piątek, 17 maja 2019

12 Nagroda Literacka m.st. Warszawy


Pod koniec kwietnia ogłoszono nominowanych do 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, najstarszego i jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich w Polsce. Laureatów poznamy 9 czerwca podczas uroczystej gali. Wówczas dowiemy się również, kto otrzyma tytuł warszawskiego twórcy.

Data ogłoszenia nominacji do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy jest nieprzypadkowa – 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Nominacje ogłoszono podczas spotkania z jurorami przy kawie w księgarnio-kawiarni Wrzenie Świata. Równolegle, w ośmiu miejscach w Warszawie, m.in. przy metrze Ratusz Arsenał czy Warszawa Wileńska oraz przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego, rozdawana była jednodniówka – gazeta nawiązująca stylistyką do czasów międzywojennej Warszawy.
Znalazły się w niej informacje o nominowanych książkach i autorach oraz mapa warszawskich bibliotek, w których będzie można wkrótce znaleźć wyróżnione tytuły. Po raz pierwszy w Polsce nominacje ogłosili również najpopularniejsi bookstagramerzy za pomocą InstaStories.

Tegoroczna, już 12. edycja Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, zaczęła się rekordowo – nadesłano w sumie 3800 zgłoszeń (1100 zgłoszeń w formularzach, 2700 egzemplarzy nadesłanych przez wydawnictwa). Wyłonione tytuły, wartościowe, wciągające i znaczące dla polskiej kultury, powalczą o nagrody w następujących kategoriach: proza, poezja, edycja warszawska oraz literatura dla dzieci i młodzieży. Dodatkowo za całokształt twórczości wręczony zostanie tytuł warszawskiego twórcy.

Siedmioosobowe jury pod przewodnictwem Janusza Drzewuckiego przyznało trzy nominacje w każdej kategorii:
proza
·Wiesław Myśliwski Ucho igielne
·Zyta Rudzka Krótka wymiana ognia
·Krzysztof Varga Sonnenberg
poezja
·Krystyna Dąbrowska Ścieżki dźwiękowe
·Jadwiga Malina Czarna załoga
·Ewa Sonnenberg Schizofrenia & Company
literatura dla dzieci
·Justyna Bednarek, il. Daniel de Latour Babcocha
·Małgorzata Ruszkowska, il. Marta Ruszkowska Warszawiacy
·Cezary Harasimowicz, il. Marta Kurczewska Mirabelka
edycja warszawska
·Piotr Kubkowski Sprężyści. Kulturowa historia warszawskich cyklistów na przełomie XIX i XX wieku
·Andrzej Skalimowski Sigalin. Towarzysz odbudowy
·Andrzej Żor Dom. Historia przytułku św. Franciszka Salezego

Nagroda, sięgająca w swojej historii lat 1926-38, w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku. Wyróżnienie to łączy w sobie wieloletnią tradycję z otwartością na czytelnika i nowe media oraz ma na uwadze promocję czytelnictwa. Dlatego też nagrodzie towarzyszy szereg wydarzeń popularyzujących literaturę i zachęcających do czytania, m.in.: spotkania autorskie podczas majowych Warszawskich Targów Książki na stoisku Zaczytana Warszawa czy spotkania z laureatami w księgarnio-kawiarni Wrzenie Świata oraz podczas literackiego pikniku „Imieniny Jana Kochanowskiego” organizowanego przez Bibliotekę Narodową przy wsparciu m.st. Warszawa.

Informacji można też szukać na Instagramie pod hasztagiem #nagrodaliterackawarszawy.

Fundator i organizator: Miasto Stołeczne Warszawa
Patroni medialni: Radio TOK FM; lubimyczytać.pl; warszawa.wyborcza.pl; Książki. Magazyn do czytania
Współpraca: Biblioteka Narodowa

5 komentarzy:

 1. Bardzo przydatny post. Mam do siebie pretensje, że tak mało interesuję się takimi wydarzeniami literackimi, i tu mam pytanie; czy czytacie jakiś magazyn o książkach, w którym dowiem się o nowościach, wydarzeniach, konkursach, przeczytam jakiś ciekawy artykuł, wywiad? Jeśli mi coś polecicie, będę bardzo wdzięczna :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oo! Czekam z niecierpliwością na wyniki! Rzadko kto wspomina takie wyróżnienia a to jest bardzo ciekawe. Ciekawe kto zostanie warszawskim twórcą!(?)

  OdpowiedzUsuń
 3. Już czytałam o nominacjach i o tym wydarzeniu. Czekam na finał. Cenię takie inicjatywy, ponieważ pozwalają mi zwrócić uwagę na lektury, które są wartościowe a nie jest o nich głośno.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe informacje, choć muszę przyznać, że sama mało się takimi informacjami interesuję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam o nominacja w tym roku, chociaż przyzna, że samej nagrody nie znałam. Dziękuję więc za przybliżenie jej. Ja trzymam kciuki za Ucho Igielne. A Wy macie swoich faworytów?

  OdpowiedzUsuń