poniedziałek, 3 maja 2021

Jorge Bucey - "Pozwól, że ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie, jak żyć"

Autor: Jorge Bucay
Tytuł: Pozwól, że ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie, jak żyć
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data premiery: 7 kwietnia 2021
Liczba stron: 328
Ocena: 10/10

Opis:

Demián jest niespokojnym chłopakiem, szukającym prawdy o życiu i o samym sobie. Trafia do psychoterapeuty Jorge, który pomaga mu znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania w bardzo nietypowy sposób – poprzez opowiadanie historii.
Są to zarówno dobrze znane, klasyczne bajki, jak i współczesne przypowieści i anegdoty wymyślone przez autora – psychiatrę i psychoterapeutę. Pochodzą z różnych stron świata i z różnych tradycji. Łączy je jedno – zawarta w nich mądrość pomaga zrozumieć swoje lęki i pragnienia i uwierzyć w siebie.

Recenzja:

Każdy z nas potrzebuje od czasu do czasu lektury nieco terapeutycznej. Sama staram się przynajmniej raz na kilka miesięcy sięgnąć po tytuł samorozwijający, tudzież podnoszący na duchu, dający do myślenia. Pozwól, że ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie, jak żyć wydały mi się książką właśnie w tym stylu, łączącą wszystkie te elementy i… nie myliłam się! Nie spodziewałam się jednak, że pozycja ta będzie tak fenomenalna!

Sama koncepcja jest interesująca – poza tytułowymi opowieściami, mamy także ukazane fragmenty terapii. Autor nie wchodzi tutaj głęboko w problemy, ale każdą zagwozdkę porusza w sposób uniwersalny, dzięki czemu ta książka ma szansę trafić do serca naprawdę szerokiego grona czytelników. Jestem absolutnie zachwycona taką formą, bo przy wielu historiach mogłam bardziej lub mniej utożsamić się z problemem Demiana, co z kolei poprowadziło do wielu refleksji na temat mojego postępowania. Zabrzmi to może zabawnie, ale po tej książce czuję się faktycznie… silniejsza. Jednakże Jorge Bucay nie jest tutaj w żadnym wypadku typowym trenerem personalnym! Bardziej przypomina gawędziarza, który potrafi ukazać problem w sposób łatwiejszy do zauważenia i zrozumienia. Jak sam wspomina, bajka, opowiadanie czy anegdota są prostsze do zapamiętania niż jakieś tłumaczenia i opracowania danego tematu.

Dlaczego wymagasz od życia, aby twą prawdziwą wartość odkrył obojętnie kto?

Książka przepełniona jest fenomenalnymi przypowieściami, które niosą ze sobą prawdę na temat wielu rozmaitych problemów, z którymi mierzymy się współcześnie. Brak poczucia własnej wartości, swoista niemoc, poczucie bezsensowności niektórych poczynań – to zaledwie zalążek tematów, które tutaj Jorge Bucay porusza. I – jak wspomniałam powyżej – nie rozdrabnia ich na milion cząsteczek, choć do niektórych wraca w późniejszych opowieściach. Rozdziały są króciutkie, acz treściwe – można rzec, idealnie wyważone. Dzięki temu – i przyjemnemu stylowi autora – książkę czyta się w tempie wręcz zastraszającym. Starałam się dawkować sobie ją po kilka rozdziałów na dzień, ale… tak bardzo się wciągnęłam i zafascynowałam podejściem Pana Jorge’a, że… przeczytałam ją w jeden wieczór…

Pozwól, że ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie, jak żyć to nadzwyczaj mądra pozycja, która kryje sobie wiele prawd i znaczeń. Opowieści w niej zawarte wręcz wżynają się w pamięć i zmuszają do refleksji na temat własnych pragnień, samooceny oraz postrzegania problemów. Jestem przekonana, że każda osoba, która sięgnie po tę książkę, zakocha się w niej bez pamięci. Polecam z całego serca, otwiera oczy! 👀

P.S. Zapomniałam wspomnieć o tym, że to wydanie jest prześliczne! 💖

13 komentarzy:

 1. Jestem miłośniczką różnego rodzaju bajek, baśni, legend. A tutaj podtytuł książki przykuł mą uwagę od razu. W końcu — Pozwól, że ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie, jak żyć. Spodobała mi się również prostota ukazana w okładce, nie za wiele elementów, które jednak świetnie współgrają ze sobą. Barwa, ułożenie, grafika, czcionka. To wszystko ma sens. Obecnie wydaje mi się, że każdemu z nas przyda się terapeutyczna moc bajek, które powiedzą nam jak żyć. Jednym w mniejszym stopniu, drugim w większym. Treść ukryta w anegdotach, baśniach, przypowieściach. Życiowe mądrości wskazujące nam kierunek życia, postępowania. Jak dla mnie zacna lektura, której nie odmówię.

  OdpowiedzUsuń
 2. Renata Kozłowska3 maja 2021 17:20

  Już zapisuję na przeczytania, bo wydaje mi się, że ta książka powinna być w każdej biblioteczce. To wartościowa pozycja kryjącą w sobie wielka moc. Warto od czasu do czasu po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chętnie To przeczytam. Czuję, że będzie ro coś oryginalnego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wyjątkowo jestem zachęcona. To prawda, każdy z nas potrzebuje od czasu takiej lektury. Sądzę, że i mnie przypadnie do gustu, gdy ją przeczytam. Dzięki za polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 5. W bajkach jest dużo mądrości, więc na pewno warto je poznać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Akurat chodzę na psychoterapię i rzeczywiście,gdy psychoterapeuta opowiada jakieś historyjki, to łatwiej mi wczuć się w zagadnienie. Może i ta książka może być swoistą terapią. Muszę się z nią zapoznać

  OdpowiedzUsuń
 7. Super recenzja i muszę koniecznie przeczytać,bo ksiażka jest warta uwagi

  OdpowiedzUsuń
 8. Bajki to nie tylko historie które umilają nam czas lecz za pomocą ich możemy przekazać dzieciom uniwersalne prawa, są to skarbnice wiedzy. "Pozwól, że ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie, jak żyć" interesująca książka która skłoni nas do myślenia na temat życia, każdy z nas odbierze ją inaczej i to w tej opowieści jest najlepsze. Do tego pięknie wydana książka przyciągająca wzrok, podpowiada że najlepsza pora na czytanie jej to wieczór na dobranoc.

  OdpowiedzUsuń
 9. Coraz bardziej przekonuję się do tej książki, więc możliwe, że po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak to mówią, życie to nie bajka. Może zatem trzeba szukać tej bajki w innej bajce? I niechże się dorośli czytelnicy nie wypierają, że nie zaglądają do literatury dziecięcej, bo każdemu z nas się to raz na jakiś czas zdarza.
  Bajki tchną mądrością. Wyjątkową mądrością, bo nie podręcznikową, tylko życiową. Może dlatego tak łatwo tę bajkową mądrość dostrzec, zrozumieć i przełknąć, nie czyniąc z niej gorzkiej pigułki, jaka kojarzy się z nadmiernym moralizatorstwem. Tego nikt nie lubi, a coś, co się odkryło samodzielnie jest jak prawdziwy grom z jasnego nieba, wobec którego trudno przecież obojętnie, prawda?
  Takie bajkowe prawdy są potrzebne przede wszystkim nam, ludziom podobno dorosłym, którzy nie potrafimy traktować świata zwyczajnie, po prostu, musimy go na siłę udziwniać i sprawiać, że sami nie potrafimy się w nim odnaleźć. "Pozwól, że ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie, jak żyć" to pozycja, którą powinniśmy czytać do poduchy, bo noc to dobry czas do przemyśleń, w nocy wszystko nabiera innych barw.
  Aleksandra Miczek

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja także zakochałam się w tej książce 😍 Jest świetna, uwielbiam takie opowieści, bajki, doskonale się przy niej bawiłam i na pewno będę do niej wracała. Polecam razem z Wami ! 💕☺

  OdpowiedzUsuń
 12. Trochę obawiam się tej pozycji. Otóż po takich mocno dających do myślenia historiach, zazwyczaj mam kaca książkowego. Muszę dobrze przetrawić to co siedzi mi w głowie ( czyt. poukładać)i dopiero mogę sięgnąć po kolejną książkę ( zbyt szybkie czytanie innej pozycji sprawia, że nudzę się przy niej okropnie i męczę, no chyba, że utrzymuje poziom ;-) ). Jednak uwielbiam książki, które zostają ze mną na długo i wracają w różnych momentach życia. A ta właśnie taką wydaje się być. Nie potrafię sobie odmówić tej przyjemności, nawet jeśli grozi to kolejną posuchą czytelniczą u mnie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bajki,baśnie,legendy,uwielbiam od zawsze 🥰A może to właśnie dzięki nim zakochałam się w czytaniu?!🥰❤😍To magią,która za pomocą słów przekazuje różne ważne przesłania,które są ponadczasowe🥰Mimo upływu lat i byciu coraz starszym,zawsze się do nich świetnie wraca,odkrywając za każdym razem, inne emocje,uczucia i przesłanie,bo na czytane na różnym etapie życia,inaczej je odbieramy 🙂Jedna książka, a nieskończenie wiele oblicz i zalet🥰Okładka jest śliczna 🥰Dodaje ją do listy moich "must have" i " must read"❤ Dzieci zawsze mówią prawdę w oczy i są bardzo szczere,bardzo podobnie jest z bajkami czy baśniami,na wiele pytań czy zagadnień mają prostą odpowiedź czy prostą myśl i to jest w nich właśnie najpiękniejsza 😍Nie dziwię się tak wysokiej ocenie,bo po recenzji,wiem,że inna nie mogła być. Bardzo dziękuję za polecenie tej książki 😘Bardzo dziękuję za recenzję 😘 B.B

  OdpowiedzUsuń