sobota, 18 listopada 2023

Bianca Iosivoni - "Feeling Close to You"

Autor: Bianca Iosivoni

Tytuł: Feeling Close to You

Wydawnictwo: Jaguar [współpraca reklamowa]

Data wydania: 2023

Ilość stron: 368

Ocena: 9/10

PATRONAT KSIĄŻKOWIRU


Opis:

A jeśli game over to dopiero początek?

Teagan ma tylko jedno życzenie – wyrwać się wreszcie z rodzinnego miasta i dostać się na swój upragniony kierunek studiów. Aby to osiągnąć, dorabia po szkole w kawiarni, a nocami streamuje gry. Jest w tym tak dobra, że pokonuje nawet Parkera, popularnego YouTubera. Choć dzielą ich tysiące mil i początkowo mają ze sobą kontakt tylko w sieci, wkrótce zaczyna między nimi iskrzyć i spotykają się na konwencie. Jednak mimo swojego młodego wieku Teagan zdążyła już zaznać w swoim życiu bólu rozczarowania, a trudna sytuacja rodzinna Parkera nie ułatwia mu relacji z innymi. Mimo samych przeciwności nie tak łatwo im po tym spotkaniu o sobie zapomnieć...


Recenzja:

Kocham Biancę Iosivoni i jej książki. "Feeling Close to You" nie jest wyjątkiem - chociaż ma jedną olbrzymią wadę: jest za krótka!!! Powiem tak: kończy się w takim momencie, że dla niektórych pisarzy byłby to dopiero początek historii miłosnej, którą by opisywali. Mam więc dużą chęć na więcej, bo uważam, że jest to jedna z lepszych powieści tej autorki - i jedna z lepszych książek roku 2023!

Teagan ma dziewiętnaście lat - i przeżyła w swoim życiu już mnóstwo rzeczy. Jej codzienność wygląda mniej więcej tak, że oprócz chodzenia do liceum, pracy w kawiarni, zbiera pieniądze także w inny sposób - poprzez streamowie gier. Dziewczyna gra, a jej widzowie obserwują to, dorzucają komentarze, czasem podsyłają jakieś pieniądze: w skrócie mówiąc - tworzą społeczność fanów gier. Teagan nie jest jakoś bardzo znana, ale całkiem dobrze idzie jej granie - ona też to lubi - więc zrobiła z tego swoje dodatkowe źródło dochodu. A pieniędzy Teagan potrzebuje bardzo - zbiera na studia, bo doskonale wie, że jeśli nie wybierze kierunku biznesowego (związanego z byciem jakimś lekarzem czy prawnikiem), tylko swoje wymarzone projektowanie gier, to ojciec nie dołoży jej do tego złamanego grosza.

Na matkę zresztą Teagan nie ma co liczyć - bo ta odeszła kilka lat wcześniej, przez co właściwie dziewczyna nie ma w swoim życiu praktycznie nikogo bliskiego.

Podczas jednej z gier Teagan - a raczej jej postać - zabija kilka razy postać innego gracza. Okazuje się, że była to postać Parkera - bardzo słynnego streamera, który właściwie żyje z tego, że ludzie oglądają to, jak on gra: wpłacają mu za to mnóstwo pieniędzy, do tego ma współprace reklamowe... Całkiem dobrze pod tym kątem mu się powodzi, bo jego umiejętności grania są przez wielu doceniane, ale gdy po raz kolejny boleśnie odczuwa porażkę z rąk innego gracza, powoli się wpienia i ma ochotę na zemstę: a jego obserwatorzy wprost mówią mu, kto stoi za jego klęską i w jakiej grze może szukać rewanżu...

Tak rozpoczyna się historia Teagan i Parkera - i chociaż na razie nie brzmi to jeszcze jakoś bardzo intrygująco, to obiecuję, że będzie ciekawie - bo starałam dać się sam ogólnikowy zarys, bez szczegółów, z racji tego, że najlepiej jest smaczki poznawać samemu!

Sama lubię gry komputerowe, doceniam więc, że głównym hobby najważniejszych bohaterów tej książki jest właśnie tego typu rozrywka. Rzadko się to spotyka - a mam wrażenie, że "Feeling Close to You" jest idealnym przykładem, że można stworzyć coś ciekawego z takim motywem. 

Podkreślę też od razu kwestię, że według mnie jest to powieść plus szesnaście - ale według mnie nie ma górnej granicy wiekowej. Nie trzeba być znawcą gier czy czegokolwiek związanego z grami, żeby w pełni zrozumieć tę historię. Wszystko tu jest dosyć dobrze i dokładnie wytłumaczone, więc nawet całkowity laik - który mimo wszystko ogarnia, że na komputerze można zrobić dużo fajnych rzeczy - jest w stanie pokochać historię Teagan i Parkera.

Nie jest to typowy romans - bardziej bym powiedziała, że jest to książka young adult, więc nie liczcie na zbyt wiele scen erotycznych - raczej na kwestię rodzinnych dram, ludzkich dram i pierwszych miłości. Uważam jednak, że jest to bardziej pasujący gatunek do tematyki gier komputerowych.

Dorzucę od razu, że w zakończeniu niejeden się zakocha - a każdy fan gier komputerowych bez wątpienia chciałby usłyszeć kiedyś od kogoś takie deklaracje, więc myślę, że jak szukacie oryginalnej, wychodzącej poza schematy książki, która jednocześnie pozwoli Wam zakochać się w bohaterach, musicie sięgnąć po "Feeling Close to You".

Dodam też, że w "Feeling Close to You" występuje wątek choroby w rodzinie - i to, jak to jest przedstawione, niejednej osobie, która polubi postać Parkera, złamie serce. Zresztą Parker w ogóle jest materiałem na książkowego męża - a przynajmniej na fantastycznego przyjaciela.

Podsumowując: piękne wydanie, cudowna okładka, intrygujący opis i jeszcze lepsza treść... "Feeling Close to You" to bez wątpienia cudeńko - jedna z tych perełek, których nie można ominąć!

5 komentarzy:

 1. Gratuluję patronatu 😊 cudowna historia. Bardzo mi się podobała 🧡

  OdpowiedzUsuń
 2. Cenię sobie książki pisarki z chęcią zapoznam się z najnowszą serią. "Feeling Close to You" stanowi przyjemną historię, do tego piękna okładka skrywa wzruszającą opowieść. Zapisuje sobie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka czeka na swoją kolejkę do przeczytani. Pierwsza część była super, więc i druga mam nadzieję, będzie równie dobra.

  OdpowiedzUsuń
 4. Noooo, takie young adult, jak wspomniano... Nie bardzo moje klimaty. Ale cieszę się, że książka trzyma poziom.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam książki Bianci Iosivoni. Ta ksiązka już za mnie i była po prostu cudowna. Zupełnie coś innego. Nie czytałam jeszcze książki o steamowaniu i profesjonalnych graczach, czuć ich pasje i oczekiwania, marzenia, a do tego przyjezń, potem miłość, ale wcale nie taka posta. Kazdy z nich ma jakieś problemy, z którymi musi sobie poradzić. cudowna ksiązka

  OdpowiedzUsuń