niedziela, 7 listopada 2021

Julia Fischer - "Zakochany mózg i inne niezwykłe stany"

Autor: Julia Fischer 

Tytuł: Zakochany mózg i inne niezwykłe stany

Wydawnictwo: Mando

Data wydania: 2021

Ilość stron: 336

Ocena: 9/10

Opis:

Czy batonik może uspokoić twoją złość? Szybciej bijące serce, czerwienienie się, jąkanie, bezsenność oraz miękkie kolana. Co objawia się w taki sposób? I jaki ma z tym związek nasz ośrodek nagrody?

Julia Fischer zaprasza w niesamowitą podróż po świecie emocji!

Po nitce neuronów do kłębka mózgu i fascynujących procesów biochemicznych zachodzących w całym naszym organizmie. Ta przepełniona emocjami książka pozwoli nam lepiej zrozumieć uczucia i dostrzec sygnały wysyłane przez nasze ciała.

Co wywołuje poczucie szczęścia i czy może prowokować je muzyka?
Dlaczego miłość odczuwamy jak motyle w brzuchu?
Czy można zapanować nad naszą złością albo syndromem FOMO?
Skąd bierze się słodki smak zemsty?
Dlaczego tak ważna jest dla nas oksytocyna?
Ta lektura spowoduje prawdziwy wyrzut endorfin!

Recenzja:

Jestem studentką psychologii - za kilka miesięcy skończę ten cudowny kierunek, ale ogólnie ciekawią mnie też książki, które poruszają różne psychologiczne kwestie - mimo że sporo już wiem, ale lubię weryfikować prawdziwość informacji, sposób przekazywania wiedzy, a czasem i tak mi wpadnie jakaś fajna ciekawostka albo przeczytam fajną anegdotkę. Tak było i tym razem - z ciekawością sięgnęłam po "Zakochany mózg i inne niezwykłe stany". I się zakochałam - dla wszystkich tych, których ciekawi działanie naszego mózgu i to, co i jak wpływa na nasze emocje - to istny must have i must read!

Julia Fischer  -autorka tej książki - jest doktorem nauk medycznych, a oprócz tego publikuje informacje na tematy naukowe - pisze felietony, występuje w różnych programach telewizyjnych oraz radiowych, a także prowadzi social media. I bez wątpienia odwala kawał dobrej roboty - bo "Zakochany mózg i inne niezwykłe stany" jest przykładem na to, jak można podać mnóstwo rzetelnych informacji w dosyć fajnej pigułce - bo to naprawdę jest tylko konkret i to naprawdę dobrze przedstawiony. 

"Zakochany mózg i inne niezwykłe stany" jest literaturą popularnonaukową - co oznacza, że trafi ona do każdego zainteresowanego tematem. Jak mówię: ja dużo wiedziałam, więc jakoś bardzo się wczytywać nie musiałam, ale kilka rzeczy i tak mnie zaskoczyło, dlatego uważam, że zarówno osoba, która wcześniej miała kontakt z psychologią i działaniem mózgu pod kątem emocji, jak i osoba, która nigdy wcześniej nic o tym nie czytała, ani nie słyszała - powinny odnaleźć się w tej pozycji. Wszystko jest naprawdę ciekawie opisane!

Używany język jest prosty, obrazowy, przytaczanych jest wiele sytuacji, które jakby pokazują, o co dokładnie chodzi autorce - same anegdotki czasem sprawiają, że jakieś informacje na dłużej zapamiętamy. Do tego wszystkiego jest tu także wiele różnych ilustracji - zwykle dosyć zabawnych albo takich, co jakby są ilustracją tego, o czym pisze autorka: bo doskonale wiem, że kwestie budowy mózgu zwykle ludzi odstraszają niż ciekawią - a wbrew pozorom to bardzo ważne kwestie. Bo czasem to, gdzie coś jest ulokowane (i obok czego to jest ulokowane) wpływa na bardzo wiele rzeczy.

Do tego wszystkiego bardzo podoba mi się okładka - jest ładna, minimalistyczna i bez wątpienia to ona (wraz z opisem) najbardziej mnie zachęciły do tego, żeby sięgnąć po "Zakochany mózg i inne niezwykłe stany". I wcale nie żałuję, że sięgnęłam po tę pozycję, bo to była jedna z lepszych książek popularnonaukowych, jakie czytałam... chyba od lat, bo naprawdę od bardzo dawna nie mogłam trafić na nic tak fajnego i popartego tak dużą dawką badań, eksperymentów. Już nawet bogata bibliografia świadczy o tym, że nie są to rzeczy wyssane z palca, tylko konkretne informacje, które są przyjęte w świecie naukowym.

Podsumowując: "Zakochany mózg i inne niezwykłe stany" to pozycja, którą gorąco polecam! Jak ktoś tylko ciekawi się tą tematyką, to bez wątpienia będzie miał sporo radości z odkrywania nowinek z tej książki. Uważam, że jest to swego rodzaju kompendium wiedzy, które jasno wyjaśnia różne stany emocjonalne, które powstają w naszym ciele - od stanu zakochania... aż po sam głód. Także gorąco polecam po raz kolejny!

13 komentarzy:

 1. Renata Kozłowska7 listopada 2021 16:10

  Myślę, że to książka warta przeczytania. Lubię takie ciekawostki a w tej jest ich wiele.

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi interesująco, myślę, że warto ją poznać. Dzięki za recenzję

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesuję się tematem mózgu i przede wszystkim pamięci. Moja mama chorowała na Alzheimera i ja też mogę być nim obciążona. Dlatego czytam dużo o tajemnicach mózgu i ćwiczę pamięć. Myślę, że ta książka jest właśnie dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 4. Po pierwsze to ciekawy opis (czyli się da jednak zachęcić czytelnika, nawet tak wymagającego, jak ja), jestem ciekawa, czy ten batonik może pomóc, czy nie, chociaż... to pewnie będzie związane mocno właśnie z psychologią, z jakimś systemem nagród i kar... Fajnie by było poznać lepiej, co każdemu z nas siedzi w głowie (i nie zwariować od tego). Psychologia to ciekawa sprawa (podziwiam jej studiowanie, naprawdę!), strasznie dużo potrzeba w niej analizy i spostrzegawczości. Interesująca będzie szczególnie jeśli te wszystkie trudne kwestie zostaną opisane w przystępny sposób. Ja miałam trochę psychologii na studiach i raz zostało to super wyłożone - że do dziś pamiętam niektóre rzeczy, a w cholere lat już minęło (nie żebym się przyznawała ile dokładnie :P), a raz po macoszemu i z wielkim trudem (dużo testów i przeładowanie skomplikowanych twierdzeń). W sumie jeśli chodzi o stan zakochania, to się może okazać, że wcale to nie takie cudowane, jak nam się wydaje... aż trochę strach brać się za tę książkę, magia może wyparować ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Interesująca lektura, można się dowiedzieć wiele przydatnych rzeczy na temat mózgu oraz emocją jakim są poddawane nasze ciała. "Zakochany mózg i inne niezwykłe stany" warty zapamiętania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Opis zachęca, warto sięgnąć po książki, które zaspokoją naszą ciekawość.

  OdpowiedzUsuń
 7. Oo to książka dla mnie! Może w końcu zrozumiem od czego biorą się te wszystkie moje emocje. Nie znam osoby która odczuwalabym tyle rzeczy co ja ech czasami to już nawet mnie przerasta. Może ta książka trochę mi pomoże

  OdpowiedzUsuń
 8. Przyznam, że początkowo byłam sceptycznie nastawiona do książki, jednak obecnie wyrosła ona na silną przedstawicielkę książek, które chciałabym przeczytać. Zaintrygował mnie tytuł, spodobał mi się opis, a dodatkowo recenzja jeszcze zachęciła mnie coraz bardziej. W końcu warto poznać nasze emocje i to, co nas kieruję.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ważna książkową pozycja 🙂Nigdy do końca nie znamy swojego ciała,emocji,uczuć czy zachowania podczas jakiegoś konkretnego zdarzenia czy sytuacji. W niektórych momentach samych siebie zaskakujemy w pozytywny lub negatywny sposób . Nasz organizm też nasz ciągle różnie lubi zaskakiwać. To jest bardzo wartościowa i cenna książka. Bardzo chętnie po nią sięgnę 🙂 Bardzo dziękujemy za świetną recenzję 😘B.B

  OdpowiedzUsuń
 10. Rzadko sięgam po takie książki,ale ta wydaje się być niezwykle ciekawa. Emocje to bardzo ważny temat, bo doświadczamy ich każdego dnia. Warto wiedzieć co ma na nie duży wplyw i jak można poradzić sobie z niektórymi stanami. Jestem zaintrygowana tą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 11. Miałam psychologię na pedagogice, ale nie powiem, że jestem znawacą mózgu ludzkiego, więc taką książkę chętnie bym przeczytała. Nie ukrywam, że sięgam po takiego rodzaju poradniki, szybko się je czyta 😁

  OdpowiedzUsuń