niedziela, 16 października 2022

Dylan Evans - "Krótki kurs. Emocje"

Autor: Dylan Evans 

Tytuł: Krótki kurs. Emocje

Wydawnictwo: PWN

Data wydania: 2022

Ilość stron: 127


Opis:

Seria Krótki kurs to popularnonaukowe książki wydawane przez Oxford University Press, które w przystępny sposób przedstawiają szereg tematów z niemal każdej dziedziny. Omawiając z entuzjazmem fakty, analizy, perspektywy i nowe koncepcje autorzy-eksperci sprawiają, że tematy trudne stają się przystępne w lekturze.

Emocje. Krótki kurs to przewodnik po najważniejszych informacjach dotyczących funkcjonowania ludzkich emocji. Czytelnik znajdzie tu odpowiedzi na pytania:

Czym są emocje? Kiedy zaczęto stosować termin „emocja”, prowadzić pierwsze badania naukowe i wyodrębniać tzw. emocje podstawowe?

Czy dobre życie polega na byciu wolnym od wszelkich namiętności? Jak kwestię emocji rozumieli filozofowie od czasów starożytności i jak zmieniało się to myślenie?

Czy przeżywanie emocji jest uwarunkowane kulturowo, czy biologicznie? Czy istnieją emocje wspólne wszystkim ludziom? Czy istnieją emocje typowe dla przedstawicieli pojedynczych kultur?

Czym są tzw. wyższe emocje poznawcze?

Co wiemy na temat ewolucji emocji? Czy gdybyśmy byli ich pozbawieni, jak Wolkanie ze Star Treka, funkcjonowalibyśmy lepiej? W jaki sposób emocje wpływają na przebieg procesów myślenia, zapamiętywania i podejmowania decyzji?

Dlaczego płaczemy? Czy jesteśmy jedynym gatunkiem w królestwie zwierząt, który w taki sposób reaguje na smutek?

Co wyniki badań naukowych mówią nam o poczuciu szczęścia? Czy nauka jest w stanie wyjaśnić, co czyni nas szczęśliwymi?

W jaki sposób możemy wpływać na swoje stany emocjonalne? Czy rozmowa o traumatycznych wydarzeniach leczy, czy pogarsza stan cierpiącej osoby?

Czy maszyny mogą odczuwać emocje?

W tej książce postuluję powrót do koncepcji emocji jako sprzymierzeńców rozumu, a nie jego wrogów. Uważam, że badania naukowe nad emocjami są nie tylko możliwe, ale też że niosą ze sobą ogromną wartość. Wierzę, że jeśli uda się nam lepiej zrozumieć emocje, będziemy mogli wieść bogatsze, a nie uboższe życie. Zaznajomienie się z najnowszymi postępami nauki zajmującej się tymi tajemniczymi zjawiskami może być natomiast co najmniej ekscytujące.


Recenzja:

Wiele osób myśli, że wie, co to są emocje - ale jakbym kazała komuś wymienić, jakie są podstawowe emocje, które mamy od początku ewolucji, to raczej zastanawialibyście się, ile ich w ogóle jest. Ba, gdybym kazała Wam nawet wymienić wszystkie znane Wam emocje, to jestem przekonana, że nikt nie wyliczyłby ich ponad pięćdziesiąt...

Brzmi szokująco?

Cóż, emocje są w życiu człowieka bardzo ważne - ale też zwykle nikt się nimi nie chce interesować. A później, w czasie rozmowy, czasem mamy problem, aby w ogóle zidentyfikować, co my sami czujemy - czy to bardziej strach czy lęk - albo złość czy gniew? To nie jest to samo, a część emocji składa się z kilku innych komponentów emocji...

To nie jest taka prosta sprawa. Ale warto się nad nią pochylić i wziąć ją na swój tapet. Idealną do tego książką jest "Krótki kurs. Emocje" - na trochę ponad stu stronach została zawarta cała kwintesencja.

Co prawda nie jest to wszystko jakoś szeroko rozpisywane - ale jest podstawa podstaw, a autor na koniec poleca literaturę rozszerzającą pewne zagadnienia. Także jak będziecie potrzebować o czymś doczytać, będziecie wiedzieli, po co sięgnąć.

David Evans może nie stworzył pozycji, którą bym rekomendowała wszystkim fachowcom - bo jednak psychologowie potrzebowaliby czegoś więcej, żeby wykorzystywać na co dzień, w życiu zawodowym (ale także prywatnym).

Niemniej jednak uważam, że jeśli temat Was ciekawi, to możecie zacząć akurat od "Krótki kurs. Emocje". 

W ogóle z tej serii jest więcej książeczek - też jestem ich bardzo ciekawa. Bo takie kompendia wiedzy są zwykle bardzo cenne, jak chce się szybko uzyskać sporo informacji - albo o czymś sobie przypomnieć, na przykład przed egzaminem. 

W ogóle wydawnictwo PWN po raz kolejny wydało bardzo przyjemną technicznie książeczkę - bo tekst jest ładnie ułożony - a to co trzeba jest wyróżnione w całkiem fajny sposób. Także no: jak tylko macie ochotę się zapoznać z tą pozycją, wiecie co robić.

Ze swojej strony jestem w stanie tylko powiedzieć, że naprawdę warto skupić się na tym temacie i trochę go poszerzyć - nawet dla samego siebie, żeby poprawić sobie jakość życia (pod kątem: sam ze sobą).

6 komentarzy:

 1. Interesująca lektura. "Krótki kurs. Emocje" może pomoże po części zrozumieć siebie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uznaje się wciąż tak obiegowo, że człowiek powinien pozbyć się emocji, ponieważ to one nas obnażają i skazują na porażki. Dzięki nim ludzie mogą nas łatwo wykorzystywać. No i że kobiety są zbyt emocjonalne. Jakoś rzadko słyszę, by emocje mogły być sprzymierzeńcem umysłu, a przecież po coś je mamy, z drugiej strony wiadomo, nie zajmuję się tym tematem zawodowo. Takie komedia wiedzy w pigułce, 127 stron nie to przecież nie jest znowu tak dużo, to dobry pomysł. Takie formy mogą też zachęcić czytelników do poszerzenia wiedzy z różnych dziedzin nauki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Emocje są ważne w życiu człowieka, fajnie, że wydawnictwa wydają takie krótkie ale bogate w treść publikacje, dzięki którym można wiele rzeczy się dowiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka zapowiada się ciekawie...

  OdpowiedzUsuń
 5. Tyle już o człowieku napisano, a to, co związane z duchową stroną jego życia, nie tylko stale jest obiektem zainteresowań psychologów, ale też systematycznie pozwala im odkrywać i nazywać coś nowego. Emocje na pewno należą do tej sfery życia. Myślę, że każdemu z nas potrzebny byłby taki szybki kurs panowania nad tym, co wydaje się być nie do końca nieopanowane. Wszakże takie są właśnie emocje. No nie?
  Aleksandra Miczek

  OdpowiedzUsuń