sobota, 15 października 2022

Stephen King - „Baśniowa opowieść”


Autor: Stephen King

Tytuł: Baśniowa opowieść

Wydawnictwo: Albatros

Data wydania: 7 września 2022

Liczba stron: 704

Ocena: 7/10


Opis:

Siedemnastolatek otrzymuje w spadku niezwykłe dziedzictwo – klucz do równoległego wymiaru, w którym toczy się wojna między dobrem i złem; walka o najwyższą stawkę: przetrwanie zarówno tamtego świata, jak i tego, który znamy. Historia klasyczna jak baśń czy mit. Zaskakująca i świeża, lecz jednocześnie pełna motywów, które w twórczości Stephena Kinga lubimy najbardziej. Być może wszyscy tę opowieść znamy, lecz wciąż chcemy ją czytać, gdy opowiadana jest na nowo, przez pisarzy tej rangi, co Stephen King.


Recenzja:

Stephen King powraca w mrocznej baśni dla dorosłych i młodzieży o nastoletnim chłopaku, starszym mężczyźnie, psie i niezwykłej kolei życia. „Baśniowa opowieść” to historia dobrze wpisująca się w klimat aktualnej twórczości Kinga, coś lżejszego, bliższego fantastyce, lecz z elementami horroru.

Główny bohater powieści, Charlie Reade, to bardzo udany protagonista. Zwykły chłopak, który za sprawą czystego przypadku, a przynajmniej tak początkowo sądzi, wikła się w przygodę nie z tego świata. A wszystko zaczyna się od pomocy starszemu panu, który spadł z drabiny, przyjaźni z jego psem i serii niefortunnych zdarzeń, które jedno po drugim odmieniają życie Charliego na zawsze.

Stephen King jak zwykle poświęcił wiele czasu nawiązywaniu akcji i przedstawieniu tła wydarzeń, co jedni kochają w jego książkach, inni nienawidzą. Muszę przyznać, że fabuła „Baśniowej opowieści” rozkręcała się powoli, lecz sukcesywnie. Autor w sposób przemyślany prowadził czytelnika przez powieść, tworząc niezwykły klimat, zmieniający charakter na przestrzeni kolejnych kart.

Niestety nie mogę zdradzić zbyt wiele o samej fabule i uniknąć spojlerów, więc musicie uwierzyć mi na słowo, że King przeszedł samego siebie, jeśli chodzi o szaleństwo wymyślonej na potrzeby „Baśniowej opowieści” fabuły. Jak sama nazwa wskazuje autor czerpał garściami z różnych historii o mitach, niezwykłych stworzeniach, alternatywnych światach i archetypach postaci. To, co wyszło ostatecznie spod ręki Kinga to jedna z jego najbardziej brawurowych powieści, a także efekt całkowitej swobody twórczej, którą dał sobie pisarz.

„Baśniowa opowieść” to nie najlepsza, najbardziej przemyślana i wzbudzająca największe emocje książka Stephena Kinga, stąd ta ocena, lecz ciekawa przygoda i eksperyment pisarski. Efekt jest naprawdę ciekawy, powieść klimatem sięga do klasycznych historii fantasy i jest to ciekawa fuzja gatunków. 

Momentami może przydługawa, lecz otulająca ciepłem serce opowieść to coś, co z chęcią połknie czytelnik w każdym wieku i zatraci się w świecie przedstawionym. „Baśniowa opowieść” budzi wewnętrzne dziecko w odbiorcy, co jest dla mnie wartością samą w sobie. Ta pełna kontrastów książka to naprawdę ciekawa propozycja pióra króla grozy, którego sympatycznie było zobaczyć w innej odsłonie. Polecam!

8 komentarzy:

 1. Próbowałam wiele razy zaczytywać się w książkach pana Kinga, ale do tej pory nie udało mi się dotrwać do końca, dlatego też nie będę po raz kolejny próbować ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię Kinga, a książka zapowiada się ciekawie. Napewno ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię Kinga, dawno żadnej jego książki nie czytałam. „Baśniowa opowieść” zapowiada się interesująco (niezła cegiełka), zlepek bajek, baśni oraz legend. Będę maiła ją na oku.

  OdpowiedzUsuń
 4. King, który ociepla serce czytelnika swoją historią? O rety... Do tej pory co czytałam historię od niego, to waliła po grzbiecie, aż trzeszczało. Potem dłuuugo nie wyłączałam światła w nocy... Lubię baśniowe motywy i dawno nie czytałam nic od Kinga (za to trochę od jego syna, który też pisze), także skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak sobie teraz pomyślałam - King, który trafia w serce i tym razem nie jest to zawał :P

   Usuń
 5. Tutaj sobie odpuszczę. Dla fanów Kinga na pewno będzie idealna

  OdpowiedzUsuń
 6. 700 stron ! 😍 Jest co czytać 😅 Kiedyś chętnie przeczytam, czemu nie, mało książek Kinga znam, więc trzeba nadrabiać zaległości 😂

  OdpowiedzUsuń
 7. Od mistrza Kinga i jego "Misery" dawno temu rozpoczęłam swoją przygodę z thrillerem. I ta przygoda trwa. Z utęsknieniem oczekuję każdej nowej pozycji jego autorstwa. "Baśniowa opowieść" nie jest wyjątkiem. Zajrzę do niej już niedługo. Może w przeciwieństwie Ciebie mnie oczaruje i przerazi na tyle mocno, że trudno mi będzie o niej zapomnieć. Umiem wybaczyć mistrzowi pewne niedociągnięcia.
  Aleksandra Miczek

  OdpowiedzUsuń