piątek, 26 sierpnia 2022

Barbara Lech - "Sięgaj po swoje"

 Autor: Barbara Lech

Tytuł: Sięgaj po swoje

Wydawnictwo: Onepress

Data wydania: 2022

Ilość stron: 328

Ocena: 7/10


Opis:

A Ty? W czym jesteś świetna? W czym jesteś naprawdę dobry?

Ludzie, którzy wierzą w siebie, mają w życiu łatwiej. Pewność siebie daje im dodatkową moc. Pozwala podczas autoprezentacji mówić o sobie dobrze, w pracy zgłaszać się do prestiżowych zadań, a w działaniu być skutecznym ? bo kto wierzy w siebie, ten więcej może. Czytając powyższe słowa, być może cicho wzdychasz: "Gdyby tak mieć więcej pewności siebie...", by zaraz dodać, także w myślach: "Ale pewność siebie to przecież wyniosłość, to pycha, to często niczym niepoparte przekonanie o swojej przewadze nad innymi".

Nic podobnego. Prawdziwa pewność siebie, taka, która faktycznie pozwala przenosić góry, bazuje na solidnym fundamencie faktów. Człowiek, który jest w zdrowy (czyli właściwy) sposób pewny siebie, ma do tego podstawy. Zna swoje mocne strony i na nich buduje. Zna też własne wady i potrafi je w sobie poskramiać. Brzmi dobrze, ale masz wątpliwości, czy jesteś w stanie wypracować taką postawę? Przeanalizuj, skąd się wziął Twój brak wiary w siebie. Dowiedz się, jak możesz temu zaradzić. Przekonaj się, co trzeba zrobić, by brak zastąpić pewnością. I ciesz się pełnią życia w poczuciu zdrowej, dodającej mocy pewności siebie opartej na faktach!


Recenzja:

Ta książka nie jest poradnikiem - to bardziej książka dotycząca rozwoju osobistego, szczególnie pod kątem własnej psychiki. I to nawet całkiem dobra pozycja - bo jako magister psychologii przekazywaną treścią, która jest prosta, klarowna i jasna, jestem zachwycona!

Barbara Lech jest trenerem i coachem - i już na pierwszych stronach przyznaje, że ona sama kiedyś miała problemy z pewnością siebie - ale po latach ciężkiej pracy, udało jej się wypracować bycie w miejscu, w którym teraz jest: i jest z tego zadowolona. 

Na ponad trzystu stronach przepięknie wydanej książki, która ma minimalistyczną i urzekającą okładkę, znajduje się nie tylko dużo teorii, ale także wiele przytoczonych historii i mnóstwo różnorakich ćwiczeń, które mogą pomóc w budowaniu pewności siebie.

Kto z nas nie słyszał: "Pieniądze nie leżą na ziemi", "Bez pracy nie ma kołaczy", "Z tego to nie opłacisz rachunków"? Takich sytuacji jest mnóstwo - i już jako dzieci nimi przesiąkamy, bo rodzice trochę nieświadomie niszczą naszą pewność siebie, zapominając często o tym, że czasy, w których oni dorastali, były inne niż czasy, w których dorastają ich dzieci - świat się zmienia, technologia się zmienia, postawy się zmieniają... Nic nie jest takie samo, czas lubi zmiany. 

Do tego wszystkiego dodajcie sobie szefa, który mimo twoich dobrych wyników, marudzi, że w kolejnym miesiącu powinny być jeszcze lepsze - bo to cię ma niby zmotywować, chociaż raczej czujesz się wtedy tak, jakbyś był beznadziejnym nieudacznikiem...

Pułapki czyhające na nas są na każdym kroku - można jednak nauczyć się być na tyle pewnym siebie, by nie brać tego do siebie, by czuć się dobrze w swojej własnej skórze, przy działaniach, które podejmujemy. I jeszcze raz podkreślę - nawet Barbara Lech nie sądzi, że jest to łatwa droga - ale uważa, że jest warta tego, aby podjąć ten wysiłek.

Wielu z nas ćwiczy na siłowni, a nie jest w stanie ćwiczyć własnej głowy, która czasem wręcz dusi się od nadmiaru negatywnych informacji na nasz własny temat. "Sięgaj po swoje" jest dobrą pozycją, która pokaże Wam, że warto zastanowić się nad sobą - nie tylko tym zewnętrznym, ale też wewnętrznym.

Jako psycholog dodam, że większość przedstawionych w tej książce ćwiczeń, sprawiła, że nie byłam w stanie się nie uśmiechnąć - bo wydają mi się one bardzo trafne i rzetelne pod kątem tego, na co mają one oddziaływać. Trzeba więc zdobyć tę pozycję, otworzyć ją, zacząć czytać... i zacząć próbować poprawiać swoje życie.

Ze swojej strony gorąco polecam! To jedna z tych książek, które faktycznie mogą zdziałać wiele dobrego! 

6 komentarzy:

 1. Książka "Sięgaj po swoje" to coś dla mnie. Z pewnością siebie u mnie nie za dobrze jest. Może za pomocą tej lektury poprawię sobie życie.

  OdpowiedzUsuń
 2. nie mam ochoty na tego typu lekturę

  OdpowiedzUsuń
 3. W sumie... Powinnam także zbudować swoją pewność siebie, bo w tej chwili leży ona i kwiczy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czuć się bardziej pewną siebie, pewnie ! Chętnie zapoznam się z tym tytułem, sama okładka uśmiecha się do czytelnika :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czego jak czego, ale pewności siebie to chyba naszemu społeczeństwu nie brakuje. Szkoda tylko, że to pewność, która zazwyczaj idzie w parze z butą i niekiedy ze słomą wystającą z butów. Ci, którym tej pewności naprawdę brakuje, kryją się z tym brakiem. Im faktycznie przydałyby się takie ćwiczenia. Jeśli ta książka może pomóc, może nauczyć, może zmienić ich życie, warto do niej zajrzeć. Ten świat wymaga naprawy.
  Aleksandra Miczek

  OdpowiedzUsuń
 6. Okładka jest wspaniała, to słoneczko od razu zachęca by sięgnąć po nią i by się uśmiechnąć od tak. Po taką książkę, która zdziałać może wiele dobrego, bardzo chętnie sięgnę :) Sięgnę po swój egzemplarz tej książki. Bardzo dziękujemy za świetną recenzję i polecenie :) B.B

  OdpowiedzUsuń