niedziela, 25 września 2022

Sylwia Sitkowska, Katarzyna Troszczyńska - "Kobiety, które starają się za bardzo"

Autor: Sylwia Sitkowska, Katarzyna Troszczyńska

Tytuł: Kobiety, które starają się za bardzo

Wydawnictwo: Rebis

Data wydania: 2022

Ilość stron: 264


Opis:

Skąd poczucie, że muszę wszystko? Dlaczego stawiam siebie na drugim miejscu? Czy muszę tak żyć?

Nie ma chyba kobiety, która w jakimś obszarze nie stara się za bardzo. Tylko inaczej to nazywamy. To szepczący w głowie głos: „Jestem nie dość”. Przekonanie: „Muszę być lepsza, muszę się poprawić. Zasłużyć”. Na awans. Podwyżkę. Docenienie. Wyjście ze swoim pomysłem w świat. Na niego. Na miłość rodziców. Na wszystko. Bo przecież nie jestem jeszcze dostatecznie dobra.

Staranie się za bardzo to wewnętrzne napięcie. Ból, smutek, złość, obsesja kontroli. Rozczarowanie, a czasem tylko niepewność, która nie pozwala cieszyć się życiem. To wydzwanianie do niego w imię ratowania związku, chociaż on nie odbiera. To robienie babeczek na kiermasz w szkole dziecka mimo zmęczenia i irytacji. Ślęczenie w nocy, bo trzeba dokończyć projekt. Dbanie, żeby wszyscy wokół byli zadowoleni. Stawianie siebie na drugim miejscu. Ale płaci się za to wysoką cenę. Czasem zbyt wysoką.

Jeśli to także twój portret, książka "Kobiety, które starają się za bardzo" pokaże ci, że wcale nie musisz tak żyć.


Recenzja:

Ostatnio czytam sporo książek psychologicznych, rozwojowych, motywacyjnych i skłaniających do przemyślenia dotychczasowego życia. Do tej ostatniej kategorii wpisują się także "Kobiety, które starają się za bardzo".

Pewnie część osób ta tematyka nie obejdzie - bo jednak w książkach szukają czegoś bardziej lekkiego, aby się rozerwać, a nie skupiać nad tym, żeby trochę sobie pomyśleć i przewartościować kilka poglądów. 

"Kobiety, które starają się za bardzo" to pozycja napisana przez dwie doświadczone kobiety - Sylwię Sitkowską, psycholożkę, psychoterapeutkę oraz nauczycielkę akademicką, a także Katarzynę Troszczyńską - dziennikarkę, która często zajmuje się tematami społecznymi i psychologicznymi.

Podobno, z tego co wyczytałam na początku, na samym starcie autorki w ogóle zastanawiały się, czy faktycznie kobiety starają się za bardzo - i rozpytywały o to nawet bliskie sobie osoby. 

Okazało się, że kobiety faktycznie bardzo się starają - a to w kwestii zawodowej, a to w kwestii macierzyństwa, a to w kwestii prowadzenia domu, a to w kwestii wyglądu: bo chcą udowodnić wszystkim, że dają sobie radę: i że panują nad wszystkimi możliwymi aspektami.

Ta pozycja jest prowadzona w formie wywiadu - i głównie dzięki temu tak dobrze się to czyta: wręcz z zapartym tchem. Bo prawda jest taka, że właśnie taka forma rozmów jest dużym plusem - pojawiają się ciekawe wątki, a wszystko jest napisane w bardzo przystępny sposób.

Do tego wszystkiego widać, że obie z autorek są naprawdę specjalistkami w kwestii rozmów i komunikacji - bo wszystko przebiega bardzo płynnie, a pod kątem treściowym wszystko jest na wysokim poziomie - sama jakość zadawanych pytań i pozostawianych komentarzy naprawdę mi się podobała.

Pozycja ta jest też bardzo ładnie wydana - minimalistyczna okładka, ale są nawet skrzydełka! Nawet marginesy są bardzo dobrze dobrane, dzięki czemu "Kobiety, które starają się za bardzo" po prostu dobrze się czyta.

Podsumowują: naprawdę warto zwrócić uwagę, jeśli macie ochotę uświadomić sobie, że w niektórych aspektach staramy się za bardzo - a nie musimy. Czasem to bardziej my od siebie wymagamy, a nie inni - i czasem to my jesteśmy swoimi najsurowszymi krytykami.

Prawda jest też taka, że czasem trudno odpuścić, bo wychowałyśmy się w takich, a nie innych czasach, kulturze i konwenansach. Ale najważniejsze jest to, żebyśmy się dobrze czuły same ze sobą i ze swoim postępowaniem - a nie dlatego, żeby przypodobać się komuś innemu.


6 komentarzy:

 1. Ciekawy poradnik. Staramy się za bardzo żeby udowodnić że jesteśmy dobrymi matkami, żonami, pracownikami ale po co .. A czy faceci tak robią.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy poradnik, chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi bardzo interesująco. Nie przepadam za poradnikami, ale czuję, że ten to coś dla mnie. Chętnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam o tej pozycji w kontekście książki "Kobiety, które czują za bardzo" i myślałam, aby i ją zamówić. Wahałam się wciąż, ale myślę, że po tej recenzji zrezygnuję. W sensie to nie jest zła recenzja, po prostu dzięki niej stwierdzam, że to pozycja nie dla mnie, że troszeczkę nie tego oczekuję, przede wszystkim także dlatego, że nie przepadam za wywiadami.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka wydaje się ciekawa, choć mało czytam poradników zapusze sobie. Dziękuję za polecenie

  OdpowiedzUsuń
 6. Od czasu do czasu czytam poradniki.

  OdpowiedzUsuń