środa, 19 kwietnia 2023

Nancy Springer - "Enola Holmes i sprawa czarnego powozu"


Autor: Nancy Springer
Tytuł: Enola Holmes i sprawa czarnego powozu
Wydawnictwo: Poradnia K
Liczba stron: 264
Data wydania: 22 lutego 2023
Ocena: 9/10

Opis:

Robi, co tylko zechce, wystarczy, że się na to zdecyduje… Enola Holmes, ulubiona bohaterka nastolatków, znowu rozwiązuje kryminalne zagadki. Przy gwałtownym sprzeciwie słynnego brata, Holmesa. Komu kibicujesz w tym pojedynku?
Enola Holmes powraca w Sprawie czarnego powozu – kolejnej opowieści, której akcja dzieje się w barwnych wiktoriańskich czasach. I to powraca w wielkim stylu! Jest zabawna, bystra, inteligentna i przebiegła. Idealne cechy dla młodej detektywki. A oto, jak się tym razem zaczyna ta historia…
U pogrążonego w melancholii Sherlocka Holmesa zjawia się panna Letitia Glover, która nie wierzy w śmierć ukochanej siostry bliźniaczki. Enola, która akurat jest na miejscu, nie marnuje okazji i przepytuje zdesperowaną klientkę brata. Wątpliwości obojga detektywów budzi ton listu od męża zmarłej, nie wspominając o podejrzanej zawartości urny z jej prochami.
Mimo gwałtownego sprzeciwu brata Enola rusza na poszukiwania. Szybko dowiaduje się, że Felicity Glover nie była jedyną żoną hrabiego Dunhencha, która odeszła nagle i w niewyjaśnionych okolicznościach. Odkrywa też, że sprawa jej zniknięcia związana jest z tajemniczym czarnym powozem. Aby odkryć sekrety niebezpiecznego hrabiego, Enola będzie potrzebowała pomocy Sherlocka, siostry zaginionej oraz swego dawnego przyjaciela – wicehrabiego Tewkesbury, markiza Basilwether…
Enola Holmes i Sprawa czarnego powozu to idealna lektura dla tych wszystkich, którzy pokochali brawurowe ekranizacje z Millie Bobby Brown i Henrym Cavillem w rolach głównych. I nie mogą się doczekać kolejnych przygód bystrej Enoli, której towarzyszy słynny brat. Możemy już zdradzić, że to nie koniec przygód słynnej perdytorystki i detektywki! Spodziewajcie się kolejnych książek z serii!

Recenzja:

   Kiedy ten czas tak szybko zleciał? Dopiero co poznawałam wspaniałą Enolę Holmes, a dzisiaj już mam za sobą siódmy tom przygód tej młodej detektywki i mogę tutaj napisać kilka zdań na temat pewnej sprawy czarnego powozu i mam malutką nadzieję, że zainteresuję Cię twórczością Nancy Springer.

Fleicity nie była jedną tragicznie zmarłą żoną hrabiego, a jej siostra Leticia nie wierzy w śmierć swojej ukochanej siostry, która zwraca się z problemem do Sherloka. Na miejscu jest Enola, która za wszelką cenę postanawia rozwiązać tę zagadkę, w towarzystwie swojego brata. 

Czy znasz już młodszą siostrę słynnego Sherlocka Holmesa? Mam nadzieję, że tak, bo inaczej Enola czułaby się urażona, przecież ona także jest świetną detektywką. Zawsze cieszę nie na nową przygodę młodej Holmes, bo to świetny wehikuł do przeniesienia się w wiktoriańskie czasy. Jak tylko dostałam tą książkę, to od razu zabrałam się za czytanie, bo nie mogłam się doczekać, co tym razem zaserwowała swoim czytelnikom autorka.

Książka nie liczy sobie wiele stron, a na dodatek ma sporą czcionkę, więc czyta się ją błyskawicznie, a jak dojdzie do tego jeszcze świetna i wciągająca fabuła, to czegóż można chcieć więcej. Autorka zabrała mnie w swój świat, w który wsiąknęłam już od pierwszych stron. A świat ten jest ciekawy, intrygujący i bardzo dobrze obrazuje czytelnikowi klimat tamtych czasów. Lubię to jak pisze Springer. Oczywiście język jest bardzo przystępny i prosty, przez grupę docelową. Jednak mimo tego autorka zabiera nas w niesamowitą podróż, w której czujemy się, abyśmy towarzyszyli Enoli. Fabuła jak zwykle jest bardzo ciekawa i choć nie jakaś bardzo zawiła, to Springer zawsze znajdzie sposób, żeby mnie zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie.

Przy siódmym tomie, można się spodziewać, że nasza bohaterka przeszła już sporą przemianę, tym bardziej, że poznaliśmy ją jako żądną przygód i wiedzy dziewczynę, a teraz mamy odczynienia z dorastająca kobietą. Bardzo podoba mi nie ta przemiana Enoli, ponieważ toczy się ona w bardzo naturalny sposób, a jednocześnie jesteśmy w stanie dostrzec to jak wydoroślała. W tym tomie także więcej jest jej sławnego brata - Sherlocka, który jest dla niej idealnym partnerem w śledztwie i bardzo fajnie czytało mi się o relacji tej dwójki.

Pewnie wspominałam już to przy poprzednich tomach (czyli jakieś sześć razy) ale nie zrażaj się tym, że książka kierowana jest raczej do młodszego czytelnika ponieważ, zarówno ja, jak i mój mąż, uwielbiamy przygody Enoli, a już dawno nie należymy do docelowego targetu czytelników i jestem przekonana, że wielu z was również się spodoba. Raczej radziłabym całość czytać w kolejności, niż wybiórcze tomy, bo przez to mogłoby wiele umknąć.

Z tego co się orientuję, to jeszcze jakiś tom nas czeka i nie mogę się doczekać aż Poradnia K go wyda w Polsce, tym bardziej po tak rewelacyjnym siódmym tomie. Gorąco Cię zachęcam do zapoznania się z twórczością Nancy Springer bo, jak już wspomniałam, Niezależnie od wieku, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Z książkowymi pozdrowieniami,
Klaudia.

6 komentarzy:

 1. Nie czytałam tej serii. Może kiedyś uda się nadrobić 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja jeszcze nie zabrałam się za tą serię ale jestem nią zainteresowana. Za sprawą niebezpiecznej sprawy młodej detektyw na dreszczyk emocji możemy liczyć. Postaram się jak najszybciej zacząć tą serię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Enolę nawet lubię, ale chyba głównie dlatego, że jest związana z postacią Sherlocka Holmesa. Poza tym bardziej dla młodszych czytelników. Fajnie, że następne części trzymają poziom.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z chęcią kiedyś przeczytam całą serię...lubie takie książki ...

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam już coś z tej serii, super, że wydawnictwo wydaje ciągle kolejne tomy tej serii ! ☺ Na pewno przeczytam ❤

  OdpowiedzUsuń