wtorek, 5 lipca 2022

Sonora Reyes - "Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole"

Autor: Sonora Reyes
Tytuł: Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole
Wydawnictwo: We need YA
Data wydania: 15 czerwca 2022
Liczba stron: 400
Ocena: 8/10

Opis:

Niezwykle zabawna i poruszająca powieść o queerowej dziewczynie, która uczy się jak być prawdziwą sobą! Czy uda jej się ogarnąć swoje życie i przetrwać w katolickiej szkole, która nie akceptuje dyskusji o aborcji i seksualności?

Szesnastoletnia Yamilet Flores woli być znana ze swojego zabójczego eyelinera niż z tego, że jest jedną z niewielu meksykańskich dzieciaków w nowej, w większości białej, bardzo majętnej katolickiej szkole. Na szczęście nikt nie wie, że jest lesbijką i Yami woli, żeby tak pozostało.
Po tym, jak została odrzucona przez najlepszą przyjaciółkę, Yami ma nowe priorytety przed przejściem do Slayton Catholic: uchronić swojego brata od kłopotów, sprawić, by jej mama była dumna i, co najważniejsze, nie zakochiwać się. To prawda, że nigdy nie była świetna w żadnej z tych rzeczy, ale to już jest problem dla Przyszłej Yami, prawda?
Rzecz w tym, że trudno udawać, że jest się hetero, kiedy Bo, jedyna otwarcie queerowa osoba w całej szkole, jest tak denerwująco perfekcyjna! I mądra. I utalentowana. I słodka. Tak czy inaczej, Yami nie popełni ponownie tego samego błędu, oj nie. Jeśli wiadomość o jej orientacji dotrze do jej mamy, Yami może stawić czoła czemuś o wiele gorszemu niż odrzucenie. Zatem często będzie musiała pytać: CBZHD? Co By Zrobiła Heteroseksualna Dziewczyna?

Recenzja:

Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole krzyczał do mnie kontrowersyjnym tytułem i rzucającą się w oczy okładką – krótko mówiąc, ciężko na tę książkę nie zwrócić uwagi. Jednak nie tylko to przykuło moją uwagę – opis zapowiadał wyśmienitą rozrywkę, z lekka młodzieżowy dramat, upstrzony od humoru i bardziej wartościowych treści, więc… jak tu przejść obojętnie obok takiego tytułu?

Będzie dobrze. Ułożyłam przecież niezawodny plan działania.
1. Znajdź nową przyjaciółkę.
2. Spróbuj jej nie podrywać.

Powieść ma zdecydowanie młodzieżowy vibe. Narratorką jest główna bohaterka, Yamilet, która opowiada nam o swoich bolączkach oraz przygodach. Ma bardzo gawędziarski styl opowiadania, przyprawiony przyjemnym poczuciem humoru – nie brakuje jej go także w dialogach. Ciężko nie polubić tej postaci – i nie tylko jej, bo na kartach poznajemy znacznie więcej interesujących postaci, jak choćby brata Yami, Cesara, z którym ma kapitalną więź czy też fenomenalną i buntowniczą Bo. Co także bardzo przypadło mi do gustu, większość rozdziałów rozpoczyna się od danego przykazania w ramach przetrwania w katolickiej szkole i… choć bywają niedorzeczne, doskonale opisują charakter i sposób bycia Yami. Tu możemy także zasmakować nieco języka meksykańskiego, bo właśnie tej narodowości jest nasza bohaterka – i dzięki temu ta książka wypada na tle innych młodzieżówek jeszcze oryginalnej, gdyż skrywa dodatkowy przekaz...

Czy to normalne, że czuje się bicie serca w uszach? Nieważne. Już wolę słyszeć bicie własnego serca niż argumenty moich kolegów i koleżanek z klasy, próbujących ustalić, czy jestem obrzydliwa, czy też nie. Na moje nieszczęście słyszę i to, i to.

Całość przyprawiona jest na bogato problemamy typowymi dla nastolatków (także z nastawieniem na seksualność), ale nie tylko, gdyż Sonora Reyes porusza także temat choćby imigrantów, prześladowania czy inne presje społeczne. I to nie tylko ze strony otoczenia, ale i rodziny. Jest weń ukazany dość przykry obraz matki, która widzi w bracie Yami znacznie większy potencjał niż w niej, co sprawia dziewczynie wiele przykrości, a brak docenienia wcale nie ułatwia jej sytuacji, wręcz problem pogłębia. W skrócie mówiąc, Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole ukazuje interesujący obraz życia nastolatki, która szuka własnego miejsca i akceptacji – i jest to historia pełna wzlotów i upadków, które potrafią poruszyć czytelnika do głębi i rozbawić. To także opowieść tego, czym jest prawdziwa przyjaźń… i że ciężko obronić przed miłością. I, że warto być sobą!

Odrywam wzrok od jej boskiego ciała i zadaję sobie w myślach pytanie: CZDH? Co Zrobiłaby Dziewczyna Hetero? Chyba mogłabym skomplementować tyłek innej dziewczyny bez podtekstu seksualnego, prawda? Z czystej kobiecej zazdrości, bez skojarzeń. Być może chcę tylko dowiedzieć się czegoś więcej na temat jej programu treningowego.

Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole to bardzo przyjemna lektura, zabawna, lekka i poruszająca, idealna na lato. Jeśli lubicie niezobowiązujące powieści młodzieżowe, które kryją w sobie nieco więcej niż inne i poruszają tematy seksualności, zagubienia, poszukiwania własnego ja – z całą pewnością zakochacie się w tej lekturze. I w Yami, bo – jak wspomniałam wcześniej – to doprawdy wyśmienita bohaterka i narratorka zarazem. Polecam z całego serca!

9 komentarzy:

 1. "Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole" bardzo ciekawa oraz wartościowa lektura, którą powinien przeczytać każdy niezależnie od wieku. Książka posiada wszystko co najlepsze dużą dawkę emocji, skomplikowane relacje rodzinne, ciekawe postacie do tego humor oraz tematy które skłaniają do myślenia. Będę poszukiwać tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. We need Ya! nigdy nie próżnuje. Uwielbiam szczególnie ich zaangażowanie oraz po sięganie po książki, które prawdopodobnie nigdy nie zostałyby w Polsce wydrukowane, pomimo potrzeby i poczytalności. Na pewno wielkie zderzenie podstawowych myśleń, bardzo fajny pomysł na książkę. Idealnie byłaby wstępem do dyskusji na naszym terenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tematyka dość ciekawa, a książka jest napewno warta przeczytania. Zapisze sobie i dziękuję za polecenie....

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem co to za nowa moda by wszędzie pakować wątki Lgbt, nie czuję się zainteresowana tym tytułem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej nie dla mnie,choć wydaje się zabawna i ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Odważna pozycja. Aż się dziwię, że pozwolono jej pojawić się na rynku wydawniczym. ;) Niedługo podobne problemy mogą pozostać polskim nastolatkom zupełnie obce i to jest bardzo przykre. Niechże zatem poczytają sobie tę książkę, póki mogą.
  Aleksandra Miczek

  OdpowiedzUsuń