niedziela, 5 marca 2023

Marisa G. Franco - "Przyjaźń w czasach samotności"

Autor: Marisa G. Franco

Tytuł: Przyjaźń w czasach samotności

Wydawnictwo: Filia

Data wydania: 2023

Ilość stron: 454


Opis:

Jak zdobyć i utrzymać przyjaciół w erze rozproszenia, wypalenia i chaosu w coraz bardziej podzielonym świecie?

Więzi międzyludzkie są jednym z najważniejszych wyznaczników szczęścia. Spośród 106 czynników wpływających na depresję, brak zaufanej osoby znajduje się na pierwszym miejscu.

Samotność jest bardziej zgubna, niż zła dieta czy brak ruchu. przyjaźń dosłownie ratuje nam życie.

Dr Marisa G. Franco wyjaśnia, że aby zdobyć i utrzymać przyjaciół, musisz zrozumieć, na czym opiera się twoje przywiązanie: na poszukiwaniu poczucia bezpieczeństwa, na strachu czy unikaniu. To klucz do odkrycia, co w twoich przyjaźniach działa, a co zawodzi.

Istnieją konkretne, oparte na badaniach sposoby na zwiększenie liczby i jakości przyjacielskich więzi.

Inicjatywa, wrażliwość, autentyczność, produktywny gniew, hojność i przywiązanie – to cechy, które chronią przyjaźń.


Recenzja:

Więzi nas kształtują - i chociaż większość osób powiedziałoby, że od przyjaciół ważniejsza jest rodzina lub związki romantyczne, to jest też pogląd, że przyjaciela to taka rodzina, którą sami sobie wybieramy - i że jest to jedna z najbardziej stabilnych relacji w ludzkim życiu.

Doktor Marisa G. Franco jest psychologiem, który zainteresował się tematem więzi przyjacielskich - głównie z powodu własnych doświadczeń i przeprowadzi w inne miejsce, które wiązało się z pozostawieniem przyjaciół - i z docenieniem faktu, że się miało wtedy wokół siebie tyle bliskich ludzi... a w nowym miejscu czeka samotność. 

Jak sami widzicie, ta książka to mała cegiełka - liczy sobie blisko pięćset stron, a czcionka jest standardowa i nie ma ilustracji, więc nie ma zbędnego zapychania stron pod kątem technicznym.

Jak to wygląda natomiast pod kątem treści? Wydaje mi się, że jest tu sporo rzeczy, które są wiadome i jasne, ale czasem wyszczególnienie jakiejś oczywistości i dołożenie do tego jakiegoś zdania lub historii, sprawia, że na pewien temat patrzymy inaczej lub sobie uświadamiamy, że "faktycznie, tak właśnie jest - czemu na to wcześniej nie zwróciłam uwagi?". 

Autorka pisze lekkim, prostym i przystępnym językiem. Uważam, że jest to pozycja, którą może przeczytać każdy, niezależnie od wieku, bo obstawiam, że jakaś zainteresowana nastolatka może wynieść z tego tyle samo, co jej babcia - ba, później mogą nawet wymienić poglądy i opinie. 

Wbrew pozorom, chociaż więź przyjaźni jest dla nas czymś standardowym i obecnym właściwie na co dzień, to dzięki Marisie G. Franco nie dosyć, że kilka kwestii zostało wyszczególnionych i omówionych, to zwrócono uwagę na rzeczy, o których zwykle się nie myśli.

Nie jest to co prawda trening umiejętności społecznych. To nie jest kurs, który nagle pozwoli Wam na to, żeby znaleźć przyjaciela na całe życie - ale jest to taki zbiór wiedzy, która pomoże pewne sprawy uporządkować, aby zrobić wszystko, żeby jednak relacje, które mamy, były jak najbardziej zadbane. 

Każda przyjaźń ma swoje etapy - i mam nadzieję, że dzięki temu, że psychologia zajmuje się także związkiem, jakim jest przyjaźń, niebawem jakość naszych relacji (jako społeczeństwa) będzie na wyższym poziomie - i że łatwiej nam będzie dbać o tę ważną dla nas osobę.

Czy dałoby się tę książkę napisać w mniejszej ilości stron? Pewnie tak. Ale po co? Jej największą zaletą jest dla mnie to, że jest bogata w opowieści i anegdoty, które ukazują nam konkretne zjawiska - i które po prostu podkreślają i pokazują, jak ważna w naszym życiu jest przyjaźń, a nie tylko związek partnerski czy rodzina.

Podsumowując: jeśli tylko macie ochotę, sięgnijcie po "Przyjaźń w czasach samotności".

Wydaje mi się, że w czasach, gdzie dopiero co zaczęliśmy wychodzić z domu, bo wcześniej byliśmy zamknięci z powodu izolacji przed wirusem, przyjaźń i zwalczanie samotności są takimi rzeczami, o które warto szczególnie zadbać. 

Dodatkowa wiedza w tym zakresie naprawdę nie zaszkodzi, a może tylko pomóc. Powtórzę więc jeszcze raz: jeśli tylko macie ochotę poczytać coś innego, co też nie do końca jest takim typowym poradnikiem, to "Przyjaźń w czasach samotności" idealnie się do tego nadaje!

5 komentarzy:

 1. Nie przepadam za takimi psychlogicznymi poradnikami, ale może kiedyś się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Temat tego poradnika ważny. Izolacje którą mieliśmy odbiła na nas swoje piętno a przyjaźń, drugi człowiek, relacje są bardzo istotne. "Przyjaźń w czasach samotności" może się skuszę na nią.

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzadko czytam poradniki. Tego nie mam w planach do przeczytania

  OdpowiedzUsuń
 4. Och... Kiepsko z nami, jeśli nie potrafimy utrzymywać podstawowych więzi społecznych... Ale w sumie fakt, była pandemia, wybuchła wojna jeszcze po drodze... Dużo rzeczy nas porozdzielało z bliskimi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja na przyjaciołach się zawiodłam, nie wierzę już w przyjaźń, ale poradnik mam i przeczytam.

  OdpowiedzUsuń