środa, 17 sierpnia 2022

Gitta Jacob, Laura Seebauer , Hannie van Genderen - "Emocjonalne pułapki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań?"

Autor: Gitta Jacob, Laura Seebauer , Hannie van Genderen

Tytuł: Emocjonalne pułapki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań?

Wydawnictwo: GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Data wydania: 2019

Ilość stron: 192

Ocena: 9/10


Opis:

Doskonała lektura dla każdego, kto chciałby zrozumieć, skąd się biorą nasze wzorce emocji, myśli i zachowań, a także metody ich zmiany. Arnoud Arntz profesor psychologii klinicznej, Uniwersytet Amsterdamski Czy jesteś osobą szczególnie krytyczną wobec siebie? A może bardzo surową i wymagającą w stosunku do najbliższych? Nie potrafisz samodzielnie podejmować decyzji, czujesz się osamotniony i trudno ci mówić o swoich potrzebach? A może wprost przeciwnie – jesteś zbyt pewny siebie, nadmiernie kontrolujesz otoczenie i za wszelką cenę chcesz być w centrum uwagi? Kształtują nas nasze doświadczenia, zwłaszcza te z dzieciństwa. Czasem niesiemy z sobą przez życie przyjemne wspomnienia, a czasem bagaż przykrych i bolesnych przeżyć, które nas przytłaczają. Wówczas zamiast cieszyć się chwilą obecną, wpadamy w emocjonalne pułapki i nieświadomie sięgamy po utarte strategie działania, które kiedyś nas chroniły, a teraz zamykają w zaklętym kręgu cierpienia i braku satysfakcji z życia. Dzięki tej książce wyzwolisz się spod zgubnego wpływu swoich doświadczeń – zrozumiesz i przezwyciężysz negatywne wzorce myślenia oraz powiązane z nimi emocje i zachowania.

Poradnik, oparty na zasadach terapii schematów – podejścia o udowodnionej wysokiej skuteczności – jest źródłem praktycznej wiedzy i narzędzi, które pomogą ci:

odkryć, jak niezaspokojone potrzeby z dzieciństwa wpływają na twoje obecne życie,

zidentyfikować odruchowe strategie radzenia sobie w trudnych sytuacjach,

wypracować zdrowe sposoby dbania o siebie i zaspokajania swoich potrzeb,

rozwinąć umiejętności potrzebne, by odpowiednio reagować na wyzwania i problemy emocjonalne.

Przedstawione w książce techniki i przykłady pomogą ci przerwać autodestrukcyjne błędne koła i utorują drogę do szczęśliwszego życia. Stań się Zdrowym Dorosłym, który potrafi odpowiednio zadbać o siebie i swoje potrzeby!


Recenzja:

Pewnie wałkuję to w kółko, bo przy każdej recenzji książki, która jest związana z psychologią, przypominam, że jestem magistrem psychologii - ale robię to dlatego, że nie wszyscy na bieżąco śledzą tutejsze działania. Staram się więc czytane pozycje oceniać w taki sposób, żeby nie była to tylko recenzja w stylu: "książka jest dobrze napisana, fajnie się czyta" - ale także pod kątem tego, co dana pozycja może w naszym życiu i myśleniu zmienić.

W tym poradniku trzech specjalistów z bardzo dużym doświadczeniem i wiedzą połączyło siły, aby stworzyć książeczkę, która z pozoru może wydawać się bardzo cieniutka - a która zawiera więcej wiedzy niż niejeden półroczny moduł na studiach!

Można powiedzieć, że "Emocjonalne pułapki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań?" związane są z terapią schematów - ale bardziej ogólnie: z terapią poznawczo-behawioralną, czyli tą związaną z myślami, naszymi przekonaniami (np. na nasz własny temat) i zachowaniami (zwykle z takimi błędnymi kołami). 

Tyle, że pójście na terapie zwykle trochę kosztuje - i pieniędzy, i czasu, i chęci... A tę książeczkę możecie po prostu czytać sobie do poduszki, a i tak wyniesiecie z niej naprawdę dużo dobrego, co może zostać w waszej głowie i za jakiś czas wykiełkować, abyście wprowadzali faktyczne i dobre zmiany, by czuć się osobami szczęśliwszymi. 

W tej pozycji bardzo dobrze poruszona jest teoria - chociażby naszego wewnętrznego dziecka, ale nie jest to jedyna poruszona kwestia: bo zwykle rzadko mówi się o tym, że w naszej głowie siedzi też Karzący Rodzin, który stawia wobec nas praktycznie nierealne oczekiwania i ostro nas krytykuje, gdy im nie podołamy. 

Teoria, teorią, ale w tej książce jest mnóstwo praktycznych ćwiczeń - i ja przyłapałam się na tym, że w pewnym momencie tę pozycję czytałam z zeszytem i długopisem obok siebie, by nie tyle notować jakieś ważne zdania (bo tego zwykle nie robię) - tylko po prostu aby na bieżąco uczestniczyć w tych ćwiczeniach, sprawdzając ich skuteczność. 

Przyznam szczerze, że ta książka, mimo swojej niewielkiej objętości, jest wielką perełką w morzu pozycji z nurtu psychologii, którą ludzie mogą sobie kupić, aby czegoś się przydatnego dowiedzieć. Będę "Emocjonalne pułapki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań?" polecać przez dłuuugi okres czasu.

Mówiąc w skrócie: pozycja ta nie tyle jest warta Twojego czasu, co także pełni zaangażowania w to, abyś także robił praktyczne ćwiczenia - i poprawił swoje samopoczucie, zwiększył poczucie szczęścia i przestał czuć się bezwartościowy, niewystarczający - i aby złość, gniew i smutek nie były jedynymi uczuciami, jakie zwykle na co dzień Ci towarzyszą.

Polecam gorąco! Kawał dobrej roboty! Świetna lekturka!

7 komentarzy:

 1. Rzadko sięgam po poradniki, ale ten sobie zapisze😊

  OdpowiedzUsuń
 2. "Emocjonalne pułapki przeszłości" wydaje się rzetelną oraz wartościową lekturą. Do tego książka zawiera ćwiczenia. Książka z którą warto zapoznać się.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytam zazwyczaj poradników, ale ta recenzja zachęca do przeczytania tej książki. Ciekawią mnie ćwiczenia zawarte w tym poradniku. Zapisze sobie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie poradniki pozwalają nam spojrzeć na wszystko z boku, z bardziej krytycznego spojrzenia - co robimy źle i czy przypadkiem za bardzo się nie karzemy, za błędy najczęściej dzieciństwa. To mnie zdziwiło, jak duży wpływ ma wychowanie... Jest tyle zachowań, które bezwiednie powtarzamy i trudno samemu to zauważyć. Pomoże wyłącznie profesjonalna osoba, ale zgadzam się z tym, że ostatnio wychodzą dobre poradniki w tym temacie, które faktycznie bardzo pomagaja. Wydaje mi się jednak, że niejednokrotnie najpierw "otworzyć" ma nas niczym chirurg specjalista w tym kierunku. Co nie znaczy, że nie mam racji, mogę się mylić. W każdym razie na taką pozycję się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem czy będę miała okazję przeczytać go kiedyś, ale tytuł sobie zapiszę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam mieszane książkowe uczucia, co do tej książki, bo bardzo jestem jej ciekawa i chętnie poznam jej treść, a z drugiej strony boję się, jak odbierze ją moje książkowe serce i dusza. Tytuł jednak sobie zapiszę, żeby na nią gdzieś zerknąć i zajrzeć do niej :) Bardzo dziękujemy za świetną recenzję :) B.B

  OdpowiedzUsuń