środa, 6 lipca 2022

Feliks W. Kres - "Żeglarze i jeźdźcy"

Autor: Feliks W. Kres
Tytuł: Żeglarze i jeźdźcy
Cykl: Księga całości, tom 8
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 3 czerwca 2022
Liczba stron: 442
Ocena: 10/10

Opis:

Świat, czy to ten pod niebem Szereru czy jakikolwiek inny, jest pełen zła. W opowieściach starych ludzi wciąż trwają okrutne wojny, łupieskie wyprawy, łzy kobiet i krew mężczyzn. Ale żadna z tych opowieści nie mówi o krzywdach wyrządzanych bez żadnego powodu, dla samej tylko zabawy.
Niektóre mówią o podłych zdradach popełnianych z szalonej miłości, przyjaźni zmienionej w zaciekłą nienawiść i bólu, który wydaje się nie do zniesienia.
Istnieją też inne opowieści, te które dają nadzieję. Opowieści o miłości, przyjaźni silniejszej niż śmierć i o niezrozumiałej łasce.
Wszystkie je można usłyszeć przy ogniskach pod niebem Szereru.
I właśnie zostały spisane.

Recenzja:

To świata Szereru zawsze wracam z przyjemnością, bo skrywa on wciąż wiele niespodzianek i niesamowitości. Żeglarze i jeźdźcy to zbiór pięciu opowiadań z tego świata, słodko-gorzkich, pełnych emocji i humoru, które poruszają motywy rozmaite - od historii okrutnej zdrady, po mniejsze i większe wojenki, aż do... wielkiej miłości.

Mężczyzna śnił.
„Czekałeś...”
„Zawsze czekam, królewno”.
„Jestem twoim przekleństwem” - powiedziała smutno.
„Nie. Wyrzutem sumienia”.

Księdze całości nie można odmówić niezwykle klimatycznego charakteru. Te opowieści szturmem wkradają się do serca czytelnika i już w nim zostają na długo. Nie inaczej jest i w przypadku historii spisanych w Żeglarzach i jeźdźcach, gdyż wsiąka się w nie od razu, bo już pierwsza opowieść, Miód Emiry jest cudowna. Opowiada ona o nietuzinkowym duecie, w którym idzie się zakochać – a szczególnie w więzi pomiędzy nimi. Przypadło mi ogromnie do gustu też to w jaki sposób zostały ukazane rozumne koty tutaj – wprost kocham, gdy ich postaci pojawiają się w opowieściach Feliksa Kresa, a tutaj ich natura jest zarysowana wręcz perfekcyjnie! 

Kolejne opowiadania także nie zawodzą - Jeźdźcy równin malują przed nami pełno emocji legendę o honorowych jeźdźcach i wolności; Armektańska nienawiść - rozwija znakomicie poprzednie opowiadanie (i pozostawia po sobie sporo goryczki i smutku), Gówno (Piratka i Żołnierz) - to humorystyczna, upstrzona od czarnego humoru historia pełna niebezpieczeństw opowieść o wojennym weteranie, a ostatnie z nich, Siedmiu najemników jest najdłuższą i najbardziej widowiskową powiastką, bogatą w akcję, wyzwania i filmowy dramatyzm, obok którego przejść obojętnie się nie da!

Opowiadania w Żeglarzach i jeźdźcachpo raz kolejny porywają w pełną przygód podróż po świecie Szereru, pełną awanturniczych wojaży, nie zawsze przyzwoitego humoru oraz emocji – także takich, co potrafią doprowadzić do łez. Spotykamy w nich bohaterów znanych, jak i całkiem nowych, a każdemu z nich towarzyszy się z przyjemnością, choć nie wszyscy dotrwają ostatnich stron legend – acz są bezsprzecznie istotną ich częścią. Jestem absolutnie zachwycona tym zbiorem i chyba nie przesadzę, jeśli powiem, że to najlepszy z dotychczasowych tomów Księgi całości - i choć w ostatnich tomach nieco mój entuzjazm tą serią opadł, tak ta część rozbudziła moją miłość do tego cyklu na nowo. Jeśli lubicie fantasy, bogate w akcję oraz wiele niesamowitości, oryginalne i pełne niebanalnych relacji, istot oraz prawdziwych emocji – koniecznie zanurzcie się w świecie Szereru! 

P.S. Omal zapomniałam wspomnieć o fenomenalnych ilustracjach Przemysława Truścińskiego! Znakomicie oddają klimat opowieści. :)

6 komentarzy:

 1. Kompletnie nie znam tej serii. Może kiedyś sięgnę po pierwszy tom by przekonać się czy to coś dla mnie. Wydania są śliczne ☺

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety, dawno nie wczuwałam się w taką cięższą fantastykę i w ogóle jakoś ominęła mnie ta seria. Nie wiem nic o "Księgach całości" ani o świecie tam opisanym, musiałabym powrócić do 7 wcześniejszych tomów, mimo że rozumiem, że 8 tom to tylko opowiadania w tym uniwersum. Dla kogoś mogłoby to być wstępem do całej serii. Na pewno znajdą się fani i ocena niezwykle mocno zachęca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie jakoś nie ciągnie o poznania tych opowiadań. Pomimo interesującej fabuły, to nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam tej książki i serii, ale to nie do końca moj klimat.

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę polecić te opowiadania mężowi. Na pewno mu się bardzo spodobają.

  OdpowiedzUsuń
 6. Opowiadania mają w sobie coś magicznego. Niby są krótkie, niby ich fabuła skupia się tylko na jednym wątku, a jednak trudno się od nich oderwać i trudno zapomnieć o tym, o czym się w nich przeczytało. Taka esencja fabularna. Myślę, że w formie opowiadań fantastyka byłaby dla mnie do strawienia, więc może się kiedyś skuszę. A co mi tam!
  Aleksandra Miczek

  OdpowiedzUsuń