środa, 7 lutego 2024

Daniel Silva - "Kolekcjoner"

Autor: Dania Silva
Tytuł: Kolekcjoner
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 8 listopada 2023
Liczba stron: 400
Ocena: 8/10

Opis:

W Amalfi, w willi zamordowanego południowoafrykańskiego armatora, carabinieri odkryli tajny skarbiec zawierający ramę i blejtram o wymiarach odpowiadających wielkością najcenniejszemu z zaginionych obrazów na świecie. Generał Ferrari, dowódca Brygady Sztuki, zwraca się do legendarnego szpiega i konserwatora sztuki Gabriela Allona z prośbą o dyskretne odszukanie obrazu, dopóki trop jest ciepły.
Chodzi o „Koncert” Johannesa Vermeera skradziony w 1990 roku z bostońskiego muzeum. Przy pomocy niezwykłego sprzymierzeńca – pięknej duńskiej hakerki i złodziejki – Gabriel szybko ustala, że obraz zmienił właściciela w ramach wielomiliardowego nielegalnego interesu. I że za sprawą stoi człowiek o kryptonimie Kolekcjoner, magnat naftowy blisko powiązany z najwyższymi kręgami władzy w Rosji.
Zaginione arcydzieło stanowi fundament spisku, którego powodzenie pogrążyłoby świat w konflikcie o katastrofalnych skutkach. Aby go udaremnić, Gabriel musi wykonać śmiały krok, wiedząc, że na szali znajduje się życie milionów ludzi.
Pełen zwrotów akcji i niezapomnianych postaci „Kolekcjoner” szybko przenosi nas z uroczych kanałów Wenecji na wietrzne wybrzeże północnej Danii, do centrali CIA w Langley i wreszcie do Rosji, gdzie pasjonujący finał jest równie aktualny jak bieżące nagłówki gazet.

Recenzja:

   Dużo słyszałam o książkach Daniela Silvy, ale jakoś nigdy wcześniej nie miałam okazji żadnej z nich przeczytać, więc pomyślałam sobie, że czemu by nie zacząć gdziekolwiek, czyli od najnowszej książki tegoż autora. Mowa tu o Kolekcjonerze, czyli o dwudziestym trzecim tomie serii, gdzie głównym bohaterem jest światowej sławy szpieg, Gabriel Allon.

W skarbcu zamordowanego południowoafrykańskiego przedsiębiorcy odkryto coś, czego nikt się nie spodziewał. Pusta rama i jej wymiary, wskazują na to, że znajdował się w niej najcenniejszy z zaginionych obrazów na świecie. Dowódca Brygady Sztuki prosi o pomoc Gabriela Allona, światowej sławy szpiega i przy okazji konserwatora sztuki. Przy pomocy duńskiej złodziejki Gabriel będzie chciał odszukać zaginiony obraz, ale bardzo szybko okazuje się, że sprawa jest o wiele bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać, a kiedy okazuje się, że światu grozi widmo kolejnej wojny, trzeba działać szybko, zanim zagrożone będzie życie milionów ludzi.

Bardzo dawno nie czytałam żadnego thrillera szpiegowskiego. Zapomniałam już, jak bardzo kiedyś lubiłam ten gatunek i że dosyć często się u mnie przewijał. Przed sięgnięciem po Kolekcjonera nie miałam żadnych większych oczekiwań, ale już od pierwszej strony byłam przekonana, że będę bardzo zadowolona z tej lektury i tak właśnie się stało. Chyba częściej będę czytała szpiegowskie książki.

Podoba mi się to, w jaki sposób prowadzona jest fabuła. Autor bardzo mocno osadza swoją historię w aktualnych czasach i nawiązuje do tego, co aktualnie się dzieje na świecie. Fajnym dodatkiem jest to, że postacie wymyślone mieszają się z tymi istniejącymi naprawdę, a także z odpowiednikami ważnych światowych nazwisk. Myślę, że to spory atut tej książki, tym bardziej że, postacie wymyślone są bardzo dobrze wykreowane i doskonale ze sobą współgrają na kartach książki.

Pomysł na fabułę jest ciekawy i bardzo wciągający. Jak zaczęłam czytać, to choć nie miałam zbyt wiele czasu, to ciężko mi się było odrywać od lektury. Silva kreuje szpiegowski świat, pełen intrygi i tajemnic w taki sposób, że nie sposób odgadnąć, co zaraz się wydarzy, więc na każdym kroku czekają na czytelnika spore zaskoczenia. To, że historia prowadzona jest z kilku perspektyw, dodaje sporo do atrakcyjności, ponieważ czytelnik sam może snuć własne domysły i szukać odpowiedzi. 

Świadomie sięgnęłam po tak odległy tom, z lekką obawą, że mogę nie połapać się we wszystkim, ale muszę przyznać, że ta książka ma tak niski próg wejścia, że aż byłam zaskoczona. Jest tutaj kilka wspomnianych wcześniejszych akcji i bohaterów, jednak nie jest to w żaden sposób nachalne czy niemożliwe do przejścia. Pewnie sobie zaspojlrowałam kilka sytuacji, ale jestem przekonana, że zanim, o ile w ogóle, dotrę do tych książek, to już dawno zapomnę co i jak. Także, jeśli chcesz poznać twórczość Autora, ale nie wiesz, od czego zacząć, to śmiało zacznij od czegokolwiek, a jeśli to będzie Kolekcjoner to już w ogóle świetnie.

Bardzo bym chciała w przyszłości sięgnąć po inne książki autora, zwłaszcza po początek tej serii, bo jestem przekonana, że Gabriel dostarczy mi wiele szpiegowskich przygód na najwyższym poziomie. Tobie też bardzo polecam, choć wypowiadać się mogę jedynie o Kolekcjonerze, żeby zainteresować się twórczością Silvy, bo może i ty znajdziesz w jego historiach coś dla siebie.Z książkowymi pozdrowieniami,
Klaudia.
Współpraca reklamowa z wydawnictwem HarperCollins Polska

3 komentarze:

 1. Brzmi interesująco, ale rzadko czytam książki szpiegowskie

  OdpowiedzUsuń
 2. Czemu nie, thriller to gatunek, do którego dawni nie zaglądałam. Kończę na razie jeszcze fantastykę z mojej półki wstydu. Chociaż dwudziesty trzeci tom sporo stronicowej serii mnie trochę przeraża, przyznaję 🤣

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię filmy pełne zagadek i akcji szpiegowskich, czas teraz na książkę a "Kolekcjoner" zapowiada się wybornie. Pisarz stworzył thriller, który wciąga czytelnika od pierwszej strony, w świat szpiegowskich intryg, dzieł sztuki oraz polityki. Intersujące połączenie.
  Z chęci zapoznam się z tą lekturą.

  OdpowiedzUsuń