piątek, 30 czerwca 2023

Toshikazu Kawaguchi - "Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni"

Autor: Toshikazu Kawaguchi
Tłumaczenie: Joanna Dżdża (z języka angielskiego)
Tytuł: Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni
Data wydania: 17 maja 2023
Liczba stron: 208
Ocena: 9/10

Opis:

Kontynuacja międzynarodowego bestsellera sprzedanego w trzech milionach egzemplarzy. W Opowieściach z kawiarni spotkamy zarówno bohaterów Zanim wystygnie kawa, jak i zupełnie nowe osoby.

Mała kawiarnia w Tokio pozwala swoim gościom na podróż w czasie. Pod warunkiem, że wrócą, zanim wystygnie kawa.

Do przeszłości wraca mężczyzna, aby spotkać się ze zmarłym dwadzieścia dwa lata temu najlepszym przyjacielem, pokiereszowany życiem syn rozmawia z matką, na której pogrzeb nie dotarł, dawny narzeczony wraca zobaczyć się z dziewczyną, której nie mógł poślubić, a emerytowany policjant spotyka się z żoną, której nigdy nie dał prezentu urodzinowego.

Wszystko może się wydarzyć, ale pod wieloma warunkami. Najważniejszy: musisz wrócić, zanim wystygnie twoja kawa.

Recenzja:

Myślę, że o książce Zanim wystygnie kawa słyszał już niemal każdy. To magiczna powieść o nietuzinkowej kawiarni w Tokio, w której czas zatrzymuje się w miejscu, a jej goście mają szansę niejako wrócić do przeszłości i odbyć spotkanie z bliskimi, których stracili w ten czy inny sposób. Jednak jest pewien warunek - muszą wrócić przed wystygnięciem kawy. Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni to powrót do tego motywu, gdzie ponownie jesteśmy przeniesieni do tego niesamowitego miejsca, mając szansę spotkać się zarówno ze znanymi bohaterami, jak i całkiem nowymi. Co ciekawe, na pierwszych stronach tej książki została zamieszczona mapka relacji pomiędzy postaciami, która ułatwia odnalezienie się w ich historiach.

Pory roku następują po sobie, tworząc cykl.
Życie również przechodzi trudne zimy.
Ale po każdej zimie zaczyna się wiosna.
Teraz nadeszła jedna z nich.

Istnieją lektury, w których można zakochać się od pierwszych stron i „Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni jest właśnie jedną z takich pozycji. Uwielbiam to, w jaki sposób Toshikazu Kawaguchi oddaje atmosferę kawiarni – bardzo obrazowy, sprawiający przyjemność dla zmysłów. Opisy smaku kawy, zapachu ciastek i dźwięku spadających kropli deszczu wzbogacają całe doświadczenie czytelnicze, ponieważ odnosi się wrażenie, jakby... naprawdę się w tym miejscu było. Także emocje i głębia bohaterów jest znakomicie tu oddana. Jesteśmy świadkami ich wewnętrznych konfliktów, prób rozwiązania przeszłych błędów i pogodzenia się z nieodwracalnymi stratami. Bardzo podoba mi się ten motyw tego, jak jedna decyzja może wpłynąć na nasze życie oraz relacje z bliskimi nam osobami. Także poruszane motywy bez wątpienia będą dla wielu znajome, bliskie – utrata, nieodwzajemniona miłość, niespełnione marzenia, tęsknota. Ale wbrew pozorom, te opowieści nie są smutne, bo choć przepełnione bólem, kryje się w nich także wiele radości i nadziei.

Jeśli chodzi o samą podróż w czasie, jest on ciutkę naiwna, ale nie umniejsza to wartości książce, bo nie jest to istota tej książki. To bardziej subtelna i pełna ludzkich odczuć medytacja nad przeszłością i jej znaczeniem dla naszego teraźniejszego życia. Każda opowieść jest wyjątkowa i poruszająca, a ich różnorodność sprawia, że czytanie staje się fascynującą podróżą przez różne doświadczenia – bardziej lub mniej nam bliskie...

Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni to... piękna książka o wyborach i tęsknotach. Wciągająca, poruszająca, pełna emocji, skłaniająca do refleksji. Myślę, że zakocha się w niej każdy, kto lubi niecodzienne opowieści o życiu, z przesłaniem, działające na wyobraźnię i... serce. Gorąco polecam!

6 komentarzy:

 1. Nie czytałam pierwszej książki, ale brzmią ciekawie i myślę, że chętnie bym przeczytała obie 🤗

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam wiele pozytywnych opinii o tej powieści 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam tej książki i poprzedniej części, ale po recenzji z chęcią poznam bliżej historie w nich opisane. Dziękuję za opinie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow, nie znam tej grupy wydawniczej... Książka prezentuje się fajnie. Taka melancholijna. I też nie znam poprzedniej części, w ogóle wydaje mi się, że jeszcze nie słyszałam o tym autorze. Chociaż... Wydaje mi się, że o tej kawie gdzieś już czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak do tej pory jeszcze nie przeczytałam pierwszej części, będę chciała ją przeczytać tak samo jak "Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni". Piękna poruszająca opowieść, która pod postacią niepozornej książeczki kryje w sobie emocjonującą lekturę. Mam w planach

  OdpowiedzUsuń