poniedziałek, 5 lutego 2024

Phil Stamper - "Afterglow"

 

Autor: Phil Stamper

Tytuł: Afterglow

Wydawnictwo: Jaguar [współpraca reklamowa]

Data wydania: 2024

Ilość stron: 336

Ocena: 5/10


Opis:

Po wakacjach, które odmieniły ich życie, czwórka przyjaciół jest wreszcie gotowa na ostatnią klasę.

Gabriel jest podekscytowany założeniem w szkole pierwszej grupy wparcia dla osób LGBTQ+, a jego wakacyjna miłość zaczyna zmieniać się w coś innego…

Heath po raz pierwszy od lat czuje się bezpiecznie, ale ponieważ jego przyszłość zależy od stypendium baseballowego, każdy trening staje się źródłem stresu…

Reese jest zdeterminowany, aby kontynuować karierę w projektowaniu mody, ale jego kreatywność prowadzi go w nieoczekiwanym kierunku…

Sal chce spróbować swoich sił w polityce, szczególnie w polityce lokalnej. Po rozmowie z ciotką jest gotowy na zupełnie nową drogę...

Gdy zbliża się koniec szkoły, a chłopcy przygotowują się do wejścia w prawdziwy, dorosły świat, staje się jasne, że ich przyjaźń już nigdy nie będzie taka sama. Czy uda im się znaleźć sposób na dbanie o ich relację i jednocześnie realizację swoich marzeń?


Recenzja:

To, co mnie zaskoczyło, to fakt, że "Afterglow"jest drugim tomem dylogii. Dlaczego mnie zaskoczyło? Nie ma o tym żadnej wzmianki na okładce, nie ma o tym żadnej wzmianki nawet na Taniej Książce. Więc miałam lekkie zaskoczenie przy podziękowaniach, że było coś wcześniej. Mimo wszystko mam wrażenie, że można tę część czytać bez znajomości poprzedniej - bo mam wrażenie, że zrozumiałam całość historii i wszystko było dla mnie dosyć jasne i kompletne.

Historia "Afterglow" opiera się na relacjach czterech chłopaków - czterech przedstawicielach LGBTQ+ w swojej szkole, którzy tuż przed zakończeniem liceum starają się jeszcze bardziej odkryć samych siebie i to, co chcą robić w swoim życiu.

Oczywiście nie jest to prosty dylemat - szczególnie, że nie chcą kończyć swojej przyjaźni, ale nie chcą też kończyć innych związków między sobą: bo Reese i Heath od jakiegoś czasu są ze sobą, a ich przyjaźń ewoluowała w przepiękną opowieść miłosną. Mimo wszystko w kwestii naszej parki jest spory problem - bo pochodzą oni ze skrajnie różnych środowisk zainteresowań, a ich wymarzone uczelnie są od siebie trochę oddalone - na tyle, że gdy obserwują jak Gabriel męczy się w swoim związku na odległość, to mają świadomość, że trzeba będzie niebawem podjąć jakieś poważniejsze decyzje: co w ich przypadku?

Mamy tutaj przegląd różnych osobowości - od młodego polityka, artysty, sportowca aż po działacza wolontariackiego, między innymi na rzecz ludzi LGBTQ+. Nie da się więc nudzić - chociaż wychodzę z założenia, że mimo wszystko nie ma tu zbyt wielu dramatów i plot twistów, a bardziej opowieść obyczajowa o przyjaźni, początkach miłości, szukaniu planów na przyszłość i zmianach.

Wydaje mi się, że jeśli tylko lubicie obyczajówki młodzieżowe w nurcie homoseksualnym, opartych mimo wszystko na gejowskich anegdotach, to "Afterglow" bardzo się Wam spodoba - ale myślę też sobie, że wielu z Was otworzy to oczy na pewne problemy i dylematy tego środowiska, nawet wśród osób, które mają dopiero (lub aż) siedemnaście lat.

Walka o swoje jest skomplikowana nawet dla osoby dorosłej, a tym bardziej dla młodzieży - ale "Afterglow" pokazuje, że jeśli tylko się chce i ma się wsparcie odpowiednich osób, to naprawdę wiele można osiągnąć i zdziałać. 

W pozycji tej poruszony jest nawet temat bycia drag queen, więc myślę, że to taka ciekawa rzecz, która zwykle w powieściach młodzieżowych nie jest poruszona - i która nawet w pozycjach LGBTQ+ dla starszych czytników rzadko znajduje swoje miejsce.

Zakończenie tej książki jest po prostu inspirujące - i nie liczcie na jakieś wielkie happy endy, bo też jest to zakończenie otwarte - bo w końcu bohaterowie dopiero zaczynają swoje życie, więc zdziwiłabym się, jakby nagle był przeskok ileś lat w przód.

Myślę, że nawet sposób wydania - chociaż od razu zaznaczę, że książka nie ma skrzydełek, jest bardzo w porządku: bo nawet zapis wiadomości między chłopakami jest tak super pod kątem wizualnym, że mam nadzieję, że niebawem wszystkie wydawnictwa i wszystkie książki będą miały coś takiego zawarte.

Podsumowując: "Afterglow" to obyczajówka młodzieżowa która przede wszystkim udowadnia, że chcieć znaczy móc, a wiek nie jest żadną wymówką w kwestiach osiągania wielkich rzeczy. Jest to także urocza opowieść o przyjaźni, która chyba jest w stanie przetrwać wszystko - i o miłości, która bywa słodko-gorzka, ale lepiej ją mieć niż nigdy jej nie poznać.

W skrócie: fani tematyki koniecznie muszą przeczytać!

4 komentarze:

 1. Lubie książki młodzieżowe a tematyka LGBTQ+ mi nie przeszkadza. "Afterglow" to interesująca lektura o dorastaniu, szukaniu własnej drogi, a także o pierwszych miłościach. Zapowiada się na rollercoaster emocji. Jeśli będę miała możliwość zapoznam się z tą dylogią.

  OdpowiedzUsuń
 2. Your detailed review of "Afterglow" by Phil Stamper provides a comprehensive and insightful perspective on the book.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też nie lubię, gdy nie ma informacji o numerze tomu. Albo w ogóle, że to jest seria. Też się już tak walnęłam... Tutaj też nigdzie nie widziałam, by była.
  To młodzieżówka, więc ja raczej nie, aczkolwiek zawsze to lepsza lektura niż niektóre gatunki.

  OdpowiedzUsuń