sobota, 11 listopada 2023

Rukmini Poddar - "Narysuj swoje uczucia. Dziennik kreatywny, który pomoże ci nawiązać kontakt z emocjami poprzez sztukę"

Autor: Rukmini Poddar

Tytuł: Narysuj swoje uczucia. Dziennik kreatywny, który pomoże ci nawiązać kontakt z emocjami poprzez sztukę

Wydawnictwo: Insignis [współpraca reklamowa]

Data wydania: 2023

Ilość stron: 224

Ocena: 10/10


Opis:

Poznaj swoje emocje, skontaktuj się z najbardziej autentyczną wersją siebie i wyzwól w sobie kreatywność.

Emocje dodają życiu barw. Szczęście rozświetla naszą rzeczywistość niczym jasne promienie słońca. Lęk może przypominać szarą chmurę, która zasnuwa niebo. Choć bywa to niekomfortowe, nie ulega wątpliwości, że kiedy zaczynamy przyglądać się swoim uczuciom, przeżywać je w pełni i odkrywać ich głębię, mamy szansę nauczyć się czegoś więcej o sobie samych oraz lepiej przygotować się na silne emocje i odpowiadać na nie, gdy nadejdą.

W tej otwierającej umysł, pięknie ilustrowanej książce artystka Rukmini Poddar omawia kolejne kroki twórczej autorefleksji, pokazując, jak przedstawić emocje za pomocą kresek, kształtów, kolorów i wielu innych środków wyrazu.

Dzięki różnorodnym ćwiczeniom opanujesz podstawowe umiejętności rysowania i wykorzystasz je do nakreślenia mapy swojego krajobrazu emocjonalnego.

Ta podróż pozwoli ci dotrzeć do pokładów kreatywności, o których istnieniu nawet nie masz pojęcia, a także zmieni sposób, w jaki nawiązujesz kontakt ze swoimi emocjami ize światem.

Ta książka zaprasza cię do podróży w głąb siebie – najpierw nawiążesz kontakt ze swoimi emocjami, a potem zaczniesz je przeżywać na nowych zasadach.

Przygotuj się więc do wyprawy w swój rozległy i wspaniały świat wewnętrzny. Wyjdź naprzeciw różnym częściom siebie ze współczuciem i zrozumieniem. Rozmawiaj z nimi i słuchaj, co mają ci do powiedzenia. Pozwól sobie nawiązać głęboką relację z osobą, którą jesteś.


Recenzja:

Jestem zachwycona! I mówię to z pełną świadomością, jako psycholog: zarówno dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Według mnie jest to idealna forma przepracowywania pewnych rzeczy: dotyczących naszych uczuć, naszej tożsamości, naszych wartości - w taki sposób bardziej kreatywny i artystyczny. 

Wielu z nas: w różnym wieku, niekoniecznie chce lub umie wyrazić pewne rzeczy słowami. Dla znacznej części obraz i rysowanie jest lepszym nośnikiem przekazywania informacji i dowiadywania się czegoś o samym sobie.

Właśnie po to powstała książka "Narysuj swoje uczucia. Dziennik kreatywny, który pomoże ci nawiązać kontakt z emocjami poprzez sztukę" - według mnie idealna do tego, aby pracować zarówno z dorosłymi, jak i z dziećmi i młodzieżą. Oczywiście wiadomo, że pewne ćwiczenia przy dzieciach trzeba będzie ominąć lub uprościć, ale bez wątpienia młodszej grupie wiekowej też jest w stanie ta pozycja w znacznej mierze pomóc.

Kwestia jest taka, że nie wszystkich stać na chodzenie do psychologa - zdaję sobie z tego sprawę - i wiem też, że "Narysuj swoje uczucia. Dziennik kreatywny, który pomoże ci nawiązać kontakt z emocjami poprzez sztukę" jest dobrym początkiem do tego, aby zacząć pracować trochę w domu, samodzielnie, na własny rachunek.

Wiadomo, że są problemy, którym nie pomoże się samemu: nawet w taki odjechany sposób, więc wtedy trzeba mieć świadomość, że specjalista psycholog jest niezbędny. Mimo wszystko można także chodzić na regularne sesje i wspierająco uzupełniać ten dziennik kreatywny: widzę tu duży potencjał do tego, by pewne rzeczy szybciej ułożyły się nam w głowie.

Niektóre kreatywne ćwiczenia są prostsze, inne trudniejsze: ale jest to kwestia indywidualna, bo zależy to głównie od obszarów tematyki, która jest zaproponowana. 

Oprócz świetnie ustanowionych i rozpisanych ćwiczeń, mamy także solidne wykonanie: zarówno kartki wewnątrz, jak i okładka są naprawdę doskonałej jakości. Może być więc to zarówno prezent dla nas samych, jak i dla kogoś innego - akurat zbliża się grudzień, więc może warto byłoby "Narysuj swoje uczucia. Dziennik kreatywny, który pomoże ci nawiązać kontakt z emocjami poprzez sztukę" sprezentować komuś bliskiemu?

Uważam, że dawno nie odkryłam tak niesamowitej książki pod kątem psychologicznym - więc naprawdę łapcie ode mnie moją giga polecajkę - i mam nadzieję, że jej nie zignorujecie, bo według mnie trudno znaleźć lepszy zamiennik. Nieustannie szukam tytułów, które bym mogła polecać swoim pacjentom - lub takie, które by mnie zainspirowały do pewnych ćwiczeń podczas konsultacji psychologicznych - i perełki wcale nie trafiają się tak często - lecz "Narysuj swoje uczucia. Dziennik kreatywny, który pomoże ci nawiązać kontakt z emocjami poprzez sztukę" bez wątpienia jest wyjątkowy.

Podsumowując: dla mnie must have i must read!

4 komentarze:

  1. Coś innego, muszę sobie zobaczyć 😊😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Interesująca lektura. W czasie rysowania czy malowania emocje wypływają na katkę, książka ta pozwoli na wgląd w siebie. Może to być forma terapii, uzupełnienie jej, czy też sposób na spędzenie wolnego czasu z samym sobą. "Narysuj swoje uczucia. Dziennik kreatywny, który pomoże ci nawiązać kontakt z emocjami poprzez sztukę" to watra uwagi książka.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wow, jak dla mnie brzmi to za bardzo abstrakcyjnie. Ale jeśli działa - czemu nie. Emocje i uczycie ludzkie bardzo trudno sobie uświadomić, warto by było mieć do nich mapę.

    OdpowiedzUsuń