środa, 16 listopada 2016

Jane Goodall - "Mądrość i cuda świata roślin"

Autor: Jane Goodall
Tytuł: Mądrość i cuda świata roślin
Wydawnictwo: Marginesy
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 504
Ocena: 10/10

Opis:

Jane Goodall, znana jako wybitna specjalistka życia szympansów, przedstawia zdumiewającą i pouczającą opowieść o cudach królestwa roślin.
Jane Goodall zmieniła nasze rozumienie naczelnych i nas samych, a nową książką udowadnia, że jej głęboka miłość do natury i zakrojony na światową skalę aktywizm obejmuje także królestwo roślin.
Autorka zabiera nas do swojego domu w Tanzanii i otwiera nam oczy na relacje łączące człowieka z przyrodą. Przygląda się naszej zależności od roślin jako pożywienia, lekarstw dla ciała i ducha i jako pomocników przy naprawianiu szkód, które wyrządziliśmy przyrodzie. 
Opowiada o nowych badaniach nad komunikacją roślin między sobą i o tym, że pewne nasiona, uśpione przez tysiące lat, mogą wykiełkować, jeśli znajdą się w odpowiednich warunkach. Przedstawia także swoich bohaterów – botaników i przyrodników, którzy poświęcają życie, by ratować zagrożone rośliny i lasy. 
Goodall daje nam nadzieję na przyszłość i opisuje niektóre sposoby, dzięki którym wszyscy możemy chronić i wspierać świat roślinny. Przedstawia zdumiewającą i pouczającą opowieść o cudach królestwa roślin.


Recenzja:

Może zabrzmi to okrutnie, ale dotychczas kojarzyłam Jane Goodall jedynie z jej badaniami odnośnie szympansów. Ogromnie zaskoczył mnie fakt, że napisała ona książkę o roślinach - oczywiście, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Jak zauważył w przedmowie Michael Pollan, o roślinach pisze się znacznie mniej i cieszą się dużo mniejszym szacunkiem niż zwierzęta. To smutne, bowiem to one są poniekąd fundamentem naszego świata, a Jane Goodall niejednokrotnie nam to udowadnia na kartach Mądrości i cudów świata roślin

Wbrew pozorom, Mądrość i cuda świata roślin nie jest książką stricte naukową, choć bez wątpienia dzięki niej można wiele dowiedzieć się i nauczyć o przyrodzie. Jane Goodall przekazuje swoją wiedzę w sposób przystępny i przyjazny czytelnikowi w każdym wieku. Nie nudziłam się przy lekturze tej książki ani chwili, powiem więcej - bawiłam się przy niej świetnie. Autorka okazała się nie tylko wspaniałym naukowcem, ale i interesującym gawędziarzem, ustami świata niemych roślin.

Autorka rozpoczyna swoją książkę od swojego dzieciństwa. Opowiada o pasjonowaniu się opowieściami o dzikich obszarach naszej planety, zwłaszcza afrykańską dżunglą. Jej miłość do roślin podsycały długie wędrówki z psem po dzikich klifach, gdzie mogła obserwować piękno przyrody w pełnej krasie. Ten krótki rozdział o początkach jej hobby, urozmaicony rysunkami z jej dziecięcych Notatników przyrodnika, przybliżył mi znacznie bardziej jej postać, niż artykuły czy programy o jej osobie oraz działalności. Dzięki niemu nawiązałam swoistą więź z Jane Goodall, ponieważ ja równie mocno kocham zielone!
Kolejne rozdziały autorka poświęciła głównie przedstawieniu czytelnikowi świata roślin. Jane Goodall zasypuje nas tu wieloma ciekawostkami i informacjami, które raczej nie są omawiane na zajęciach w szkołach gimnazjalnych i średnich, a nawet jeśli - nie są one omawiane w tak zajmujący sposób. Poznajemy tutaj nie tylko same rośliny, ale także ich historie i ich zastosowanie nie tylko w dniu codziennym, ale także w różnych kulturach oraz religiach. Również tutaj autorka wprowadza swoje wspomnienia i doświadczenia, dzięki czemu jej książka nie jest zwyczajną literaturą faktu, a barwną opowieścią. Wszystko to okraszone jest pięknymi ilustracjami i zdjęciami, od których chwilami ciężko oderwać wzrok.

Jane Goodall w swej niepozornej książce zawarła zjawiskowy i magiczny świat roślin, którego często nie doceniamy. Poprzez Mądrość i cuda świata roślin autorka nie tylko uczy, ale i wzywa o pomoc w ochronie środowiska. I ja się do tego apelu przyłączam. Jestem pewna, że każdy miłośnik ekologii i przyrody zakocha się w tej powieści, a osoby niespecjalnie zainteresowane naszymi zielonymi przyjaciółmi - pokochają ich. Polecam serdecznie.  

Tę książkę zrecenzowałam dzięki Wydawnictwu Marginesy. :)

1 komentarz:

  1. Uwielbiam książki tego wydawnictwa!
    Tej niestety nie miałam okazji czytać, ale może kiedyś nadrobię. :)

    OdpowiedzUsuń