niedziela, 3 grudnia 2023

Piotr Górski - Pułapka na szczury


Autor: Piotr Górski
Tytuł: Pułapka na szczury 
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 25 października 2023
Liczba stron: 448
Ocena: 9/10

Opis:

W altanie śmietnikowej na gdańskim osiedlu zostają znalezione poćwiartowane zwłoki. Prowadzący śledztwo komisarz Sławomir Kruk przypuszcza, że zmarły padł ofiarą zemsty za coś, co wydarzyło się dwadzieścia lat wcześniej.

Gdy Kruk odkrywa, co się wtedy stało, zaczyna sprzyjać zabójcy. Wkrótce znika drugi uczestnik wydarzeń sprzed lat, a Kruk, zamiast skupić się na poszukiwaniach, sabotuje własne śledztwo.

Jednak podwładna z jego grupy zadaniowej, Krystyna Bielińska, rozpoznaje intencje komisarza. Nie zamierza pozwolić, żeby Kruk przymykał oczy na kolejne zabójstwa. Otwarcie występuje przeciwko niemu i żąda, by działał w obronie życia i prawa.

Kruk gardzi tymi, o życie których toczy się gra.
Tym gorzej dla nich.

Recenzja:

    To już siódmy tom o Komisarzu Kruku, nawet nie wiem, kiedy to tak szybko zleciało, bo dopiero co się pierwszym zachwycałam. Pułapka na szczury to był dla mnie pewnego rodzaju rollercoaster czytelniczy, ale to chyba dobrze, bo takie książki pamięta się na dłużej. No ale pora przejść do rzeczy i przybliżyć trochę to, co wywołało tyle różnych emocji.

Znalezione w altanie poćwiartowane zwłoki mogą być powiązane z czymś, co wydarzyło się dwadzieścia lat temu. Tak przynajmniej przypuszcza komisarz Kruk. Od teraz intencje Kruka nie będą oczywiste, a wręcz będzie sabotował własne śledztwo, dopóki nie wystąpi przeciwko niemu Bielińska. 

Zaraz po zakończeniu lektury miałam problem z tą historią. Miałam dylemat, czy była ta najlepsza, czy wręcz najgorsza część z całej serii. Jak już widzisz po ocenie, bardziej poszło w pierwszą opcję, ale jest to opinia, korą musiała we mnie dojrzeć i trochę to trwało. Mam nadzieję, że jakoś będę to potrafiła wyjaśnić, no ale zobaczymy, co z tego wyjdzie.

Mam wrażenie, że w tym tomie pierwsze skrzypce odgrywa bardziej psychologiczna materia, niż samo śledztwo. Dużo się tutaj dzieje, jeśli chodzi o zachowania naszych bohaterów ich sposób radzenia albo i nieradzenia sobie z przeszłością. Bardzo dużo się działo na tej płaszczyźnie, dlatego też nie do końca wiedziałam, czy mi się to podoba, ale ostatecznie doszłam do wniosku, że czytelnik już na tyle poznał Kruka, że przydał się taki jeden tom, w którym jeszcze bardziej poznaliśmy jego myśli i co go tak najbardziej motywuje.

Autor jak zwykle prowadzi nas przez meandry śledztwa, podrzucając coraz to nowsze tropy, które niejednokrotnie mają nas tylko wodzić za nos i odbiegać od tego, co najbardziej istotne. Lektura trzyma w napięciu od samego początku, aż do ostatniej strony. Styl Górskiego bardzo mi odpowiada, ale tego już się pewnie zdążyłeś domyśleć i mam szczerzą nadzieję, że będzie się coraz więcej mówiło o tej serii, bo naprawdę jest warta uwagi. 

W tej książce bardzo dużo się dzieje, czasem aż za bardzo i panuje jeden wielki chaos i tak samo jest wtedy w głowie czytelnika. Zastawiam się, czy jest co celowy zabieg, czy raczej mały wypadek przy pracy, ale tak jak już wspomniałam wyżej, ostatecznie podobała mi się całość, choć podczas samej lektury nie wiedziałam co o tym myśleć. 

Bohaterowie są najistotniejszą częścią tej całej historii. To właśnie ich decyzje i ich zachowania są motorem napędowym całości. Kilku z nich już znamy, inni pojawiają się dopiero pierwszy raz, ale wszyscy są zbudowani w taki sposób, żeby wszystko idealnie do siebie pasowało.

Czy możesz przeczytać tę książkę, nie znając wcześniejszych tomów? Wydaje mi się, że tak, ale zdecydowanie proponowałabym zacząć od samego początku, żebyś mógł poznać ten świat wykreowany przez Górskiego i poznać trochę bardziej naszego głównego bohatera. Tym bardziej że zaczynając od Pułapki na szczyry, prawdopodobnie tracisz szansę, na swoją kolejną literacką perełkę.

Czy Kruk powróci do naszych biblioteczek? Oby tak! Może trochę w innej formie, ale mam nadzieję, że autor ma w planach kolejne części, bo to naprawdę fajny kawałek literatury. Jeszcze raz z całego serca polecam sięgnięcie po historie z Krukiem w roli głównej i trzymam kciuki za to, żeby przypadły ci do gustu tak samo jak mnie.  

Z książkowymi pozdrowieniami,
Klaudia.
Współpraca reklamowa z HarperCollins Polska

3 komentarze:

 1. Bardzo fajna opinia. Ale chyba narazie nie planuje 🙈

  OdpowiedzUsuń
 2. 'Pułapka na szczury' interesująca książka. Pisarz wciąga czytelnika w świat intryg i zbrodni. Nie miałam sposobności czytania książek Piotra Górskiego ale po takich rekomendacjach na temat serii o Komisarzu Kruku muszę to nadrobić (a jest tych książek kilka).

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno nie czytałam zafn go kryminału... Przydałoby się wrócić do tego gatunku.
  A tyle jeszcze książek mam nieprzeczytanych na półce... A myślę o nowych. Ech...

  OdpowiedzUsuń