sobota, 28 września 2024

Chase Hill - "Stop overthinking. Jak przestać tyle myśleć"

 

Autor: Chase Hill

Tytuł: Stop overthinking. Jak przestać tyle myśleć

Wydawnictwo: RM [współpraca reklamowa]

Data wydania: 2024

Ilość stron: 192


Opis:

7 kroków, które pozwolą ci przejąć kontrolę nad swoimi myślami i wyeliminować te negatywne. W 5 minut do pozytywnego myślenia!

Czy zdarza ci się nie spać w nocy, bo rozmyślasz nad wydarzeniami poprzedniego dnia? Czy zbyt długo zastanawiasz się nad każdą decyzją, obawiając się, co przyniesie przyszłość? Czy czujesz się tym wszystkim przytłoczony i wpływa to na twoje relacje z ludźmi, pracę?

Nadmierne myślenie i zamartwianie się ma silny negatywny wpływ na nasze życie. Nie tylko czyni każdy krok trudniejszym i sprawia, że jesteś wciąż zmęczony, lecz także niekontrolowane może przerodzić się w poważne problemy psychiczne. Jednak można nauczyć się, jak nad tym panować i dzięki systematycznym ćwiczeniom pozbyć się negatywnych myśli na dobre.

W tej książce autor krok po kroku pokazuje, jak panować nad swoimi myślami, rozwijać pewność siebie i umiejętności podejmowania decyzji. Podpowiada szybkie techniki uspokajania umysłu i porządkowania myślenia. Uczy, jak żyć tu i teraz, zamiast stale przeżywać przeszłe wydarzenia i antycypować wszystko, co złe może cię spotkać w przyszłości.

Dzięki tej książce:
•     dowiesz się, jak radzić sobie ze swoimi lękami,
•     poznasz praktyczne techniki pokonywania negatywnych myśli i łagodzenia stresu,
•     nauczysz się panować nad nadmiernym myśleniem i cieszyć się chwilą obecną.


Recenzja:

Wystarczyła mi informacja na okładce, że Chase Hill - autor - jest ekspertem w zakresie rozwoju osobistego, radzenia sobie ze stresem, interakcji społecznych, który jest też badaczem psychologii, odporności psychicznej oraz asertywności - aby stwierdzić, że "Stop overthinking. Jak przestać tyle myśleć" to mój must have i must read!

Siedem kroków, siedem rozdziałów - do tego podsumowanie i solidna bibliografia. Niby książka nie jest wcale taka gruba pod kątem objętości, ale dosłownie zawiera wszystko, co zawierać powinna - począwszy od próby identyfikacji przyczyny swojego nadmiernego myślenia, po dziesięć taktyk pozwalających pokonać niepokój i zamartwianie się, aż po włączenie stosowania pozytywnego myślenia.

Autor pokazuje, że jeśli uporządkujemy swój umysł i zaczniemy żyć tak, jak osoba, którą chcielibyśmy być - to się dużo zmieni. Wystarczy, że ma się pozytywne nastawienie i próbuje się myśleć w sposób pozytywnym to okazuje się, że negatywne myślenie można wyeliminować praktycznie... od razu. 

To, co jest warte podkreślenia, to fakt, że autor sam mówi wprost - jeśli mimo stosowania pewnych technik nie jest lepiej, a objawy narastają, to należy skonsultować się ze specjalistą i skorzystać z profesjonalnej porady fachowca.

Autor podaje też informacje, jak za pomocą testów dostępnych w intenrecie sprawdzić, jaki ma się poziom lęku i poziom objawów depresji - ale zaznacza, że to tylko testy przesiewowe, bo w żaden sposób nie zastąpią one profesjonalnej diagnozy. Mogę też jako psycholog wprost powiedzieć, że żaden test, który jest łatwo dostępny w internecie, nie jest miarodajny - może być co najwyżej lekką wskazówką, że coś jest nie tak (nawet, jak w internecie dostaniecie najwyższy możliwy wynik!).

Najważniejsze informacje, które podsuwa nam Chase Hill - są w tekście przedstawione w taki sposób, że łatwo je dostrzec - a tym bardziej: łatwo zrozumieć. Dodatkowe miejsce na notatki, które pojawia się po każdym kroku, też jest fajne - bo można tym bardziej zebrać cały sens danego fragmentu w krótką całość, aby dobrze ją zapamiętać. W końcu w całej tej książce chodzi o to, żeby pracować nad swoim myśleniem i nad tym, żeby układać swoje myśli w bardziej sensowną całość.

Kto nie zmaga się z problemem overthinkingu czyli z nadmiernym myśleniem, ten pierwszy powinien rzucić kamieniem - ale ja właściwie w tym momencie praktycznie nie spotykam się z osobami, które mi na to nie narzekają - czy to w relacjach prywatnych czy w gabinecie psychologicznym. "Stop overthinking. Jak przestać tyle myśleć" jest więc pozycją, która bardzo się przydaje i jest bardzo ciekawym sposobem na taką pierwszą pomoc samemu sobie - z jednoczesną świadomością, że czasem problem jest już tak zaawansowany, że nie obejdzie się bez wizyty u psychologa lub psychoterapeuty.

Podsumowując: nie czekaj, tylko zacznij działać, bo nikt nie wykona za Ciebie pracy, aby poczuć się lepiej i zacząć myśleć bardziej pozytywnie. Jeśli masz ochotę, sięgnij po "Stop overthinking. Jak przestać tyle myśleć" i zacznij zmieniać swoją codzienność!

Just do it! - taką myśl najbardziej wynoszę z całego tego poradnika i mam nadzieję, że Wy także to dla siebie z "Stop overthinking. Jak przestać tyle myśleć" weźmiecie.

6 komentarzy:

  1. To coś idealnego dla mnie, sama zdaje sobie sprawę, że ciężko mi ogarnąć myśli

    OdpowiedzUsuń
  2. Musze przeczytać ten poradnik, bo zdecydowanie za dużo myślę i analizuję. Muszę zacząć w końcu pozytywnie myśleć. Dziękuję za polecenie tej książki

    OdpowiedzUsuń
  3. Łoooo.... Pozycja zdecydowanie dla mnie. Ja wszystko nadinterpretuję, a potem jeszcze przemyślam różne wersje danego wydarzenia. Niekoniecznie wszystko negatywnie, ale w bardzo różne strony. Bywa męczące i tak jak zauważono - przeszkadza przy próbie zasypiania i odpoczynku. Baaardzo dla mnie.
    Nie znam autora, nic jeszcze nie słyszałam o postaci Chase'a Hilla, ale też nie siedzę tak mocno w tematyce psychologicznej. Chętnie się dowiem więcej, bo wygląda na to, że autor bardzo dobry i polecany, ekspert w swojej dziedzinie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam 150 myśli ns sekundę. Czasami ciężko to ogarnąć 🙈

    OdpowiedzUsuń
  5. Kto teraz nie analizuje swojego postępowania, nie myśli czy nie mogłam postąpić inaczej. "Stop overthinking. Jak przestać tyle myśleć" to książka warta uwagi, pomoże lepiej poznać siebie.

    OdpowiedzUsuń