poniedziałek, 6 czerwca 2022

Linn Skaber, Lisa Aisato - "Młodość. Wyznania nastolatków"

Autor: Linn Skaber
Ilustracje: Lisa Aisato
Tłumaczenie: Milena Skoczko-Nakielska
Tytuł: Młodość. Wyznania nastolatków
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 18 maja 2022
Liczba stron: 264
Ocena: 9/10

Opis:

Wyrazisty, przejmujący i prawdziwy głos nastolatków spisany przez Linn Skåber, z niezwykłymi ilustracjami Lisy Aisato. Nie sposób przejść obok niego obojętnie, bez względu na to, czy mieszkasz w Oslo, czy w Rzeszowie. To głośne YA, które pomoże ci być sobą. A jeśli jesteś już za stary, sprawi, że lepiej zrozumiesz swoje nastoletnie dziecko, sąsiada, ucznia.

Właśnie rodzę się jako nastolatek.
I nagle, z dnia na dzień, najlepsza przyjaciółka, stara drewniana klacz, Stella, nie jest już symbolem wolności, ale staje się powodem wstydu. Pociąg, którego trasa i los pasażerów zależały kiedyś wyłącznie ode mnie, ma trafić w poklejone słodyczami łapy znienawidzonego małego trolla. A Pernille, ta Pernille, którą znałem od przedszkola, wydaje się odległym i obcym motylem, więc postanawiam trzymać z chłopakami. Teraz ona płacze.

"Młodość. Wyznania nastolatków" to opowieści o małych i dużych rozterkach. O zmaganiach w okresie dojrzewania z wyolbrzymionymi drobnostkami i całkiem realnymi problemami, zmianami wymaganiami oraz oczekiwaniami, z którymi młodzież styka się na co dzień. To wołanie, które przypomni dorosłemu czytelnikowi, że to, co dziś zdaje mu się łatwe, bywa cholernie trudne.

Recenzja:

Okres dojrzewania to czas burzliwy, w którym nawet z pozoru mała drobnostka może okazać się ogromnym problemem. Nie jest to łatwe ani dla dziecka, ani dla jego rodziny, przyjaciół czy innych osób w otoczeniu. Linn Skaber, rozmawiając z nastolatkami, stworzyła znakomite teksty, które idealnie podkreśla to, z czym mierzą się młodzi ludzie dorastając.

Przecież nikt nie uczy motyli, jak wydostać się z kokonów. Po prostu się z nich uwalniają, jakby potrafiły to od zawsze, rozpościerają skrzydła i wyglądają cholernie pięknie.

Opowieści w Młodości poruszają bardzo szeroką skalę kłopotów – zarówno tych mniejszych, jak i większych. Porzucanie dziecięcych marzeń, brak akceptacji, liczne kompleksy, wybuchy złości, poczucie osamotnienia i niezrozumienia, pierwsze miłostki, nieprzyjazne środowisko, śmierć bliskiej osoby, rozstanie rodziców, wymagania i oczekiwania rodziców, a także wpływ problemów dorosłych na dzieci – to i znacznie więcej kryje się na kartach tej książki. Linn Skaber ogromnie zaskoczyła mnie niezwykłą lekkością w podejściu do tematów trudnych – nie wszystkie teksty są łatwe, ale z każdego wyziera nietuzinkowa emocjonalność, podkreślająca wagę problemów i problemików młodych ludzi. Z wieloma tymi historiami można w jakimś stopniu się utożsamić – nawet będąc już dawno po okresie dojrzewania.

Nowotwór był cholernie bezczelny. Wchodził do obcych domów i poruszał się niczym gąsienica, podgryzał nas i rósł. Aż zjadł całą mamę.

Linn Skaber nie pisze jednak jedynie o złych sprawach związanych z dojrzewaniem. Z pomiędzy nieprzyjemności na czytelnika wygląda również wiele dobrego - nietuzinkowa wyobraźnia nastolatka, uczucia i gesty bardziej podniosłe, prawdziwa przyjaźń. To połączenie wypada bardzo autentycznie – bez wątpienia również przez to, że były inspirowane prawdziwymi historiami. Miłym dodatkiem są także cytaty wprost wyjęte z ust młodych rozmówców, które zachęcają do refleksji. I ilustracje! Ja absolutnie jestem zakochana w barwnej i kreatywnej twórczości Lisy Aisato i za każdym razem, gdy widzę ją widniejącą jaką ilustratorkę – serce samo wyrywa się do książki. Artystka i tutaj mnie nie zawiodła, bo kapitalnie i wręcz nieco bajkowo zobrazowała okres dojrzewania.

Dorośli mówią, że człowiek nie potrzebuje wielu przyjaciół, wystarczy jeden. Czy ktoś ma numer do tego Jednego?

Młodość. Wyznania nastolatków to fenomenalna pozycja i dla nastolatka, i dla rodzica – to materiał do dyskusji, otwartych rozmów i lepszego zrozumienia drugiej strony. Linn Skaber i Lisa Aisato oddają tu w ręce czytelników przepiękną książkę, przepełnioną wartościowymi i poruszającymi tekstami, emocjami i rzeczywistymi problemami, których waga dla dorosłej osoby może być różna, acz dla młodego człowieka nawet drobnostka bywa istotna. I warto o tym pamiętać – wszak każdy z nas był kiedyś nastolatkiem. Polecam z całego serca, zjawiskowa pozycja!

8 komentarzy:

 1. Lubię takie książki. Można dowiedzieć się czegoś nowego, uzmysłowić sobie niektóre rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo wartościowa lektura. "Młodość. Wyznania nastolatków" może po części za pomocą jej poznamy świat nastolatków. Czy pamiętam jak to było - młodość jest piękna ale też jest to wyzwanie, jakbym siedziała na kolejce górskiej. Czy tęsknię za tymi czasami - nie wiem. Ale dobrze, że takie książki powstają.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładna pozycja. Na pewno mamy lub dzieci ją docenią, rynek potrzebuje takich książek. Obrazki też śliczne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pozycja warta uwagi. Zapisuję sobie 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno sięgnę po ten tytuł 💙 Jest przepiękna i twoja recenzja mnie w tym utwierdza ☺

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę,że to bardzo ciekawa i wartościowa książka, z którą powinny sie zapoznać zarówno nastolatkowie jak i ich rodzice. Takich publikacji zdecydowanie powinno powstawać więcej!

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla nastolatków i ich rodziców ,dziadków,to pozycja obowiązkowa. W obecnych czasach bardzooo wiele się zmieniło. Nastolatki nie są takie jak kiedyś, bo mają inne środki,sprzęt do użycia, inne możliwości mają,ale nadal większość z nich bardziej potrzebuje miłości niż kasy na nowy elektroniczny gadżet. Młodzież te w zachowaniu ogromnie się zmieniła,nie kiedy aż ich zachowanie przeraża. Książek dla młodzieży i ich rodzin powinno być więcej. Bardzo interesująca książka. Bardzo dziękujemy za świetną recenzję 😘.B.B

  OdpowiedzUsuń