburzeń osobowości, które przekładają się na takie, a nie inne podejście i odczuwanie samotności. Autor opiera się o nowe sposoby, które teraz szturmem podbijają świat: typu praktykowanie uważności, która może pomóc - nie tylko gdy czujemy się samotni, ale też w wielu innych kwestiach i problemach.
Wychodzę z założenia, że mało jest dobrych pozycji, jeśli wziąć pod uwagę, jak bardzo temat samotności jest częsty - bo chyba nie ma na świecie osoby, która nigdy nie czuła się samotna. Można byłoby więc powiedzieć, że w XXI wieku problem osamotnienia powinien być mniejszy - a odnoszę jednak wrażenie, że staje się on bardziej notoryczny i jeszcze bardziej poważny (a pandemia jeszcze bardziej to zaostrzyła - nawet u dzieci).
Prosty sposób przekazu, ciekawy temat i mnóstwo ćwiczeń oraz teorii, z których to można wiele dla siebie wyciągnąć. Mówiąc w skrócie: jestem pod wrażeniem.
Skoro jestem pod wrażeniem - to tym bardziej ujmę to wprost, bez zbędnego przedłużania - z czystym sercem polecam.
Podsumowując: jeśli temat Was zaciekawił i zainspirował, to wiecie już, po co powinniście sięgnąć!
Ciekawa książka, a temat ciężki. Myślę, że warto przeczytać tą książkę. Dziękuję za opinie i polecenie.
OdpowiedzUsuńCiekawa tematyką, na pewno niejedna osoba powinna ją poznać.
OdpowiedzUsuńJak nie czytuję poradników to "Oswoić samotność" mnie bardzo zaciekawił. Ta tematyka wogóle mnie interesuje. Książka ta warta uwagi.
OdpowiedzUsuńCzasami warto sięgnąć po taki tytuł.
OdpowiedzUsuńOch, nie słyszałam i jeho podcastach, zainteresuję się tym. Prawda, samotność stała się powszechnym zjawiskiem, co jest niezwykle dziwne, zważywszy na to, jak zaludniony jest świat. Dziwnie z nas ludzie.
OdpowiedzUsuńSkoro recenzentka poleca, trzeba ją przeczytać, szczególnie że ten temat bardzo mnie dotyczy.
Nie mam jej w planach
OdpowiedzUsuń