niedziela, 11 grudnia 2022

Richard J. Gerrig, Philip Zimbardo - "Psychologia i życie"

Autor: Gerrig Richard J., Philip Zimbardo

Tytuł: Psychologia i życie

Wydawnictwo: PWN

Data wydania: 2012

Ilość stron: 864

Ocena: <3!!!


Opis:

"Psychologia i życie" to najlepszy podręcznik wprowadzający w tematykę psychologii.

Książka:

prezentuje wiedzę z całego zakresu psychologii;

dostarcza naukowych narzędzi do krytycznej oceny wiarygodności wyników badań oraz potocznej wiedzy psychologicznej;

napisany przystępnym językiem, zawiera ilustracje ułatwiające zrozumienie najtrudniejszych zagadnień;

znany na całym świecie, przetłumaczony na język chiński, japoński, rosyjski, hiszpański, niemiecki, włoski, portugalski.

Najnowsze wydanie Psychologii i życia wzbogacono o:

nowe wyniki badań, poszerzenie treści poszczególnych rozdziałów o nowe zagadnienia (np. kobiety – pionierki badań psychologicznych, ewolucja i genetyka człowieka, konsekwencje deprywacji snu, rozpoznawanie wspomnień i zaburzenia pamięci, omówienie długofalowych konsekwencji Stanfordzkiego Eksperymentu Więziennego);

nowe bloki tematyczne rozwijające krytyczne myślenie i poszerzające wiedzę:

PSYCHOLOGIA W TWOIM ŻYCIU

MYŚLENIE KRYTYCZNE W TWOIM ŻYCIU

elementy dydaktyczne ułatwiające zdobywanie wiedzy: pytania sprawdzające, testy wiedzy, podsumowania najważniejszych informacji.


Recenzja:

Philip Zimbardo jest moim mistrzem i autorytetem - i był nim nawet wcześniej, zanim zaczęłam (i skończyłam) studia z psychologii. Jego nazwisko i eksperyment kojarzyłam już w czasach liceum, gdzie puścili nam eksperyment związany z więzieniem (może tak będziecie to bardziej kojarzyć niż przez oficjalną nazwę - bo to dosyć sławne było) na jednej z lekcji - i już wtedy wiedziałam, że chociaż obecnie na takie eksperymenty by się nie zgodzono pod kątem etycznym, to wniósł on do psychologii taką wiedzę, taki zasób nowinek - że psychologia jako nauka o Philipie Zimbardo nie zapomni. 

Chyba więc nikogo nie zdziwi, że "Psychologię i życie" chciałam mieć na swojej półce w biblioteczce - chociażby z sentymentu, żeby co jakiś czas wracać do tej treści. 

I po raz kolejny - bo miałam już okazję zerknąć do fragmentów tej książki podczas studiowania, zrozumiałam, jak wielkim wizjonerem był autor - zresztą, Richard J. Gerrig także jest bardzo oczytanym psychologiem, z dużą wiedzą: chociaż akurat z nim wcześniej nie miałam jakiejś wielkiej styczności, jednak Zimbardo jest bardziej kojarzony i znany. 

"Psychologia i życie" to takie podstawy psychologii - i tak, zdaję sobie sprawę z tego, że książka ma twardą oprawę, swoje waży i ma ponad osiemset stron, więc jest raczej sporą cegiełką. Ale to jest coś, co po prostu powinno się wiedzieć - niekoniecznie dlatego, aby zostać specjalistą, ale żeby trochę lepiej poznać siebie, innych ludzi i rzeczy, które związane są z naszym zachowaniem, mózgiem, emocjami i innymi takimi.

Jeśli tylko interesujecie się tematem nauki, jaką jest psychologia, jest to pozycja obowiązkowa w stylu "must have, must read".

Nie będę dokładnie zgłębiała się w treść - bo jednak to nie jest powieść, która ma ściśle uporządkowaną fabułę i tyczy się zwykle wątków głównych. Dodam jednak, że nie zawiedziecie się, bo jest to kompendium wiedzy, które jest po prostu dobre - a może nawet bardzo dobre - i tego nie trzeba długo opisywać, to jestem w stanie stwierdzić: a Wy musicie uwierzyć mi na słowo lub sami sprawdzić!

Według mnie "Psychologia i życie" jest jedną z tych pozycji, które można przeczytać także przed podjęciem studiów psychologicznych - żeby w ogóle zobaczyć, czy ten temat faktycznie nas interesuje.

Muszę wspomnieć także o tym, że chociaż pierwsze wydanie pochodzi z 2012 roku, to wydanie, które posiadam ja jest wznowieniem z uaktualnionymi informacjami, z dopisaną treścią i tak dalej. Trudno mi powiedzieć, ile tak naprawdę się zmieniło i ile zostało dopisane do poprzedniej wersji, ale tę z 2022 roku jestem w stanie polecić za całokształt, bo to jest logiczna i sensowna całość.

Nie mogę także zapomnieć o tym, aby podsumować sam sposób wydania polskiej wersji tej pozycji: bo jest on naprawdę godny pochwały - i widać, że jest to jedna z tych książek, które mogą spokojnie przetrwać próbę czasu.

Podsumowując: polecam z całego serca, ja dalej jestem zakochana!


4 komentarze:

  1. "Psychologia i życie" to nie dla mnie książka, ale to kompendium wiedzy dla osób które interesują się psychologią.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zimbaedo to klasyk, a jego eksperyment złożył podwaliny ku moim badaniom. Można by było sobie powtórzyć wiedzę od niego, ponieważ chyba nigdy nie czytałam jego badań od deski do deski w zwartej formie, tylko zwykłe wybiórczo, nie po kolei. Czemu jednak taka niska ocena za tą pozycję? Że nie wnosi nic nowego?

    OdpowiedzUsuń
  3. O Zimbardo słyszałam na studiach pedagogicznych na psychologii, ale ta pozycja nie dla mnie, psychologia nie jest moją pasją.

    OdpowiedzUsuń