poniedziałek, 21 listopada 2022

Alice Oseman - "This Winter"

Autor: Alice Oseman
Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Tytuł: This Winter
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 9 listopada 2022
Liczba stron: 144
Ocena: 7/10

Opis:

Kilka godzin z życia Charliego Springa, Nicka Nelsona, Tori i Oliviera – oraz ich bliskich. Opowieść o miłości, rodzinie i trudnościach w nazywaniu rzeczy po imieniu.

Boże Narodzenie to czas, który spędzamy z rodziną. W rodzinie Springów nigdy nie było to łatwe. Tym bardziej w tym roku, kiedy do stałych problemów i obowiązkowego konfliktu między dziadkami, dochodzą problemy ze zdrowiem Charliego. Świąteczny posiłek przy wspólnym stole to przecież idealny moment, by nagromadzone we wszystkich emocje wybuchły...
Czy święta podzielą rodzinę Springów, czy może połączą ich na nowo?

Recenzja:

Jeśli czytaliście recenzję nowelki Nick i Charlie to wiecie, że ten tytuł niespecjalnie przypadł mi do gustu. Jednakże moja sympatia do Heartstoppera sprawiła, że nie mogłam przejść obojętnie obok kolejnej historii z tego świata. I... bardzo się cieszę, że z tego nie zrezygnowałam, bo nowelka This Winter jest zdecydowanie lepsza!

- (...) on widzi we mnie coś więcej niż tylko chorobę psychiczną!

Szczególnie miłym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że mamy przedstawione tutaj trzy narracje – Tori, Charliego i małego Olivera. To rzuca różne światła na sytuację i chorobę Charliego, a także pozwala nam bliżej poznać jego rodzeństwo, bo tej dwójki nie mieliśmy szansy jeszcze ujrzeć od strony narracyjnej. Fantastycznie się to czyta, bo choć w Heartstopperze Tori pojawiała się tylko epizodycznie skradła moje serce, Charlie tu zaczął zauważać bardziej swoje wady i swoistą hipokryzję w zaufaniu, a Oliver to po prostu najbardziej rozkoszny braciszek EVER! Niemożliwym jest go nie polubić i jestem przekonana, że w każdym czytelniku ta niewielka postać skradnie serce! Szkoda, że jego rozdzialik jest taki krótki, ale nadrabia pociesznością!

Większość osób dowiadujących się o czyjejś chorobie psychicznej, albo całkowicie ją ignoruje, albo traktuje nieszczęśnika jako istotę dziwną, przerażającą lub fascynującą. Naprawdę niewiele ludzi potrafi znaleźć złoty środek.

Wracając jednak do treści, nie zdradzę Wam, co takiego wydarza się na tych kartach, ale wiedzcie, że tej nowelce znacznie bliżej klimatem do znanego nam z opowieści graficznych Heartstoppera niż tytułowi Nick i Charlie. Są tu zgryzy, ale jest też nieco tej słodyczy i otulania, które wywołuje komfort. Pojawia się tutaj także wiele ciekawych spostrzeżeń i refleksji na temat chorób psychicznych oraz szukaniu w pomocy w trudnych sytuacjach, które naprawdę mogą trafić do czytelnika (oraz miejsc, gdzie pomoc mogą otrzymać). Miłą niespodzianką był także rozdział Solitaire, tym razem opowieści o Tori, na którą ogromnie czekam i mam nadzieję, że ukaże się niebawem, bo – jak wspominałam wcześniej – to moja ulubiona postać! Ech, tym dodatkiem Wydawnictwo Jaguar narobiło mi na tę książkę jeszcze większego smaka...

Wstaję z podłogi i przytulam ją: to się powinno robić, kiedy ktoś jest smutny.

This Winter to pozycja obowiązkowa dla miłośników Heartstoppera. Świąteczna, otulająca, refleksyjna i podejmująca ważne dla młodych ludzi tematy – właśnie taka ta niepozorna książeczka jest. Znaleźć tu można także cudne ilustracje Alice Oseman, ale to raczej dla nikogo nie będzie żadnym zaskoczeniem. Jeśli więc szukacie czegoś lekkiego, co poprawi Wam nastrój i da do myślenia – polecam z całego serca!

7 komentarzy:

 1. Słyszałam, narazie zaczęłam czytac 1 tom.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja póki co mam ta serie na liście.Moze w końcu uda mi się ją przeczytać ;) obserwuje 😘

  OdpowiedzUsuń
 3. Na razie nie mam w planach tej książki...

  OdpowiedzUsuń
 4. pierwsza część komiksu za mną. Resztę muszę nadrobić :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Heartstoppera znam tylko z recenzji na Książkowirze. Ale jestem zainteresowana tą powieścią graficzną. "This Winter" książka świąteczna która zapowiada się pysznie, pomimo trudnych tematów. Książka ta warta uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 6. Aaaa, jakoś nie pomyślałam, że to historia poboczna "Heartstoppera", a przecież widziałam już tą świąteczną okładkę w niemal każdym sklepie w tym czy innym mieście. Nie bardzo polubiłam tą serię, zresztą, nie czytałam jej i raczej nie będę, ale na pewno młodzieży się spodoba o chętnie po nią sięgnąć, szczególnie że historie obrazkowe nieco mniej czasu zabierają.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla fanów serii na pewno miły dodatek, ja nie mam w planach.

  OdpowiedzUsuń