sobota, 25 lutego 2017

Kevin Dutton - "Odkryj w sobie psychopatę i osiągnij sukces"

Autor: Kevin Dutton
Tytuł: Odkryj w sobie psychopatę i osiągnij sukces
Wydawnictwo: MUZA 
Data wydania: 2016
Ilość stron: 480

Opis:

Jak w najlepszy sposób wykorzystać naszego psychopatę wewnętrznego, by odnosić sukcesy i wycisnąć z życia jak najwięcej?
Dobry psychopata – kto to taki? Jakim cudem myślenie jego kategoriami może ci pomóc w osiągnięciu pełni możliwości?
Doktor nauk psychologicznych Kevin Dutton spędził całe życie akademickie na przyglądaniu się psychopatom. W trakcie jednego z projektów badawczych poznał Andy’ego McNaba, legendę brytyjskich komandosów z SAS. Zaskoczyło go pewne odkrycie związane z tym człowiekiem: McNab niewątpliwie jest psychopatą, co ważne natomiast, jest on dobrym psychopatą. W przeciwieństwie do złych psychopatów jest w stanie podkręcać lub tonować niektóre własne cechy osobowości – takie jak bezwzględność, odwaga, stanowczość, wyrzuty sumienia czy empatia – aby w bardzo różnych okolicznościach wydobyć z siebie (oraz z innych) optimum możliwości. Wyjątkowe połączenie barwnych, wariackich doświadczeń jednego z akademicką znajomością tematu drugiego pozwala im na zgłębianie odmiennych ścieżek, jakimi podążają umysły dobrych psychopatów. Autorzy podpowiadają, w jaki sposób może się to okazać dla nas przydatne w życiu codziennym.

Recenzja: 

Poradniki czytam bardzo, ale to bardzo rzadko - szczególnie, że zdecydowanie wolę książki z jakąś fabułą. Jeśli decyduję się po jakiś sięgnąć, to zdecydowanie musi on zachwycić mnie nie tylko swoim opisem, ale także poruszaną tematyką. O "Odkryj w sobie psychopatę i osiągnij sukces" naczytałam się samych pozytywnych recenzji - zresztą nie tylko, bo o tym autorze było już dosyć głośno - nawet w Polsce, kiedy wyszła jego pierwsza książka, dotycząca miłości psychopatów. Za granicą prawdopodobnie o Kevinie Duttonie jest jeszcze głośniej niż w naszej ojczyźnie. Czy uważam jednak jego dzieło za coś wybitnie ciekawego, albo pouczającego? Niekoniecznie, ale wszystkie plusy i minusy przedstawię w dalszej części recenzji.

Kevin Dutton na samym początku mówi już o tym, jakie przeprowadzał badania, także na Andy'm McNabie, które miały zaklasyfikować kogoś jako psychopatę, albo jako osobę "normalną". Szybko okazało się, że drastyczne sceny i obrazy, jakie są ukazywane Andy'emu, nie robią na nim żadnego wrażenia - wniosek nasunął się więc tylko jeden: badany ma skłonności psychopatyczne. Co to jednak w ogóle znaczy? Większość kojarzy to słowo z czymś negatywnym, najczęściej z mordercami, albo z innymi osobami, które krzywdzą innych. Autor tej książki stara się jednak zmienić postrzeganie tego słowa, próbując udowodnić, że istnieją także dobrzy psychopaci - osoby, które nie boją się podejmować ryzyka, mają oryginalne pomysły i nie stresują się w sytuacjach kryzysowych. Co więcej, Kevin Dutton próbuje nas przekonać, że każdy z nas może być takim oto dobrym psychopatom, jeśli tylko zechce! 

Tak więc, Kevin Dutton, kierując się tokiem rozumowania Andy'ego i własną wiedzą, postarał się stworzyć poradnik, który ma pomóc nam w odkryciu swojego wewnętrznego psychopaty, co podobno ma pomóc nam osiągnąć sukces w przyszłym życiu - nie tylko w szkole, czy pracy, ale także w innych, codziennych sytuacjach. W książce tej pojawia się więc wiele tabelek, schematów i innych sposobów na obrazowanie fachowej wiedzy, a treść książki jest przekazywana w naprawdę zrozumiały sposób, pomimo swojej tematyki, która czasem staje się dosyć skomplikowana. W końcu nie łatwo jest zrozumieć psychopatę, szczególnie tego "dobrego"!

Oprócz fachowej wiedzy, w pozycji tej pojawia się też wiele testów, sprawdzających na przykład nasze cechy, czy anegdotek na temat życia Kevina Duttona lub jego obiektu badań, czyli Andy'ego. Sprawia to, że książkę tę czyta się naprawdę dobrze i szybko, pomimo tego że objętościowo jest dosyć spora jak na poradnik. Czy wszystkie porady łatwo jest wcielić w życie i zmienić swoją rzeczywistość? Przyznam szczerze, że nie wiem - nie próbowałam tego robić, bo nie jest to zadanie łatwe, a czasem wręcz wydaje się to niewykonalne. Niemniej jednak dowiedziałam się z tej pozycji naprawdę wielu przydatnych rzeczy, które na pewno wykorzystam - jeśli nie w odkrywaniu swojego wewnętrznego psychopaty, to w innych aspektach.

Muszę przyznać, że jest to jeden z lepszych poradników, z jakimi miałam okazję się zetknąć, a kilka lat temu czytałam ich naprawdę sporo. Dużym plusem jest sposób napisania i poruszana tematyka. Całkowicie nie podoba mi się jednak okładka, która totalnie nie przyciąga mojego wzorku. Wiem, że nie jest to powieść fabularna i większość z nich ma dosyć proste i schematowe oprawy graficzne, aczkolwiek spodziewałabym się czegoś, dzięki czemu ta pozycja wpadnie nam w oczy. Nie żałuję jednak czasu, jaki spędziłam na czytaniu jej - mam nadzieję, że jeśli zdecydujecie się na sięgnięcie po "Odkryj w sobie psychopatę i osiągnij sukces", to także nie będziecie zawiedzeni, tylko także pomyślicie, że to całkiem fajny poradnik.

Pozycję tę dostałam od Wydawnictwa Muza

1 komentarz:

  1. U mnie ostatnio dla odmiany poradnikowo, chociaż też wolę fabułę, a już najbardziej dobry reportaż. O książce słyszałam, ale jakoś nie miałam ochoty na odkrywanie w sobie psychopaty ;-) Nawet tego dobrego. Przekonałaś mnie jednak. Swoją drogą ostatnio w poradnikach sporo się pisze o trudnych i szczęśliwych ludziach, na zmianę. Jakby ludzie wciąż mieli problem z ludźmi i osiąganiem szczęścia. A tyle się o tym pisze :-)

    OdpowiedzUsuń