piątek, 25 listopada 2022

Anna Cyklińska - "Przewodnik po emocjach. Jak lepiej rozumieć własne uczucia"

Autor: Anna Cyklińska

Tytuł: Przewodnik po emocjach. Jak lepiej rozumieć własne uczucia

Wydawnictwo: W.A.B.

Data wydania: 2022

Ilość stron: 208


Opis:

Jak trafnie rozpoznawać emocje? Jakie sygnały pochodzące z ciała wiąże się z konkretnymi uczuciami? Co może nam dać precyzyjne nazwanie emocji?

Wyjątkowy poradnik psychologiczny, będący przewodnikiem po dwudziestu ważnych emocjach, których doświadczamy w swoim życiu. Autorka nie tylko tłumaczy, czym są emocje i dlaczego są one tak istotne, ale przede wszystkim pokazuje, co się dzieje, kiedy ich nie dostrzegamy, nie wyrażamy lub je tłumimy.

Książce towarzyszy część ćwiczeniowa, pozwalająca zrozumieć, jak zauważać emocje w ciele, jak praktykować uważność i pracować nad słownikiem emocji.

Przewodnik po emocjach wskazuje narzędzia do nawigowania po emocjach i pomaga w ich odkrywaniu – także w sobie.


Recenzja:

Niedawno recenzowałam naprawdę genialną książkę z nurtu psychologii - i w porównaniu do niej trudno mi się wypowiadać o pozycji "Przewodnik po emocjach". Szczególnie, że z jednej strony jestem z tego przewodnika zadowolona: dobrze się go czyta, jest zrozumiały, a z drugiej: nie wiem czy jest to najlepsza pozycja na rynku pod kątem emocji i rozumienia własnych uczuć.

Przede wszystkim zacznę od tego, że pozycja ta napisana jest przez specjalistkę - magistra psychologii, który teraz robi specjalizacje z psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym, więc nie są to informacje wyssane z palca, tylko starannie wyselekcjonowane - co widać nawet po ilości bibliografii.

Wszystko napisane jest w prosty i łatwy do zrozumienia sposób - jest sporo metafor, skrótów myślowych i dosłownie wszystkiego, co sprawia, żeby tę książkę była w stanie przeczytać zarówno osoba w wieku szesnastu lat - jak i osiemdziesięciu. 

Jest to pozycja skierowana do ludzi w każdym wieku, bez względu na płeć, wykształcenie - po prostu jeśli jesteście zainteresowani zgłębianiem kwestii własnych emocji i uczuć, to powinniście sięgnąć po tę książkę.

Ten przewodnik jest także bardzo dobrze wydany pod kątem technicznym: twarda oprawa, a do tego żółtawy i chropowaty papier kart samej pozycji - i ten zapach takiej nowej książki, tuż po druku. Fajnie się to komponuje, ale osobiście uważam, że pod kątem ilości grafik, ilustracji, ćwiczeń, to można powiedzieć, że jest to pozycja, która bardziej stawia na teorię niż na pracę własną, którą można wykonać w domu.

Mimo wszystko "Przewodnik po emocjach. Jak lepiej rozumieć własne uczucia" pozwala otworzyć oczy na wiele ważnych i kluczowych spraw. Bez wątpienia tego typu pozycje są na rynku wydawniczym potrzebne - i wiem, że jest zapotrzebowanie na coś takiego.

Powiedzcie sobie sami: kiedy ostatnio usiedliście i zastanawialiście się, co właściwie czujecie, i czy to jest złość, gniew, frustracja czy jeszcze coś innego? Dla większości osób w ogóle emocji jest może z pięć - a tak naprawdę jest ich cała lista, cała gama... I warto je znać. żeby lepiej rozumieć swoje myśli i zachowania - i żeby być w stanie sobie z tym dobrze poradzić.

"Przewodnik po emocjach. Jak lepiej rozumieć własne uczucia" nie jest jakąś bardzo obszerną pozycją, ale mimo wszystko w całkiem kompletny sposób podchodzi do tematu emocji. Tyle, że ja w kwestii emocji jestem w stanie polecić też kilka innych pozycji - i myślę, że jakby tak zebrać je w całość, to wtedy powstałaby dosłownie pozycja idealna - pełne kompendium wiedzy, które każdy powinien posiadać.

Mówiąc w skrócie: "Przewodnik po emocjach. Jak lepiej rozumieć własne uczucia" jest jedną z pozycji, z którymi powinniście się zapoznać w kwestii emocji. Ale to dopiero początek przygody... W końcu emocje to raczej dosyć skomplikowana rzecz.

Podsumowując: jeśli macie ochotę, śmiało sięgnijcie! 

5 komentarzy:

 1. Ciekawa pozycja. "Przewodnik po emocjach. Jak lepiej rozumieć własne uczucia" oswaja nas z emocjami oraz pokazuje jak sobie z nimi radzić. Książka warta uwagi, gdyż każdy z nas odczuwa emocje i musi sobie z nimi radzić. Do tego staranie jest zrobiony ten poradnik.

  OdpowiedzUsuń
 2. O kurczę, jak napisana przez znawcę, to ja się nie mam do czego przyczepić... Zapewne pozycja warta przeczytania, poznania siebie i reakcji innych. I zgadzam się, emocje to baaardzo skomplikowana rzecz... Ale wiele o nas mówią.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za recenzję. Na razie nie mam w planach do czytania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Znowu bardziej publikacja dla tych czytelników, których pasjonuje psychologia. Ja tyle co miałam jej na studiach, tyle mi starczy, czasem sięgnę po jakiś poradnik psychologiczny, ale czy po ten konkretny mi się uda, nie wiem sama 🤔 Ale jak wpadnie mi w łapki to czemu nie ? ☺

  OdpowiedzUsuń
 5. dzieki za recenzje, ale to nie jest książka dla mnie

  OdpowiedzUsuń