sobota, 28 stycznia 2023

Dagmara Gmitrzak - "Jak pokochać siebie. Przewodnik po wewnętrznym świecie kobiety. Wydanie 2 rozszerzone"

Autor: Dagmara Gmitrzak

Tytuł: Jak pokochać siebie. Przewodnik po wewnętrznym świecie kobiety. Wydanie 2 rozszerzone

Wydawnictwo: Sensus

Data wydania: 2023

Ilość stron: 312


Opis:

Oto Twoja najważniejsza życiowa relacja. Zadbaj o nią!

Może już to słyszałaś: tyle jesteś w stanie dać z siebie innym, ile masz wewnętrznych zasobów. I odwrotnie... jeżeli ich nie posiadasz, nie masz się czym podzielić. Dlaczego miałabyś być dla innych życzliwa, cierpliwa i wyrozumiała, jeśli zbyt dużo wymagasz od siebie? Skąd masz czerpać siłę do spotkania ze światem, jeśli czujesz się nieszczęśliwa? I wreszcie... jak miałabyś kogoś prawdziwie pokochać, skoro nie kochasz siebie?

W Twoim życiu wszystko zaczyna się od Ciebie. By pójść dalej, zmienić się, wzmocnić, spełniać marzenia albo... po prostu... być szczęśliwszą, warto cofnąć się do własnego wnętrza. To ważne, aby zajrzeć w siebie z odwagą, odpowiedzieć sobie na pytania o własne samopoczucie i potrzeby, zacząć czule rozmawiać ze sobą i zbudować zdrową, dojrzałą relację z tą cudowną istotą, jaką jesteś TY SAMA.

I dopiero wtedy, kiedy wreszcie będziesz miała z czego czerpać, podziel się na nowo sobą z innymi. Autorka książki poprowadzi Cię krok po kroku i pomoże Ci rozpocząć praktykę kochania siebie.


Recenzja:

W pełni zgadzam się z opisem - najważniejszą życiową relacją jest to, jaką relację mamy z samą sobą. A prawda jest taka, że to też jedna z najbardziej skomplikowanych relacji, jakie mogą istnieć: i czasem dużo łatwiej oddać nam się pracy, partnerowi czy opiekowaniu się dziećmi i poświęcaniu się w jakiekolwiek innych celach i relacjach, niż w tej, o którą przede wszystkim powinnyśmy zadbać, żeby czuć się szczęśliwe. 

Wyobrażacie sobie, że właściwie większość z nas chce poznać wszystko, wszystkim dogodzić... a czasami nie pozwalamy sobie nawet na to, żeby tak naprawdę poznać same siebie, swoje potrzeby, oczekiwania i nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy wyjątkowe, nie do podrobienia? 

Pomyślcie, że to jest mniej więcej tak, jakby mieć przyjaciela i nigdy nie próbować się o nim niczego dowiedzieć, tylko w ciemno dobierać miejsca wyjścia, ulubione potrawy czy na siłę wciskać mu jakąś konkretną wizję życia, które po prostu jest najbardziej na wyciągnięcie ręki. Brzmi strasznie, co? Nie na tym powinna polegać taka znajomość!

Dokładnie. Znajomość ze samym sobą powinna przebiegać na podobnych zasadach - że to ty stajesz się największym sojusznikiem samego siebie, taką przyjaciółką, która zawsze jest obok ciebie i służy wsparciem, opieką i odpowiednią dawką empatii. 

Dagmara Gmitrzak stworzyła pozycję, którą zdecydowanie jestem w stanie polecić - bo "Jak pokochać siebie. Przewodnik po wewnętrznym świecie kobiety. Wydanie 2 rozszerzone" jest odpowiedzią na potrzeby wielu kobiet: szczególnie takich, które nawet sobie nie zdają sprawy, że najważniejszą dla nich relacją nie powinno być uszczęśliwianie męża, dziecka... Tylko samej siebie. Bo nikt inny o to nie zadba - a przynajmniej nie w takim stopniu, żeby było to wystarczające!

"Jak pokochać siebie. Przewodnik po wewnętrznym świecie kobiety. Wydanie 2 rozszerzone" to już wydanie drugie, rozszerzone - jak sama nazwa wskazuje. Nie wiem, czym różni się od pierwszego wydania, ale prawda jest taka, że obstawiam, że nawet w pierwotnej wersji był to poradnik, który z czystym sumieniem bym była w stanie polecić.

Dagmara Gmitrzak łączy teorię z praktyką i prostymi słowami tłumaczy rzeczy, które czasem są oczywiste - albo przynajmniej takie powinny być. Jestem osobą, która stara się żyć świadomie i dbać o relację ze samą sobą, ale nie jest to łatwe - a takie pozycje, nawet dla osoby, która jest magistrem psychologii, są fajnym narzędziem i do stosowania w dniu codziennym, i do polecania osobom, które mam w swoim otoczeniu - a które potrzebują zadbać o taką relację.

Ta pozycja jest też według mnie całkiem wyczerpująca - zajmuje ponad trzysta stron, ma dokładnie dwadzieścia rozdziałów (czyli porusza naprawdę dużo wątków). Oczywiście nie jest to też wszystko jakoś bardzo zgłębione - jeśli potrzebujecie coś doczytać, to ja chętnie Wam polecę jakieś inne pozycje, ale na sam start wystarczy.

Zbliżają się Walentynki, a idealnym prezentem dla samej siebie powinno być dla Was coś, co przysłuży się Wam na lata - a nawet do końca własnego życia. Miłość, akceptacja i wsparcie dla samej siebie. Brzmi wspaniale, co? Ale brzmi też tak, jakby było to trudno osiągnąć... 

Nie ma ideałów. Ale warto poznać narzędzia, dzięki którym będziemy patrzeć na siebie pozytywnie - i dzięki którym będziemy w pełni mogły zadbać o same siebie, zanim zaczniemy dbać o wszystkich innych wokół nas. 

Podsumowując: bardzo polecam - myślę, że niejednej z Was otworzy ta pozycja oczy na to, jak powinna wyglądać prawidłowa relacja ze samą sobą!

6 komentarzy:

 1. Interesujący poradnik, jak poczuć się dobrze samej ze sobą. Patrzymy się na innych, ich stawiamy na pierwszy planie a także porównujemy się z innymi kobietami szukając w sobie mankamentów. A to my powinnyśmy być na pierwszym planie. Książka Dagmary Gmitrzak skłania do refleksji. Tytuł wart zapamiętania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Może kiedyś się skusze, choć ja siebie lubię i się dobrze z tym czuje 😉

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dużo pojawia się takich pozycji na rynku... To oznacza, że jest bardzo duże zapotrzebowanie na tego typu literaturę. To chyba oznacza, że ogólnie w dzisiejszych czasach tak rozwiniętej cywilizacji nie umiemy dać sobie rady sami ze sobą, spychany ten problem na bok. Może takie książki pomogą nam wreszcie spojrzeć głębiej na nas samych, zamiast pokiereszowani pakować się w następne relacje bez celu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przewodniki tego typu w ogole do mnie nie przemawiają. Tym razem na pewno sobie odpuszczę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie mam w planach do czytania tego przewodnika

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie przepadam za poradnikami, więc mówię nie

  OdpowiedzUsuń