piątek, 23 września 2022

Maria Beisert - "Masturbacja dziecięca. Od diagnozy do interwencji"

Autor: Maria Beisert

Tytuł: Masturbacja dziecięca. Od diagnozy do interwencji

Wydawnictwo: PWN

Data wydania: 2022

Ilość stron: 362


Opis:

Masturbacja dziecięca – jedna z powszechnych postaci ekspresji seksualnej – jest źródłem wielu kontrowersji i burzliwych debat. Po pierwsze dlatego, że należy do praktyk seksualnych uprawianych samotnie, wykluczających funkcję prokreacyjną i obecność partnera i z tego powodu nierzadko uznawanych za patologiczne. Po drugie, ponieważ dotyczy dzieci – istot, które uznawane są za aseksualne. Ten podwójnie umocowany niewiedzą lęk o los dziecka rodzi niepokój dorosłych i skutkuje poszukiwaniem rozwiązań.

Celem tej publikacji jest dostarczenie rzetelnej wiedzy, opartej na koncepcjach teoretycznych i wynikach badań empirycznych, pozwalających opisać, wyjaśnić i przewidzieć zjawiska związane z seksualnością człowieka. Autorka opisała zjawisko masturbacji dziecięcej i podała kryteria pozwalające odróżnić zjawiska należące do normy rozwojowej od takich, które od tej normy odbiegają. W kolejnych rozdziałach czytelnik znajdzie charakterystykę masturbacji dziecięcej na każdym etapie dzieciństwa. Książkę wieńczą rozdziały o postępowaniu diagnostycznym oraz planowaniu interwencji.


Recenzja:

Jestem magistrem psychologii - i gdy tylko dostrzegłam ten tytuł, stwierdziłam, że w sumie bym się z nim chętnie zapoznała - bo jest to zbiór rzetelnej wiedzy naukowej: a taką to ja bardzo doceniam. 

Zresztą, mimo tego że z tematyką raczej nie stykam się na co dzień, bo ostatnio zajmuje się dziećmi w wieku szkolnym - a zachowania seksualne przejawiają się już nawet dużo wcześniej - to jednak lepiej wiedzieć, niż mieć braki w wiedzy.

Szczególnie, że tematykę psychorozwoju seksualnego niby się przerabia na studiach, ale pod tym kątem wychodzi sporo nowych informacji, artykułów i wiedzy - także lepiej wiedzieć niż nie.

Pozycja ta jest skierowana bardziej dla tych, którzy chcą mieć rzetelną wiedzę -  tutaj chodzi bardziej o specjalistów, na przykład właśnie psychologów, ale także rodziców, którzy chcieliby się dokształcić na ten temat i wiedzieć, które zachowania są normalne, a które już nie są akceptowalne: i stanowią problem, którym wypadałoby się zająć.

Wydawać by się mogło, że w momencie, w którym seksualność staje się coraz mniejszym tabu, to i rozwój seksualny dzieci będzie tematem, o którym także zacznie się mówić - na który zacznie się zwracać uwagę. Ale tak nie jest: a przynajmniej nie do końca.

Jeśli szukacie pozycji, która dostarczy Wam potrzebną wiedzę - polecam tę książkę.

Jeśli szukacie pozycji, która rozjaśni niejasności - polecam tę książkę.

Jeśli szukacie pozycji, która będzie bazą do wielu rozmów, zarówno między dorosłymi-dziećmi, jak i między rodzicami - polecam tę książkę.

Mówiąc w skrócie: jeśli macie ochotę się czegoś dowiedzieć, a ta tematyka w jakiś sposób do Was dociera - to sięgnijcie po tę książkę.

Mogłabym się rozpisać i dorzucić, że pod kątem technicznym także jest to całkiem dobrze przedstawione - bo jednak jest coś takiego, że wszystko, co się dało, przedstawiono w bardzo prostych i jasnych tabelkach, które z łatwością można odczytać.

Co więcej, sam sposób przedstawiania tematu przez Marię Beisert też jest jednym z tych lepszych - bo mimo że tematyka jest naukowa, to autorka opisała to z największą możliwą łatwością: w taki sposób, żeby jak najwięcej ludzi było w stanie zrozumieć, o co dokładnie chodzi.

Podsumowując: jak tylko macie ochotę, wiecie co robić!

5 komentarzy:

 1. Myślę, że to może być ciekawa książka. Nie mam jej jednak w planach do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesująca a także pomocna książka. Na obecną chwilę nie znajduje u mnie upodobanie "Masturbacja dziecięca. Od diagnozy do interwencji".

  OdpowiedzUsuń
 3. To nie dla mnie lektura, seksuologia mnie nie interesuje. 😒

  OdpowiedzUsuń
 4. Eeee... Zupełnie nie dla mnie. Niepraktyczne z wielu powodów. Ale dla innych na pewno wręcz przeciwnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że lektura warta poznania

  OdpowiedzUsuń