wtorek, 7 czerwca 2022

Carla Valentine - "Morderstwo nie jest takie proste. Agatha Christie między kryminałem a true crime"

Autor: Carla Valentine
Tłumaczenie: Jakub Michalski
Tytuł: Morderstwo nie jest takie proste. Agatha Christie między kryminałem a true crime
Wydawnictwo: SQN
Data wydania: 18 maja 2022
Liczba stron: 368
Ocena: 10/10

Opis:

Agatha Christie to jedna z najpopularniejszych autorek kryminałów na świecie.
Okazuje się, że była również ekspertem kryminalistyki.

W Morderstwo nie jest takie proste technik patologii Carla Valentine odsłania rozległą wiedzę Agathy Christie, kreując ją niejako na pionierkę kryminalistyki.
Christie, tworząc legendarne dziś zagadki kryminalne, korzystała z najnowszych w tamtych czasach technik kryminalistycznych: od balistyki przez toksykologię po analizę odcisków palców, interpretację odcisków stóp lub śladów opon, analizę plam krwi i na etapie autopsji - samych ofiar. W niektórych dziedzinach, zwłaszcza w technice analizy odcisków palców, wprowadzała w fabułę innowacje, zanim zostały one formalnie przyjęte.
W książce Morderstwo nie jest takie proste Carla udowadnia, jak wielką wiedzą dysponowała jedna z najbardziej uwielbianych pisarek w historii. Książka ta rzuca nowe światło na metody i badania Christie i przybliża kryminalistykę, która wpłynęła na pokolenia pisarzy i naukowców.

Recenzja:

Niegdyś kryminały Agathy Christie pożerałam jednym tchem, ale nigdy nie zastanawiałam się, skąd autorka czerpała wiedzę odnośnie technik kryminalistycznych w ówczesnych sobie czasach. Ta zagwozdka pojawiła się w momencie, w którym ujrzałam zapowiedź książki Morderstwo nie jest takie proste. Agatha Christie między kryminałem a true crime. Już na samym wstępie zdradzę, że pozycja ta szybko okazała się... ABSOLUTNIE ANGAŻUJĄCA I FASCYNUJĄCA!

Książka została napisana przez Carlę Valentine, która posiada ogromną wiedzę z zakresu medycyny sądowej i – pozwólcie, że wspomogę się notką o autorce w książce - przez lata pomagała patologom w sekcji zwłok, aż została kuratorem technicznym najsłynniejszego muzeum patologii na świecie - wiktoriańskiego Muzeum Patologii. Już samo to wiele mówi o rzetelności tej pracy, a sam tekst szybko ujawnia również niezwykłe podejście Valentine do tematów bliskich Christie – ta kobieta po prostu ma talent do pisania na tematy kryminalistyczne. Fantastycznie przedstawia ówczesne procedury w trakcie śledztw (a w zasadzie częsty ich brak, choć – o dziwo – pisarka kryminałów wiele wymyśliła – a dla nas są one współcześnie całkiem zwyczajne). Już wcześniej bardzo ceniłam twórczość i osobę Agathy Christie, ale po tej lekturze mój szacunek do niej po prostu wyleciał poza skalę. Ta kobieta była doprawdy niesamowita, a jej wiedza i pomysłowość odnośnie szeroko pojętej kryminalistyki, w tym trucizn, była po prostu IMPONUJĄCA!

Wiedza Carli Valentine odnośnie przeszłości (i przyszłości) patologii to jednak nie wszystko, co ma ta autorka do zaoferowania. Książka przepełniona jest także figlarnym poczuciem humoru, który bardzo uprzyjemnił mi lekturę i nie raz doprowadził do łez. Nie mogę zapomnieć także o najważniejszej kwestii – tu na chwilę wrócimy do twórczości Christie – bo choć metody zbrodni zostały przedstawione w sposób wyczerpujący, udało się uniknąć autorce spoilerów odnośnie istotnych dla fabuły elementów, przede wszystkim ujawnienia złoczyńcy. Bardzo mi to zaimponowało, bo w trakcie lektury odkryłam, że nie przeczytałam kilku ze wspomnianych tytułów, więc… byłoby mi bardzo przykro, gdybym rozwiązanie tych zagadek tak niefortunnie poznała. Warto jeszcze tu dodać, że w książce znajdują się także interesujące zdjęcia i rysunki, które uzupełniają te fascynująco-naukowe spojrzenie na twórczość królowej kryminałów. Ogromnie spodobał mi się także jeden z załączników na ostatnich stronach, konkretnie tabela działań morderców, gdzie przy tytule widnieje sposób dokonania morderstwa. No cóż… Christie była kreatywną osobą – to nie ulega wątpliwości.

Morderstwo nie jest takie proste. Agatha Christie między kryminałem a true crime zafascynuje każdego miłośnika kryminalnych sprawek. Carla Valentine ukazuje postać słynnej pisarki z zupełnie innej strony, składając jej swoisty hołd, a jednocześnie zachwyca nas swoją wiedzą na temat dziedziny patologii w przeszłości, która pod wieloma względami ogromnie różniła się od tej znanej nam obecnie. Jeśli szukacie reportaży prawdziwie zajmujących, od których nie będziecie potrafili się oderwać – ta pozycja Was zachwyci. Polecam z całego serca!

5 komentarzy:

 1. Nie czytałam żadnej książki Agathy Christie ale bardzo lubię filmy z Hercules'em Poirot. "Morderstwo nie jest takie proste. Agatha Christie między kryminałem a true crime" to ciekawa lektura, ukazująca pisarkę która wyprzedzała swoją epokę oraz możemy tez dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat kryminalistyki, ale i również o nieznanych dotychczas faktach z życia Agathy Christie. Będę miała na oku tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cóż, teraz nikogo nie będzie już dziwić genialność Agathy Christie. Dla mnie to ciężki temat, zbyt wiele nie mam, ale miło byłoby poznać podwaliny dzisiejszego spojrzenia na mordestwa. Bardziej wydaje mi się, że to dla fana Agathy Christie oraz jej książek, może chociaż kryminalnych pozycji lub filmów. Niemniej ciekawy pomysł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam żadnej książki autorki. Może kiedyś nadrobię 😉

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj tak, to coś dla mnie. Zapisuję tytuł i bardzo chętnie poznam ten reportaż 😍

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię książki Agathy Christie.Zdecydowanie jest to nietuzinkowa postać i chętnie dowiem się o niej więcej. Recenzja zwróciła moją uwagę na tę książkę,która początkowo nie wydawała się aż tak fascynująca. Myślę,że by mi się spodobała.

  OdpowiedzUsuń