sobota, 4 marca 2023

Esther Perel - "Inteligencja erotyczna. Jak utrzymać bliskość w relacji"

Autor: Esther Perel

Tytuł: Inteligencja erotyczna. Jak utrzymać bliskość w relacji

Wydawnictwo: Znak Literanova

Data wydania: 2023

Ilość stron: 347


Opis:

Kultowa książka, która pomogła tysiącom par.

Czy namiętność po latach związku jest możliwa?

Dlaczego po pewnym czasie stygnie, choć ludzie wciąż się kochają?

Dlaczego przyjście na świat dziecka tak często zapowiada erotyczną katastrofę?

Czy całkowita szczerość w seksie jest naprawdę potrzebna?

I wreszcie, jak sprawić, by rutyna nie stała się pułapką dla erotyki?

Na te i inne pytania Perel odpowiada w swojej kultowej już książce, która została przełożona na prawie 30 języków i stała się jedną z klasycznych pozycji zarówno w domach, jak i w gabinetach terapeutycznych na całym świecie.

Analizując to, co się dzieje za drzwiami sypialni, znakomita terapeutka prowokuje i podpowiada, jak ponownie zaprosić do związku namiętność.

Dziś, gdy wiele długoletnich relacji zmaga się z wyzwaniami codzienności oraz zostaje poddanych próbom, książka Esther Perel zachęca, inspiruje i uczy pielęgnowania bliskości i intymności w związku, również w przypadku kryzysu.

Mądra, wrażliwa i otwierająca lektura, która daje szansę na odnowienie relacji.


Recenzja:

Po przeczytaniu tej książki zastanawiam się, dlaczego Polska tyle czasu czekała na tłumaczenie - bo oryginał pojawił się w roku 2006. Czyżby wcześniej nasze społeczeństwo nie było gotowe na tak dosłowne i intrygujące rozmowy i rozmyślania o sferze seksualnej? A może był to totalnie całkowity przypadek - i po prostu dopiero teraz ktoś tę książkę dostrzegł na rynku zagranicznym? 

Esther Perel jest terapeutką - która widać, że lubi swoją pracę - a do tego włada aż dziewięcioma językami. Można by powiedzieć, że mogłaby się zająć praktycznie wszystkim: bo taka wiedza otwiera jej drzwi na milion różnych sposób, w różnych tematykach i karierach. Ale ona wybrała temat inteligencji erotycznej - i zastanawianie się nad tym, czym różni się pożądanie od miłości, co to jest intymność i jak dbać o związek pod kątem psychologicznym.

Dla niektórych pewnie dalej to niepojęte - ale czy w świecie, w którym otaczają nas erotyki, zarówno w postaci książek, jak i filmów, a nawet piosenek/teledysków - nie potrzebujemy wiedzy jak odnaleźć się w związku po latach - albo już w momencie rodzicielstwa?

Autorka już na samym wstępie zdradza, że nigdy nie sądziła, że stworzy książkę - i że nie interesuje ją to, ile trwa seks, czy jest to para heteroseksualna czy nie lub takie kwestie jak to, kto osiąga orgazm. To były dla niej rzeczy istotne - ale nie na tyle, by skupić na niej swoje rozmyślania. 

To nie jest pozycja pisana na kolanie - która właściwie rozprawia o wszystkim i o niczym. To jest swego rodzaju kompendium wiedzy, które stawia odpowiednie (często trudne pytania) - i które na te pytania poszukuje odpowiedzi z perspektywy nie tylko wykształconej kobiety, która jest specjalistką w tematyce - ale także jest to często zbiór różnych poglądów, które pochodziły z rozmów między kimś a Esther Perel.

Nie dziwię się, że ta pozycja stała się międzynarodowym bestsellerem - co prawda nie jest to powieść fabularna, którą można sobie poczytać do poduszki w celu poprawy humoru, bo tu jednak trzeba czytać z większą uważnością, otwartym umysłem i pewną dawką ciekawości. Niemniej jednak uważam, że mimo wszystko jest to jedna z tych książek, które trzeba przeczytać.

W świecie zmienia się mnóstwo rzeczy, ale pewne mechanizmy działają tak samo - a taka intymność w związku jest dalej tym samym, co kilkadziesiąt lat temu - tylko czasem mamy inny sposób jej wyrażania i poszukiwania. To oczywiście tylko jeden z przykładów - ale mówiąc w skrócie: "Inteligencja erotyczna. Jak utrzymać bliskość w relacji" pozwala otworzyć oczy na wiele istotnych spraw.

O niektórych rzeczach dotychczas nawet nie myślałam - ale autorka postawiła tak trafne pytania, że tę książeczkę czytałam w taki sposób, że jak najszybciej chciałam dowiedzieć się, co tam jeszcze pisarka umieściła w dalszych rozdziałach. Można powiedzieć, że byłam głodna wiedzy - i jej spostrzeżeń, które były zwykle bardzo intrygujące. 

Podsumowując: ta pozycja to nie tylko ładna okładka, ale także doskonała treść. Zapytam więc jeszcze raz: dlaczego w Polsce pojawiła się ona dopiero po blisko dwudziestu latach od wydania?!

4 komentarze:

  1. Interesujący poradnik. "Inteligencja erotyczna. Jak utrzymać bliskość w relacji" może skłoni do rozmyśleń i rozmowy między panterami.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie dla mnie, ale dla par, małżeństw czy psychologów na pewno ciekawa publikacja.

    OdpowiedzUsuń