niedziela, 28 sierpnia 2022

Eckhard Roediger, Bruce A. Stevens - "Emocjonalne pułapki w związkach. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań?"

Autor: Eckhard Roediger, Bruce A. Stevens

Tytuł: Emocjonalne pułapki w związkach. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań?

Wydawnictwo: GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Data wydania: 2019

Ilość stron: 384

Ocena: 8/10


Opis:

Kształtują nas nasze doświadczenia – zarówno dobre, jak i złe. Bez względu na to, jakie przeżycia mamy za sobą, to właśnie one znacząco wpływają na nasze relacje z ludźmi. Szczególnie na nasze związki miłosne. Co zrobić, aby negatywne doświadczenia sprzed lat nie determinowały naszych związków? Jak ustrzec się przed powtarzaniem destrukcyjnych zachowań, które psują relacje?

Dzięki tej książce uporasz się ze swoją przeszłością, z doświadczeniami sprzed lat lub brakami z dzieciństwa, które dziś odbijają się na twoim związku. Przepracowanie pułapek przeszłości pomoże ci uniknąć powielania negatywnych wzorców zachowań. Opracowany przez autorów kompleksowy plan ułatwi ci radzenie sobie z dysfunkcyjnymi trybami. Dowiesz się, w jaki sposób, często nieświadomie, przenosisz poznane wcześniej modele zachowań do obecnego związku, co może być przyczyną wielu problemów.

Autorzy proponują ponad 90 wyjątkowych ćwiczeń opartych na terapii schematów, które krok po kroku pomogą ci naprawić relację z bliską osobą. Fundamentem zdrowego i szczęśliwego związku jest emocjonalna stabilność i zrównoważenie każdego z partnerów. Ten poradnik pomoże ci zbudować i utrwalić taki fundament. Stań się Zdrowym Dorosłym, który stworzy udany i trwały związek! Nie jest trudno się zakochać. Dużo trudniej jest stworzyć związek. A jeszcze trudniej – sprawić, żeby był to związek, który przetrwa życiowe burze.

Wchodząc z kimś w bliską relację, wnosimy do niej bagaż doświadczeń z całego wcześniejszego życia. Czasem mamy w tym bagażu zdrowe narzędzia do budowania i naprawy relacji. Czasem jest to historia ran i braków z dzieciństwa, które przekładają się na tworzone przez nas związki. Autorzy książki, bazując na najnowszej wiedzy i swym ogromnym doświadczeniu, pokazują, jak uzdrowić relację. Opisują też bogaty zestaw narzędzi pomocnych w tym procesie. Na taką książkę czekałem.


Recenzja:

Często nie myślimy nad tym, co tak naprawdę kryje się w nas samych. Zwykle nie zastanawiamy się także, czego dokładnie oczekujemy od samych siebie w związku - bardziej skupiamy się nad tym, co nasz partner daje nam lub nie daje. 

We współczesnej psychologii wiadomo już, jak bardzo dzieciństwo wpływa na to, kim jesteśmy w dorosłości - oraz czego potrzebujemy, jak to zdobywamy, jak się komunikujemy... Czasem tego nawet nie pamiętamy...

I chociaż jesteśmy ludźmi dorosłymi, mamy w sobie wewnętrzne dziecko - dalej wspominamy, jak mama bardziej zajmowała się młodszą siostrą, albo jak ojciec ciągle bym w rozjazdach, a mama wolała rozmawiać z nim przez telefon, zamiast przeczytać nam bajkę na dobranoc... Takich przykładów są setki, tysiące, miliony. 

I każda taka sytuacja może na nas wpłynąć: zarówno pod kątem tego, że na przykład czujemy się niewarci miłości, jak i pod kątem tego, że boimy się, iż miłość jest warunkowa - więc jak nie będziemy dawać z siebie stu procent, nawet, jak mamy zły dzień, to druga osoba przestanie nas kochać. Brzmi znajomo? Niestety, ma tak spora część ludzi...

Związki zresztą same w sobie nie są łatwe - gdyby tak było, nie byłoby rozwodów i złamanych serc. Tyle, że często już wcześniej jesteśmy w stanie coś zrobić, żeby poprawić jakość naszych relacji, komunikacji i sprawić, żeby poziom szczęścia był dużo wyższy. 

Autorzy "Emocjonalne pułapki w związkach. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań?" w oparciu o terapię schematów tworzą książkę, która pozwala przełamać dotychczasowe granice i wzorce zachowań. Nie jest to oczywiście łatwe - jak wszystko - w końcu ćwiczenia na siłowni też nie są łatwe, a jednak sporo osób chodzi tam praktycznie codziennie. A ile osób pyta się codziennie, czego potrzebuje do tego, żeby było szczęśliwe?

To samo tyczy się oczywiście związków. Czasem nie potrafimy wyrazić tego słowami - nie znamy do końca swoich motywów - ale okazuje się, że bardzo zależy nam na fizycznym kontakcie z partnerem: na przytulaniu, trzymaniu się za ręce. Partner po pewnym czasie może się już irytować: bo ileż można w ciągu dnia trzymać się za ręce i przytulać (szczególnie w lato) na kanapie przy oglądaniu filmu? Ale coś w nas - nasze wewnętrzne dziecko - potrzebuje tego, by dostawać fizyczne zapewnienie o tym, że jest przy nim ktoś, kto się o niego troszczy.

Tyle, że Ty sam także jesteś w stanie zadbać o potrzeby swojego wewnętrznego dziecka...

Mówiąc w skrócie: "Emocjonalne pułapki w związkach. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań?" to świetna pozycja, pisania przez specjalistów, która sprawiła, że całe popołudnie nie byłam w stanie oderwać się od czytania. Bardzo intrygująca treść! 

Do tego wszystkiego: to piękne wydanie! Już za samo to, jak fajną w dotyku ma ta pozycja okładkę - i jak czytelny i łatwy w zrozumieniu jest środek (zarówno pod kątem samej treści, jak i tego, jak jest ona sformatowana i przedstawiona na papierze). 

Bez wątpienia może być to cudowny prezent - zarówno dla kogoś innego, jak i dla nas samych! Jeśli tylko macie ochotę dowiedzieć się czegoś nowego, może coś zmienić i poprawić swoje życie - sięgnijcie po "Emocjonalne pułapki w związkach. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań?"! 

7 komentarzy:

 1. Może być interesująca lektura.. Czasmi sięga po poradniki..

  OdpowiedzUsuń
 2. "Emocjonalne pułapki w związkach" to cenna lektura która pozwoli wiele nam zrozumieć czy uzmysłowi, że potrzebujemy terapii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Poradniki to dobra sprawa. Czy na prezent? no nie wiem, to trochę jak powiedzenie komuś, że "masz problem", co może być powodem do kłótni. No i nie bagatelizowała bym, że "tak łatwo się zakochać", bo sama bym stwierdziła, że wcale nie. A tak ogólnie to dobry pomysł, wydaje się dobrym poradnikiem.

  OdpowiedzUsuń
 4. To bardziej lektura dla tych, którzy są w związku, albo zamierzają w takowy wejść, ja jestem singielką, więc lektura nie dla mnie, chyba że pod kątem zainteresowań psychologią 😅

  OdpowiedzUsuń
 5. Ach, te związki. Gdzież te czasy, kiedy związek być świętością i nie tak łatwo przychodziło ludziom go rozbijać. Tej dbałości o sferę uczuciową i o drugiego człowieka brakuje w tym zdziczałym współczesnym świecie. Książka zatem nader przydatna.
  Aleksandra Miczek

  OdpowiedzUsuń
 6. Takiej pozycji obecnie nie mam zamiaru czytać. Bardzo dziękujemy za świetną recenzję :) B.B

  OdpowiedzUsuń