czwartek, 20 października 2022

Abraham Maslow - "Motywacja i osobowość"

Autor: Abraham Maslow 

Tytuł: Motywacja i osobowość

Wydawnictwo: PWN

Data wydania: 2022

Ilość stron: 402


Opis:

Kluczowa praca Abrahama Maslowa, uważanego za jednego z najbardziej kreatywnych psychologów XX wieku, wciąż wykorzystywana nie tylko w szeroko pojętych naukach humanistycznych i społecznych. Zaletą drugiego wydania tej książki jest rzetelna organizacja materiału. We wprowadzeniu, autorstwa Roberta Fragera, można odnaleźć dokładną charakterystykę zawartości publikacji wraz z notą biograficzną o autorze oraz wypunktowane główne kategorie koncepcji Maslowa, pomocne w dalszej lekturze.

Tekst główny podzielony jest na 4 odrębne części. Pierwsza część jest jego oryginalnym wykładem z teorii motywacji, będącym krytyką podejść behawioralnych. Opiera się on na koncepcji hierarchicznie ułożonych potrzeb, których dynamiką rządzą określone prawidłowości decydujące o kolejności ich pojawiania się i gratyfikacji. Druga część, w której Maslow analizuje przyczyny destruktywności oraz wskazuje na psychoterapeutyczny charakter "dobrych" relacji międzyludzkich, poświęcona jest rozważaniom wokół psychopatologii i normalności. W trzeciej części Maslow na przykładzie postaci mu współczesnych i historycznych buduje jeden ze swoich najbardziej znanych modeli: osoby samorealizującej się, dużo miejsca poświęcając cesze kreatywności. Całość zamyka rozdział o metodologii nauk humanistycznych, w którym postuluje przyjęcie całościowej, holistycznej perspektywy w podejściu do człowieka. Dodatkowym atutem tego wydania jest zamieszczona na końcu analiza recepcji myśli Maslowa w ramach różnych dyscyplin wraz z dostępną literaturą oraz całościowa bibliografia prac autora.


Recenzja:

Kojarzycie, jak w Pokemonach było hasło "Złap je wszystkie"? Ja tak mam w kwestiach Biblioteki Klasyków Psychologii - no ale to są dosłownie takie perełki, co jestem pewna, że kiedyś będą wręcz wyrywane sobie z rąk.

Na razie psychologia dla niektórych to dalej prawdziwa magia - a część osób uważa, że psycholog jest w stanie prawie czytać w myślach, a przynajmniej odczytuje człowieka jak otwartą księgę. To tak nie wygląda... Ale żeby się przekonać, jak to wszystko działa, proponuję sięgnąć właśnie do Biblioteki Klasyków Psychologii!

Maslow był swego rodzaju geniuszem psychologii - i bardzo przyczynił się do rozwoju tej dziedziny. Jego wiedza dalej jest stosowana - i stanowi podwaliny do wielu innych teorii, badań. Ba, nawet na studiach związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi, dział o motywowaniu oparty jest na piramidzie potrzeb... Maslowa. 

No właśnie. Jak kojarzycie taką piramidę, to teraz przynajmniej macie okazję bliżej poznać jej twórcę - który swoją drogą stworzył pozycję, której co prawda nie czyta się jednym tchem (nie liczcie na dynamiczne plot twisty), ale która porusza bardzo istotne kwestie. 

Czterysta stron doskonałej literatury naukowej - bo nie jest to do końca poradnik.  Biblioteka Klasyków Psychologii to raczej przekazanie swego rodzaju kompendium wiedzy w jednej pigułce, a nie typowy poradnik.

Mówiąc w skrócie: jak jeszcze nie czytaliście tej pozycji, to szybko musicie to nadrobić - bo chociaż autor opiera się na sporej ilości badań i przeglądu literatury, to jednak w całkiem prosty sposób jest tu wytłumaczonych kilka ważnych kwestii - na przykład związane z tym, jak należy kształtować swoją osobowość, aby mieć większą szansę na odniesienie sukcesu.

To nie jest kwestia gotowej listy porad - ale mimo wszystko wszystko jest tu opisane w taki sposób, że to dosłownie must read i must have!

Chociaż, jak się tak zastanowię, czytając książkę Abrahama Maslowa, czasem miałam wrażenie, że jego słowa i tak mnie ogólnie motywują do tego, żeby bardziej działać, więcej się starać. To chyba jednak taki dodatkowy efekt uboczny czytania o takich, a nie innych kwestiach!

Podsumowując: ze swojej strony bardzo polecam!

Jeśli interesuje Was psychologia - śmiało możecie nawet zacząć zapoznawanie się z nią od "Motywacji i osobowości"!

6 komentarzy:

 1. Psychologia to bardzo wymagająca dziedzina. Niesamowite, że recenzentka ją studiuje i jest nią tak bardzo zafascynowana. Ja jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kojarzę piramidę potrzeb Maslowa. "Motywacja i osobowość" wartościowa lektura której treść możemy wbudować w nasze życie. Warta zapoznania.

  OdpowiedzUsuń
 3. To napewno ciekawa książka warta przeczytania. Dziękuję za recenzję

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba każdy słyszał o Maslowie, ciekawa publikacja, ale nie dla mnie, a na pewno nie w najbliższym czasie. 😁

  OdpowiedzUsuń
 5. Nieśmiertelny Maslow ze swoją nieśmiertelną hierarchią potrzeb. Ileż to razy budził mnie w nocy podczas kolejnych sesji studenckich. :) Myślę, że ta pozycja nie jest zwykłym poradnikiem dla zwykłego śmiertelnika.
  Aleksandra Miczek

  OdpowiedzUsuń