czwartek, 20 października 2022

Iwona Grzegorzewska, Lidia Cierpiałkowska - "Uzależnienia behawioralne"

 

Autor: Iwona Grzegorzewska, Lidia Cierpiałkowska 

Tytuł: Uzależnienia behawioralne

Wydawnictwo: PWN

Data wydania: 2018

Ilość stron: 465


Opis:

Komu z nas nie przyszła do głowy myśl, że za dużo pracuje albo za dużo wydaje pieniędzy, za dużo czasu spędza przed komputerem albo za dużo je? Rosnące tempo życia powoduje, że coraz więcej czasu spędzamy w pracy, coraz mniej mamy go natomiast na spotkania z przyjaciółmi, realizację zainteresowań i pogłębianie rodzinnych więzi. Takie warunki kulturowo-społeczne sprzyjają kształtowaniu się i utrwala­niu pewnych sposobów funkcjonowania, które aktualnie nazywa się uzależnieniami behawioralnymi (pracoholi­zm, patologiczne uprawianie hazardu, seksoholizm czy uzależnienie od opalania się lub aktywności fizycznej).

Zachowania te stanowią często poważny pro­blem dla jednostki, źródło cierpienia dla najbliższych, są także istotnym problemem społecznym, ponieważ wymagają odpowiednich działań prewencyj­nych. Stały się również przedmiotem zainteresowania badaczy i terapeutów, którzy próbują stworzyć programy zapobiegające ich powstaniu oraz programy ich leczenia. Najważniejsze pytanie, które wymaga bardziej jednoznacznej odpo­wiedzi, dotyczy rozróżnienia cech i konsekwencji zachowań, które należy uznać za szkodliwe, oraz cech i konsekwencji zachowań, które można traktować jako zdrowe i adaptacyjne.

W publikacji zaprezentowano informacje dotyczące naukowych modeli przyczyn uzależnień behawioralnych oraz opisano podstawy profilaktyki, poradnictwa i psychoterapii dla osób zmagających się z tym problemem. Osobną część publikacji poświęcono poszczególnym kategoriom uzależnień behawioralnych. Opisano problematyczne zachowania związane z:

hazardem

nowymi technologiami

zabiegami modyfikującymi ciało, jak uprawianie sportu, opalanie się, poddawanie operacjom plastycznym czy tatuowanie

spożywaniem wysokokalorycznych pokarmów

seksem i pornografią

zakupami

pracą.


Recenzja:

Te autorki - a szczególnie pozycje Lidii Cierpiałkowskiej - towarzyszyły mi przez cały okres studiów na psychologii. Bardzo dobrze je wspominam - bo są one napisane konkretnie, z sensem, całkiem prostym i przyjemnym językiem: i raczej jest to zrozumiałe także dla osób, które z psychologią nie są związani na co dzień.

Nie miałam okazji czytać "Uzależnień behawioralnych" na studiach - więc postanowiłam to teraz nadrobić.

WOW! Jestem pod tak ogromnym wrażeniem: bo ja wiedziałam, na co stać te autorki, ale WOW! Dosłownie nie spodziewałam się, że samej bibliografii będzie blisko osiemdziesiąt stron! Jak więc widzicie, to nie jest jakaśtam książeczka, tylko prawdziwe kompendium wiedzy i przegląd badań oraz literatury dotyczące tematu uzależnień. 

Wydaje mi się, że przeczytanie tej pozycji pozwala także lepiej zrozumieć swój problem - ale także czasem pozwala w ogóle zidentyfikować, że mamy ten problem.

W bardzo klarowny sposób są tu podane przeróżne ważne rzeczy - w tym sposoby, w jaki sposób najlepiej poradzić sobie z danym problemem.

Pozycja ta podzielona jest na dwanaście rozdziałów - i każdy z nich tyczy się innych zagadnień: w opisie zresztą widzicie, że wyróżniono siedem głównych uzależnień behawioralnych. A uzależnienia behawioralne mają to do siebie, że zachowania można modelować... 

Ważna jest też odpowiednia profilaktyka - zresztą, autorki w tej pozycji zawarły dosłownie wszystko, co powinno być przekazane - nawet swego rodzaju testy, których można używać na co dzień, w praktyce psychologicznej.

Mówiąc w skrócie: jestem pod naprawdę ogromnym wrażeniem. Trochę brakuje mi słów, bo po lekturze "Uzależnień behawioralnych" mam wrażenie, że nie jestem w stanie oddać wszystkiego w tak biegły i prosty sposób, jak Iwona Grzegorzewska i Lidia Cierpiałkowska.

Oby takich książek pojawiało się jeszcze więcej! Ja na sto procent bym takie przeczytała - i poluję na tego typu literaturę.

Dodam od razu, że pod kątem wydania także jest to całkiem nieźle zrobione - chociaż nie powiem, jest miękka oprawa: a dużo lepiej wyszłaby tu twarda oprawa. Wtedy miałabym pewność, że ta książka przetrwa lata w niezmienionym stanie.

Podsumowując: mogę po raz kolejny powtórzyć WOW?!

6 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa książka. W sumie skoro sporo tam o prewencji, będzie to idealna lektura dla rodziców, aby mogli świadomie wychowywać, bez fundowania dzieciom skrajności, bardziej świadomych na niebezpieczeństwa świata.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa książka z wartościową treścią. Gdzie jest granica którą się przekracza a już mowa o uzależnieniu. Tytuł warty zapamiętaniu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla psychologów i fanów psychologii na pewno interesująca lektura.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że to książka warta przeczytania. Dziękuję za recenzję...

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejne autorki dobrze mi znane z czasów studenckich. Faktem jest, że spor pióra obu pań wyszły "dobre" podręczniki i kompendia wiedzy. Tylko czy to na pewno intrygująca lektura, kto po prostu chce zagłębić się w tajniki ludzkiej psychiki ot tak, po prostu?
  Aleksandra Miczek

  OdpowiedzUsuń