piątek, 6 maja 2022

Przemysław Żarski - "Gabinet luster"


Autor: Przemysław Żarski
Tytuł: Gabinet luster
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 4 maja 2022
Liczba stron: 400
Ocena: 9/10

Opis:

Ten dzień miał wyglądać inaczej, ale zamiast śmiechu i dobrej zabawy przyniósł rozpacz i strach. Ada Rezler miała niespełna cztery lata, gdy jej nastoletni brat, Igor, zaginął podczas zabawy w chowanego. Co wydarzyło się tamtego dnia na leśnej polanie? To pytanie przez długie lata pozostawało bez odpowiedzi.

Dwadzieścia lat później wspomnienia tych tragicznych chwil wracają ze zdwojoną mocą. Zawartość tajemniczej koperty, którą Ada znajduje w drzwiach mieszkania, sprawia, że kobieta wraca do rodzinnej miejscowości, by zmierzyć się z przeszłością i poznać prawdę. Obojętnie jaka by ona była.

Recenzja:

"Gabinet luster" to pierwsza powieść Przemysława Żarskiego, którą było mi dane przeczytać, ale zdecydowanie nie ostatnia. Książka bezsprzecznie mnie wciągnęła, a zakończenie sprawiło, że cała lektura nabrała rumieńców. Uwielbiam takie przewrotne historie, jeśli wy również, to czytajcie dalej.

Żarski w "Gabinecie luster" maluje losy dwójki rodzeństwa, z których jedno zaginęło w dziwnych okolicznościach, kiedy drugie ledwo potrafiło mówić. Początek dość generyczny, choć intrygujący, jednak im dalej w fabułę, tym mniej tutaj schematów, a więcej nieoczekiwanych zwrotów akcji. Autor strona za stroną odsłania przed nami zupełnie nowe barwy historii, która wydawała się bardzo jednowymiarowa. Zręcznie żongluje naszymi przeczuciami co do toku wydarzeń, raz za razem sprowadzając na manowce.

Pikanterii dodaje fakt, że w "Gabinecie luster" mamy przedstawioną perspektywę nie tylko ocalałego dziecka, czyli Ady, 20 lat po tragicznym incydencie, ale też zaginionego brata. Dwie płaszczyzny czasowe naprawdę świetnie się tutaj sprawdziły, ponieważ czytelnik może śledzić jednocześnie wydarzenia z teraźniejszości i powoli odkrywać tajemnice przeszłości. 

Kreacje bohaterów mnie całkowicie urzekły. Nie tylko naszej głównej dwójki, ale wszystkich postaci drugoplanowych. Świetny kalejdoskop charakterów i postaw, które stanowią integralną część historii. 

Przemysław Żarski czaruje, opisując mroczną fabułę, która moim zdaniem nosi lekkie znamiona mrocznej baśni. Klimat jest niesamowity, szczególnie że ciągle błądzimy we mgle, nie wiedząc, co właściwie się wydarzyło. 

Jestem zachwycona "Gabinetem luster". Ta pozycja zdecydowanie lśni wśród innych z tego gatunku, zgadza się tutaj wszystko. Pozytywnie mnie zaskoczyła postać Ady. Jestem bardzo ciekawa innych historii spod pióra Żarskiego, a tę serdecznie wam polecam.    


5 komentarzy:

 1. "Gabinet luster" zapowiada się na thriller który trzyma w napięciu. Pisarz wodzi za nos czytelnika, prowadzi nas bez pośpiechu po wydarzeniach z teraźniejszości oraz przeszłości )lubię ten zabieg w książkach). Z chęcią zapoznam się z książką Przemysława Żarskiego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiałam grę w chowanego, ale nie wiedziałam, że była taka niebezpieczna... Charakter takiej mrocznej baśni? Może być ciekawie, ja lubię takie klimaty, ale wtedy trafiam na książki, powiedzmy, mało prawdopodobne. Jeszcze nigdy nic nie czytałam od Przemysława Żarskiego, "Gabinet luster" może być dla mnie idealny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Koniecznie muszę przeczytać. Ciekawa fabuła i dwie płaszczyzny czasowe w powieści to to,co lubię najbardziej. Szkoda,że książka jest jeszcze niedostępna w pakiecie Legimi i Empik Go, bo trzeba za nią dodatkowo zapłacić,ale mam nadzieję,że wkrótce to się zmieni. Zapisuję na listę.

  OdpowiedzUsuń
 4. To powieść z gatunku,którego nie czytam. Fani tego gatunku, na pewno będą zachwyceni tą książka,czego bardzo in życzę, bo książek wydaje się być na prawdę bardzo świetna 🙂Bardzo dziękujemy za świetną recenzję 😘B.B

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam, że pierwszy raz widzę ten tytuł, ale skoro to tak dobra powieść to chętnie sięgnę. Będę o nim pamiętała 🙂

  OdpowiedzUsuń