wtorek, 29 marca 2022

Cary Fagan - "Sekretne życie Grety O."

Autor: Cary Fagan
Tłumaczenie: Maria Jaszczurowska
Tytuł: Sekretne życie Grety O.
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 23 marca 2022
Liczba stron: 216
Ocena: 7/10

Opis:

Hartley ma trzynaście lat i nieznośną świadomość, że nikt nie zwraca na niego najmniejszej uwagi. Ani starsza siostra, ani młodszy brat, o rodzicach już nie wspominając. Wszystkich zajmuje ucieczka z domu szesnastoletniego Jacksona, najstarszego syna.
A co może robić pozostawiony sam sobie nastolatek w takiej dziurze jak miasteczko Whirton? Chyba tylko poszukać szczęścia i jakiejś książki w miejscowej bibliotece, która jak się okazuje może skrywać nieoczywiste skarby.
Skąd między książkami wzięła się ręcznie zrobiona kartka? Kto kryje się pod inicjałami „g.o.” i skąd czerpie natchnienie? Stworzył więcej takich pocztówek? I czy rzeczywiście tajemniczy autor jest pokrewną duszą Hartleya, jak wydaje się chłopcu?

Odrobinę tajemnicza, ciepła i mądra opowieść obyczajowa dla nastolatków, ilustrowana zabawnymi, pomysłowymi kolażami przywodzi na myśl choćby nieśmiertelne młodzieżówki pióra Małgorzaty Musierowicz.

Recenzja:

Każdy z nas od czasu do czasu potrzebuje takich książek jak Sekretne życie Grety O.. To ciepła, otulająca i bardzo mądra powieść młodzieżowa, która potrafi zarówno ogromnie rozbawić, jak i zgrabnie opowiedzieć o problemach poważnych – i to w sposób niezwykle realistyczny.

Moja nauczycielka, pani Gorham, powiedziała kiedyś, że każda historia powinna mieć intrygujący początek. Na przykład taki:
Staliśmy i patrzyliśmy, jak laboratorium staje w płomieniach. (...)
Niestety, tym razem nie będzie aż tak porywającego wstępu. Tamtego dnia poszedłem do biblioteki.

Książka od razu mnie oczarowała – jej treść jest bardzo lekka i przyjemna, a przy tym uchwyca to, co boli głównych bohaterów, z czym się na co dzień mierzą. Większość treści zajmuje w niej perspektywa trzynastoletniego Hartleya, jednak znajdujemy tu rozdziały poświęcone także tytułowej bohaterce – te z kolei goszczą nas trzecioosobową narracją (i inną czcionką, co jest ciekawym zabiegiem). Do obu tych postaci czytelnik czuje od razu sympatię – są bardzo ludzcy i urzekający, ale i kryją w sobie wiele smutku, problemów rodzinnych oraz interpersonalnych. Zarówno Hartley, jak i Greta muszą rozpracować swoją sytuację – na szczęście, wbrew pozorom, nie są z tym sami…

Ale może parę osób spojrzy na jej karteczkę, może chociaż jedna. Może ten ktoś ma akurat gorszy dzień i wówczas choć na chwilę zrobi mu się weselej. Może przeczyta słowa i zrozumie je. Albo nie zrozumie, uzna, że to absurd, ale przynajmniej coś sobie pomyśli i poczuje.
Taką miała nadzieję.

Ta powieść kryje w sobie mnóstwo uroku – od rozkosznego młodszego brata Hartleya, którego pokochałam już przy pierwszym spotkaniu, po kreatywne kolaże g.o. (może niezbyt wesołe, ale oferujące ciekawe spostrzeżenia), aż do przekazu i czułości, które ze sobą całość niesie. Bo Sekretne życie Grety O. jest o uzdrowieniu duszy poprzez sztukę, a wraz ze wsparciem najbliższych to najlepsza droga ku temu – i ku rozwiązaniu każdego problemu. Odczuwam po niej jednak drobny niedosyt, gdyż nawiązujemy więź z bohaterami (zarówno z protagonistami, jak i postaciami drugoplanowymi), a wiele rzeczy nam umyka – autor nie rozwija wszystkich wątków, co lekko rozczarowuje, aczkolwiek… jednocześnie jestem w stanie zrozumieć ten zabieg. Wszak – jak na ostatniej kartce g.o. napisała - Zrozumiałam, że nigdy nie wiesz, co będzie dalej. Możemy więc sami dla Hartleya, Grety i reszty tworzyć przyszłość – i to jak najjaśniejszą!

Zdrowy rozsądek podpowiada, że kiedy masz problem, należałoby spróbować wymyślić jakieś rozwiązanie. Ale może czasami trzeba postąpić odwrotnie. Jeśli za dużo się o czymś myśli, w końcu wszystko się człowiekowi plącze.

Sekretne życie Grety O. to wrażliwa i wiele oferująca powieść młodzieżowa, która otula i podnosi na duchu. Młodzi i ciekawi bohaterowie prowadzą nas przez historię o tym, że nawet w niezbyt kolorowych momentach życia, można znaleźć coś pięknego, wartościowego i cennego – a i najczarniejsze chmury nie będą wisieć nad nami wiecznie. Jeśli szukacie pociesznej młodzieżówki, poruszającej i trafiającej do serca – ta historia pozytywnie Was zaskoczy i napełni nadzieją. Polecam z całego serca! 💓

8 komentarzy:

 1. Och, wychowałam się na książkach Małgorzaty Musierowicz. Zaskoczyło mnie, że taka młodzieżówka została wydana przez Wydawnictwo Literackie, myślałam, że oni zajmują się bardziej pozycjami z rejonu literatury pięknej. Choć wydaje mi się historia Hartley'a i Grety nieco znajoma, szczególnie tytuł tej pozycji. Bardzo wdzięczna powieść, uważam, że spodoba się wielu sercom. Nieco z takich rzeczy wyrosłam, ale może w jakiejś wolnej chwili będę potrzebować czegoś tak urocze, niewykluczone.

  OdpowiedzUsuń
 2. Okładka "Sekretne życie Grety O." zachwyca, opis wzbudza ciekawość co do treści książki. Zapowiada się na wyjątkową, wrażliwą a także prawdziwą historię. Książka ta idealny prezent dla młodego czytelnika. Zapamiętam tytuł może się przyda.

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto kupić na prezent nastolatkowi. Piękna recenzja, która zachęca do czytania

  OdpowiedzUsuń
 4. Warto napewno kupić nastolatkowi, bo to wydaje się bardzo wartościowa książka. Ja sama raczej słabo odnajduje się w takich książkach, ale stnowi chętnie bym kupiła. Dziękuję za recenzję

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje się być mądrą i sympatyczną, pełną emocji lekturą, myślę, że chętnie w przyszłości przeczytam. 😉

  OdpowiedzUsuń
 6. Wydaje się być ciekawa napewno znajdzie fanów ja jednak podziękuję

  OdpowiedzUsuń
 7. W tej książce to nie będę się zaczytywać. Nie jestem nią zainteresowania, ani zaciekawiona. Nie czytam takich książek,ale dla miłośników takich lektur, na pewno czas z tą książką będzie dla nich niczym urlop. Bardzo dziękujemy za świetną recenzję 😘B.B

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę,że idealnie nada się jako książka na prezent dla mojej siostrzenicy. Dziękuję za polecenie.

  OdpowiedzUsuń