niedziela, 18 grudnia 2022

Iwona Grzegorzewska, Lidia Cierpiałkowska, Aneta R. Borkowska - "Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży"

Autor: Iwona Grzegorzewska, Lidia Cierpiałkowska, Aneta R. Borkowska 

Tytuł: Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży

Wydawnictwo: PWN

Data wydania: 2020

Ilość stron: 1036


Opis:

Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży to pierwszy tak obszerny polski podręcznik tej dyscypliny. Do jego stworzenia zaproszono Autorki i Autorów reprezentujących wiodące uczelnie w Polsce, uznanych praktyków klinicznych oraz psychoterapeutów. Podjęli oni trud przekazania najbardziej współczesnej wiedzy teoretycznej i empirycznej w sposób zrozumiały i odnoszący się do działań praktycznych.

Treści podręcznika uporządkowano w sześciu częściach:

Teoretyczne podstawy psychologii klinicznej dzieci i młodzieży – omówiono tu rys historyczny oraz podstawy psychologii klinicznej dzieci i młodzieży, zdefiniowano tę dziedzinę nauki i określono jej przedmiot, przedstawiono ogólne teorie i modele stosowane do analizy zjawisk zdrowia i zaburzeń okresu dzieciństwa i adolescencji oraz wiedzę z psychologii rozwojowej niezbędną do rozumienia nieprawidłowości w rozwoju dzieci i młodzieży.

Psychologiczna diagnoza kliniczna dzieci i młodzieży – szczególną uwagę poświęcono tu specyfice diagnozy klinicznej dzieci i młodzieży; omówiono modele diagnozy, postępowanie diagnostyczne dziecięcego psychologa klinicznego oraz stosowane w diagnozie klinicznej dziecka metody, z uwzględnieniem specyfiki diagnozy neuropsychologicznej. W bloku tym znalazł się też rozdział poświęcony etycznym zasadom postępowania psychologia klinicznego dzieci i młodzieży jako badacza i praktyka.

Psychologia zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży – w tej części omówiono psychologii zaburzeń okresu dzieciństwa i adolescencji. Zaprezentowano wiedzę psychologiczną i wyniki badań nad wybranymi zaburzeniami psychicznymi występującymi u dzieci i młodzieży opisanymi w aktualnie obowiązujących systemach klasyfikacyjnych.

Kliniczne problemy dzieci i młodzieży – w kolejnych rozdziałach specjaliści scharakteryzowali wybrane trudności, które nie spełniają kryteriów zaburzenia psychicznego, ale znacząco wpływają na dyskomfort psychiczny oraz obniżają zdolności do skutecznego funkcjonowania w najważniejszych dziedzinach życia (m.in. agresja, samookaleczenia, otyłość czy przedwczesne macierzyństwo).

Specjalne obszary zainteresowania psychologii klinicznej dzieci i młodzieży – opisano tu trudności obserwowane u dzieci i młodzieży, które dotyczą m.in. zmagania się dziecka z chorobą, zaburzeń psychicznych rodzica, kryzysów rodzinnych, adopcji i opieki zastępczej oraz cyfryzacji życia.

Wybrane problemy pomocy psychologicznej – podręcznik kończą zagadnienia związane z różnymi formami praktycznej działalności psychologa klinicznego dzieci i młodzieży. Oprócz omówienia specyfiki pomocy udzielanej dzieciom i ich rodzinom poruszono też zagadnienia profilaktyki, psychoterapii wybranych zaburzeń, wczesnej interwencji i terapii neuropsychologicznej oraz społecznych i środowiskowych form pomocy (np. socjoterapia).

Podręcznik jest adresowany do wszystkich osób zainteresowanych problematyką psychologii klinicznej dzieci i młodzieży, a zwłaszcza do studentów psychologii, słuchaczy studiów podyplomowych i uczestników kursów specjalizacyjnych. Polecamy go także psychologom praktykom pracującym z dziećmi, młodzieżą i ich rodzinami oraz przedstawicielom zawodów pokrewnych: pedagogom, kuratorom sądowym, lekarzom, socjologom itp. Mogą z niego skorzystać także rodzice, którzy niepokoją się o przebieg rozwoju i wzorce funkcjonowania swoich dzieci. Mamy nadzieję, że prezentowane opracowanie wypełni lukę na rynku wydawniczym i stworzy okazję nie tylko do uzupełnienia wiedzy, ale też do refleksji, przemyśleń, dyskusji i rozwoju zawodowego.


Recenzja:

Jak napisać dobrą i w miarę zrozumiałą, czytelną recenzję o jednej z - według mnie - najważniejszych książek psychologicznych na temat dzieci i młodzieży? 

Nie wiem. Będę jednak próbowała dać z siebie wszystko - chociaż mam wrażenie, że moje słowa nie są w stanie oddać tego, jak dobra i ważna jest to pozycja - i że właściwie ta tematyka w "Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży" została tak fenomenalnie ujęta, że nauczyła pomagać młodszym - zarówno psychologów, pedagogów, jak i mnóstwo innych ludzi. 

Wiadomo - to nie jest poradnik w stylu: "co zrobić, gdy dziecko krzyczy?" - nie ma tu porad na trzydzieści stron, które niby rozwiążą problem (i może faktycznie to zrobią - a może dalej nie przyniesie to żadnego skutku). Autorki tej książki skupiły się na tym, żeby pokazać, jak powinien przebiegać rozwój i wzorce funkcjonowania u dzieci - ale w takim bardziej naukowym podejściu.

Pewnie teraz niejeden powie: kurczę, znowu naukowe podejście, a tyle lat ludzie wychowywali dzieci bez żadnych wskazówek rozwojowych, bez żadnych informacji o stylach przywiązania i o tym, jakie zaburzenia psychiczne mogą spotkać ich pociechy... I ja się z tym zgodzę. Kiedyś psychologia nie była znaną nauką: dosyć niedawno w ogóle zaczęła jako nauka funkcjonować (w porównaniu do takiej matematyki czy filozofii). 

Jednak prawda jest taka, że autorki tego podręcznika zrobiły wszystko, żeby ułatwić, a nie utrudniać zrozumienie i pomoc dzieciom i młodzieży - bo w końcu jak się nie ma wiedzy i podstaw, to jak tu skutecznie pomóc? W końcu nawet bardzo małe dzieci są w stanie chorować na depresję - i wygląda ona ciut inaczej niż w przypadku osób dorosłych - a udawanie, że nie ma problemu, albo szukanie na siłę jakichś aktywności, raczej nie jest w stanie pomóc.

Autorki tego podręcznika to dosłownie specjalistki, które znają się na tematyce, jak mało kto - i w naprawdę fajny sposób przedstawiają wszystko to, co ma być przedstawione.

Jak chcecie poznać obszary, które są poruszone w tej pozycji, odsyłam do opisu - bo tam to zostało wystarczająco szeroko uwzględnione, więc nie będę już się powtarzać. Jak już zerkniecie do opisu, to chyba sami przyznacie, że to jest solidne kompendium wiedzy - i że porusza tyle istotnych obszarów, że naprawdę powinna być to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce bardziej świadomie pomagać dzieciom i młodzieży.

Gdybym miała wskazać jedną pozycję na temat dzieci i młodzieży, którą powinno się przeczytać - jak nie chce się rozdrabniać i czytać wielu różnych poradników, które często nie zawierają nawet jednej milionowej informacji, które są zawarte w książce dziś przeze mnie recenzowanej - to naprawdę z czystym sercem wskazałam "Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży".

Podsumowując: dla mnie to kompendium wiedzy - i chociaż się domyślam, że obszerność tej pozycji jest w stanie niejednego przerazić, to warto mieć też świadomość, że przecież nie wszyscy muszą czytać to od deski do deski - tylko mogą skakać po tych rozdziałach, które ich interesują.

Polecam!


kod - KSIAZKOWIR28

wysokość rabatu - 28%

tylko książki PWN https://ksiegarnia.pwn.pl/ksiazki-psychologia-PWN6 komentarzy:

 1. Bez wątpienia jest to ważna książka

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety nie moj klimat, ale napewno spodoba się osobom zainteresowanym taką tematyką

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka ta to nie dla mnie, ale to istotna, pomocna lektura.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze, że pojawiają się takie pozycje. Ta książka przyda się szczególnie praktykującym nauczycielom oraz rodzicom.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla psychologów na pewno warta uwagi publikacja.

  OdpowiedzUsuń