niedziela, 31 lipca 2022

Howard Marks - "Najważniejsza rzecz"

 

Autor: Howard Marks

Tytuł: Najważniejsza rzecz

Wydawnictwo: Maklerska.pl

Data wydania: 2019

Ilość stron: 250

Ocena: 7/10


Opis:

Najważniejsza rzecz jest świetną propozycją dla osób zainteresowanych rynkiem akcyjnym oraz dłużnym w średnio – i długoterminowym horyzoncie czasowym.

Obok Inteligentnego inwestora stanowi podstawowe źródło wiedzy dla osób skoncentrowanych na odpowiedzialnym i bezpiecznym inwestowaniu w wartość.

Howard Marks słynie z błyskotliwych listów skierowanych do swoich klientów. Wykorzystując je w książce, przedstawia swoje podejście inwestycyjne, które bazuje na cykliczności rynków, relacji ceny rynkowej do wartości wewnętrznej oraz identyfikacji i świadomej akceptacji poszczególnych ryzyk. Wymienia 20 najważniejszych rzeczy w inwestowaniu i omawia między innymi takie elementy jak: koncepcję myślenia drugiego poziomu, podejście kontrariańskie czy inwestowanie defensywne.

Na rynku finansowym istnieje mnóstwo książek, które w sposób kompleksowy przedstawiają ideę skutecznego inwestowania. Większość z nich koncentruje się na metodzie, prezentując czytelnikowi masę skomplikowanych wykresów, z których ma wynikać, kiedy należy zawrzeć transakcję i jak właściwie ustalić stop lossa. Ta książka jest jednak o ludzkich emocjach, o psychologii inwestowania, o fundamentalnych zasadach inwestora giełdowego, czyli – jak sam tytuł książki wskazuje – o rzeczach najważniejszych. 

 

Recenzja:

Jak twierdzi autor: ekonomia nie nauką ścisłą, a być może wcale nie jest nauką - bo nauka zwykle pozwala nam się dowiedzieć czegoś konkretnego, co możemy sprawdzić i zmierzyć. Przy rynku finansowym nie jest to takie łatwe - szczególnie w związku z rynkiem inwestycyjnym.

Sam Howard Marks pisał wiele listów do swoich klientów - i na podstawie tego można powiedzieć, że wpadł na to, żeby to wszystko wydać w formie książki. Autor wymienia osiemnaście rzeczy, które są ważne w byciu dobrym inwestorem. Niektórzy zapytają - "tylko osiemnaście?" - a inni: "aż osiemnaście?!". 

Prawda jest taka, że nigdy nie da się poznać całej prawdy o finansach i inwestowaniu - a już tym bardziej nie można powiedzieć, że wypracowało się jedyną słuszną metodę: bo to, że działa ona teraz, nie znaczy, że będzie działała jutro o tej samej porze. 

Giełda jest dynamiczna. Tak samo, jak dynamiczna jest wartość - musimy być świetni w ocenianiu wartości, wręcz lepsi od innych, jeśli chcemy odnieść sukces w tej branży - i Howard Marks jasno o tym mówi.

Zgodzę się z tekstem na okładce: faktycznie są to niezwykłe rady dla wnikliwego inwestora. Jestem zachwycona nie tylko sposobem wydania tej pozycji (i dbania o każdy, nawet najmniejszy szczegół), ale także o to, że po prostu tę pozycję dobrze się czyta - i chociaż jest ona pełna konkretów i wiedzy, nie jest ona napisana w jakiś trudny, zawiły i niezrozumiały sposób.

Fajne jest to, że w tej pozycji jest wiele fragmentów, które integrują wcześniejsze przemyślenia autora z tymi, które ma teraz: i część z nich jest taka sama, a część: zmodyfikowana. To pokazuje, że sytuacja jest dynamiczna, a rynek ciągle się zmienia, tak samo, jak zmieniają się strategie inwestowania.

Według mnie jest to jedna z tych pozycji "must have, must read" na sam początek zapoznawania się z tematyką. Uważam, że jest kilka takich pozycji, które koniecznie trzeba przeczytać - i  to bez wątpienia jest jedna z nich. 

To, co według mnie, jest dużym plusem, to też dobrze skonstruowane podsumowanie książki na samym końcu treści - które jasno wyszczególnia główne myśli, które przyświecały autorowi - i które powinny przyświecać także osobom, które chcą zająć się inwestowaniem. 

Podsumowując: polecam!

Według mnie to bardzo dobra książka specjalistyczna, która niejednemu tworzy oczy na pewne kwestie w sprawie inwestowania!

4 komentarze:

 1. Z iloma książkami trzeba się zapoznać żeby zacząć inwestować.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja po ekonomii mam dość literatury związanej z giełdami, bankami, finansami. Szanuję, że masz chęć czytać fachową literaturę ekonomiczną. To nie dla mnie. 🤗

  OdpowiedzUsuń
 3. Coraz więcej ostatnio pojawia się na rynku wydawniczym poradników, i to pozycji różnorodnej maści. Do mnie ekonomia i pieniądze nie przemawiają, ale myślę, że dla osób interesujących się tą dziedziną, to ciekawa pozycja.
  Aleksandra Miczek

  OdpowiedzUsuń
 4. Powinnam zajrzeć w końcu do podobnych pozycji, o ekonomii nie wiem nic, niestety, kompletnie nie moja dziedzina. A kto wie, może to czas, aby zmienić wreszcie branżę.

  OdpowiedzUsuń